Sport i zdrowie

Luksusowe jachty nadciągają do Gdyni

Luksusowe jachty nadciągają do Gdyni // fot. materiały prasowe

Luksusowe jachty nadciągają do Gdyni // fot. materiały prasowe

07.08.2018 r.

Szybkie skutery, eleganckie łodzie motorowe i jachty, a także nowoczesny sprzęt żeglarski. Wszystkie te cuda będzie można oglądać w gdyńskiej marinie już od czwartku, 9 sierpnia. Rusza wtedy 13. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda w Gdyni. Będą m.in.: pokazy ratownicze, spotkania z żeglarzami i księgarnia na wodzie. Targi potrwają cztery dni i zakończą się 12 sierpnia.

Wydarzenie promuje żeglarstwo morskie i sporty wodne oraz umożliwia miłośnikom wodnej rekreacji przyjrzenie się jachtom, łodziom motorowodnym i sprzętowi sportowemu w ich naturalnym środowisku. W tegorocznej edycji weźmie udział około 130 wystawców. A w gdyńskiej marinie będzie można zobaczyć ponad 120 nowoczesnych i luksusowych jednostek – jachtów, łodzi motorowych czy skuterów wodnych. Dodatkowo na nabrzeżu staną namioty, w których będzie można zapoznać się z najnowszymi akcesoriami żeglarskimi, sprzętem nawigacyjnym, asekuracyjnym czy ratunkowym, a także zaopatrzyć się w odzież turystyczną i sportową.

 - Na Targach Wiatr i Woda co roku prezentowane są największe i najpiękniejsze jednostki motorowe i żaglowe dostępne na polskim rynku. Tak będzie również i teraz – warto podkreślić że wiele z nich w Gdyni będzie można zobaczyć po raz pierwszy  – jak choćby luksusowe jachty motorowe polskich i zagranicznych stoczni - Monaco 110, Prestige 560,  Northman 1200 czy SunCamper 35 oraz duże morskie jachty żaglowe – Delphia 47, Hanse 575, Elan GT5. Z pewnością wyjątkową atrakcją dla miłośników żeglarstwa będzie również możliwość zobaczenia małego jachtu Maxus 22 – „Atlantic Puffin”, który dwukrotnie opłynął kulę ziemską i spotkanie z jego sternikiem Szymonem Kuczyńskim. Na targach obecni będą też inni, znakomici żeglarze – kpt. Krzysztof Baranowski czy kpt. Mariusz Koper, którzy na spotkaniach z gośćmi targów opowiedzą o swoich morskich doświadczeniach, przygodach i wyczynach. To tylko niektóre z  atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy chcą poczuć atmosferę prawdziwego, morskiego yachtingu. Zapewniam, że w tym roku będzie ich znacznie więcej - mówi Jacek Oryl, dyrektor targów.

Tegoroczne targi mają szczególny wymiar. A to dlatego, że potencjał polskiego przemysłu jachtowego poznawać będą podczas nich uczestnicy Misji Study Tour - kontrahenci i dziennikarze z branży jachtów i łodzi z Federacji Rosyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 
Oficjalne otwarcie targów odbędzie się w czwartek, 9 sierpnia, o godz. 13.00 w gdyńskiej marinie. Jednak wszyscy amatorzy luksusowego sprzętu wodnego będą mogli go oglądać już od godz. 11.00. Na teren targów będzie można wejść: od 9 do 11 sierpnia – w godz. 11.00-18.00 oraz 12 sierpnia – od godz. 11.00 do godz. 16.00. Wstęp jest płatny.
 
Jachty czy piękne łodzie to nie jedyne atrakcje, które przygotowano dla uczestników targów. Zaplanowano również specjalne pokazy, koncerty i spotkania z żeglarzami i autorami różnego rodzaju publikacji. Pierwsze z nich odbędą się już w czwartek. 9 sierpnia o godz. 15.00 w basenie jachtowym pomorskie WOPR zaprezentuje pokaz technik ratowniczych. Jednak to nie jedyna okazja, żeby go zobaczyć. Kolejne pokazy odbędą się: 10 i 12 sierpnia o godz. 13.00 oraz 11 sierpnia o godz. 15.00.
 
Wyjątkową atrakcją będzie też księgarnia na wodzie. Poprowadzi ją wydawnictwo W MOŻE. A to wszystko w drewnianym klasycznym jachcie „Wanda”, który stanie w gdyńskiej marinie. Księgarnia będzie tam działać przez cały czas trwania targów.
 
Piątek, 10 sierpnia, upłynie pod znakiem interesujących spotkań i muzycznych wrażeń. W samo południe odbędzie się spotkanie autorskie z Bartłomiejem Czarcińskim, współtwórcą publikacji pt. „Żeglarz jachtowy. Podstawowy podręcznik dla żeglarza”. O godz. 14.00 rozpocznie się spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim. To wyjątkowy żeglarz, który przepłynął ćwierć miliona mil morskich na różnych akwenach, autor koncepcji i animator budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin” oraz twórca „Szkoły pod Żaglami”. O swojej życiowej pasji, przygodach i doświadczeniach pisze w książkach i podręcznikach. Następnie, o godz. 15.30, uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu zespołu Zagan Acoustic. Od ponad 10 lat występuje on na estradach koncertowych w Polsce i Europie. To grupa przyjaciół realizująca pomysły muzyczne z kręgu muzyki jazzowej, folkowej, tangowej czy klezmerskiej. Zespół wystąpi w składzie: Paweł Zagańczyk – akordeon, Ignacy Wendt – trąbka oraz Jarosław Stokowski –  kontrabas. Dzień zakończy spotkanie autorskie z Szymonem Kuczyńskim, współtwórcą publikacji „Dookoła Świata O Tak, O...”.
 
Ciekawych wydarzeń nie zabraknie również w sobotę, 11 sierpnia. O godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z kpt. Mariuszem Koperem i Hanną Leniec, którzy w załogowym rejsie jachtem „Katharsis II” opłynęli Antarktydę szlakiem wód przybrzeżnych. Tuż po nim, o godz. 12.00, swoja premierę będzie miał  luksusowy jacht Northman 1200. Przejdzie on uroczysty chrzest, który będzie połączony z prezentacją jednostki i rozmowami handlowymi.

fot. materiały prasowe

Zaś o godz. 15.30 ponownie w muzyczny rejs zabierze wszystkich uczestników zespół Zagan Acoustic.

Również w sobotę, w samo południe, już po raz dziewiąty wręczona zostanie Nagroda Prezydenta Gdyni w konkursie Gdynia Yacht Design 2018. Jego celem jest wyłonienie najładniejszych jachtów prezentowanych na targach. Laureatów wybiera jury w składzie: Hanna Bakuła - malarka, scenograf, kostiumolog, felietonistka i autorka książek; Leszek Gonciarz - konstruktor i projektant jachtów; Stanisław Iwiński – szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle”, który pełni rolę sekretarza komisji konkursowej; Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, główny designer PESA oraz Jacek Oryl – dyrektor Targów Wiatr i Woda..

Niedziela, 12 sierpnia, to ostatni dzień targów. Rozpocznie go, o godz. 12.00, spotkanie z Szymonem Kuczyńskim, który samotnie opłynął świat. To żeglarz samotnik, instruktor i popularyzator żeglarstwa. Natomiast o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Główką, autorem publikacji „Astronawigacja krok po kroku. Jak wyznaczyć swoją pozycję”.  Wcześniej, o godz. 13.00, odbędzie się zakończenie Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg dwuosobowych oraz regat SummerHeat DOUBLE. W tym roku po raz pierwszy gościły one w Gdyni. Zawodnicy mieli do przebycia około 300 mil morskich non-stop. Podczas uroczystości najlepszym morskim żeglarzom zostaną wręczone puchary, medale i tytuły Mistrzów Polski. Regaty Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg dwuosobowych są najważniejszą imprezą cyklu OS Racing - jedynego na Bałtyku cyklu regat offshorowych.

Szczegółowy program Targów Wiatr i Woda jest dostepny tutaj.
Regulamin dla zwiedzających można przeczytać tutaj.

Targi Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda są największą imprezą wystawienniczą branży sportów wodnych i rekreacji w Polsce i ważnym wydarzeniem na rynku europejskim. Organizują je spółki Yacht Expo i Murator Expo, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych Żagle. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.