Sport i zdrowie

Młodzi gdynianie w walce o zdrowie

Zakończyła się druga edycja „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni

Zakończyła się druga edycja „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni" // fot. Wioletta Potrykus

20.01.2022 r.

Aniela, Paweł, Jakub, Filip, Franciszek. Młodzi gdynianie, którzy wzięli udział w II edycji „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni". W ostatni weekend w nagrodę za wysiłek, który włożyli w zmiany, wzięli udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej.


Program jest skierowany do dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół podstawowych, zamieszkałych lub zameldowanych w Gdyni, z występującą nadwagą lub otyłością. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni. Realizuje go Fundacja Medicover. Teraz trwa jego trzecia edycja.

- W czasach, gdy Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, samorząd Gdyni robi bardzo dużo, aby zmienić nawyki żywieniowe najmłodszych i zachęcić ich do aktywności fizycznej – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Ten program pokazał, że zmiany są możliwe i dzieci, które zdecydowały się w nim wziąć udział wygrały znacznie więcej niż profesjonalne fotografie – wygrały własne zdrowie.

Na uroczystym zakończeniu ubiegłorocznej edycji programu, które odbyło się w ostatni weekend w Centrum Stomatologii Medicover, gościem z ramienia Urzędu Miasta była radna Elżbieta Raczyńska. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin podczas pandemii uroczystość i sesja zostały rozłożone w czasie czyli odbyły się w godz. od 14.00 do 19.00. Wszyscy uczestnicy programu wraz  z rodzicami przychodzili na odpowiednio wyznaczoną godzinę sesji. Dlatego Elżbieta Raczyńska gratulowała indywidualnie każdemu uczestnikowi ukończenia programu i tak świetnych wyników w walce o swoje zdrowie.

- Każdy z Was jest zwycięzcą. Włożyliście wiele pracy w zmianę swojego stylu życia, co przyniosło spektakularne efekty. Odnieśliście duży sukces i wygraliście walkę o swoje zdrowie. A także zyskaliście nowych przyjaciół i ogromną wiedzę o prawidłowym odżywianiu, którą będziecie przekazywać innym. Przez to nie  tylko dbacie o siebie ale czynicie najbliższy świat zdrowszym. Bardzo mnie cieszy, że chętnie korzystacie z dodatkowych zajęć sportowych, które stały się Waszą pasją, i podnosicie umiejętności kulinarne – mówi radna Elżbieta Raczyńska.

Zdjęcia, do których dzieci pozowały razem z rodzicami pokazują, jak bardzo zmienili się w trakcie trwania programu jego uczestnicy. Paweł wyszedł z grupy ryzyka, Jakub, zaangażował się tak bardzo, że będzie współpracował jako ambasador programu. Będzie m.in. w szkołach opowiadał o swoich doświadczeniach, trudach, ale także o tym, jak program wpłynął na niego i rodziców. Filip wprowadzał zmiany wraz z mamą i oboje odnieśli sukces. Franciszek (z pomocą mamy) chce propagować zdrowy styl życia wśród innych dzieci.

Wszystkie dzieci wspólnie z rodzicami otrzymali możliwość udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej, prowadzonej przez zawodowego fotografa, Wiolettę Potrykus.

Dzieci nie tylko otrzymały prezenty od miasta i pamiątkowe zdjęcia, które mają być dowodem na to, że warto wprowadzać zmiany, ale również mogły wziąć udział w warsztatach fotograficznych.

Specjaliści z Medicover zauważyli wiele pozytywnych zmian wśród uczestników programu:
  • dzieci wzmacniają poczucie własnej wartości, coraz bardziej się otwierają, zachowują coraz bardziej odpowiedzialnie i świadomie;
  • dzieci bardzo się zmieniają w trakcie trwania programu - większość odnotowała sukces w postaci zmiany składu ciała. Tkanka tłuszczowa została zamieniona na mięśniową – co bardzo cieszy. Zmianie na lepsze u podopiecznych uległ też Centyl BMI oraz ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo udział całej rodziny w procesie zmiany procentuje dobrymi efektami oraz budowaniem relacji – wspólnie robią zakupy, gotują i uprawiają sport;
  • dzieci coraz częściej deklarują, że wprowadzają zmiany również związane z aktywnością fizyczną.
- To już kolejny rok kontynuacji programu, którego podstawą jest zapewnienie kompleksowej opieki nad dzieckiem ze zdiagnozowaną nadwagą lub otyłością przez zespół specjalistów składający się z lekarza, dietetyka, psychologa oraz specjalisty aktywności fizycznej – dodaje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia. - Oprócz pracy z dzieckiem, program uwzględnia aktywny udział rodzica/opiekuna, między innymi poprzez uczestnictwo w warsztatach, których celem jest kształtowanie zachowań prozdrowotnych dziecka jak i całej rodziny oraz zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania. Wyjątkowość tego programu została doceniona nagrodą w konkursie „Zdrowy Samorząd”.

- Nasi uczestnicy to indywidualności, każdy ma swoją historię. Część z nich pięknie śpiewa ale ma problemy w szkole, cześć jest bardzo nieśmiała ale wie wszystko o mechanice kwantowej. Każdy z nich szuka swojej drogi. Zadaniem naszych specjalistów jest wskazać możliwości drobnych zmian na drodze do zdrowego stylu życia, tak aby nie wywrócić do góry nogami życia dzieci i ich rodzin – podsumowuje Karolina Niklewska, koordynator Programu Profilaktyki Fundacji Medicover.

Podstawą w procesie zmiany nawyków i pracy z młodzieżą jest kompleksowe wsparcie, oparte na specjalistycznej wiedzy, ale również na empatii, zrozumieniu i zaufaniu. Takie podejście przyświecało kończącej się właśnie edycji programu polityki zdrowotnej i zostało docenione przez uczestników, zarówno przez dzieci jak i ich rodziców.
  • Karolina Niklewska z Fundacji Medicover z uczestnikiem programu zdrowotnego // Wioletta Potrykus
  • Radna Elżbieta Raczyńska z Karoliną Niklewską, koordynatorką programu // fot. Wioletta Potrykus
  • Uczestnik II edycji programu zdrowotnego // fot. Wioletta Potrykus
  • Uczestnik II edycji programu zdrowotnego z mamą // fot. Wioletta Potrykus
  • Uczestniczka II edycji programu zdrowotnego // fot. Wioletta Potrykus
  • Uczestniczka II edycji programu zdrowotnego z rodziną // fot. Wioletta Potrykus