Sport i zdrowie

Młodzi żeglarze YKP Gdynia z medalami mistrzostw Polski

W klasach Optimist dziewcząt i chłopców łupem gdyńskich zawodniczek i zawodników padły dwa złota, srebro oraz brąz. / fot. Bartosz Modelski

W klasach Optimist dziewcząt i chłopców łupem gdyńskich zawodniczek i zawodników padły dwa złota, srebro oraz brąz. / fot. Bartosz Modelski

11.08.2020 r.

Łącznie cztery medale podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Pucku zdobyli gdyńscy żeglarze. Wszystkie padły łupem zawodniczek i zawodników Yacht Klub Polski Gdynia.

Tegoroczna Olimpiada Młodzieży rozegrana została jako Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Pucku. Regaty obyły się trwały od 6 do 9 sierpnia. Mimo przeważających słabych wiatrów, udało się rozegrać niemal komplet wyścigów. Rywalizacja odbywała się w klasach Optimist dziewcząt i chłopców, Techno 293 dziewcząt i chłopców oraz w dwuosobowej klasie L’Equipe.

Przedstawicieli gdyńskich klubów mogliśmy oglądać w klasie Optimist. W trakcie czterodniowych zmagań, jedynie trzeciego dnia napotkano na bezwietrzną pogodę. Wówczas udało się rozegrać zaledwie jeden wyścig w klasie L’Equipe.

Niedzielne zmagania dostarczyły wszystkim niemałych emocji. To tego dnia toczyła się ostateczna walka o medale. W dziewczęcej klasie Optimist bezkonkurencyjna okazała się reprezentantka YKP Gdynia Paulina Rutkowska, która o cztery punkty wyprzedziła zawodniczkę gdańskiego AWFiS, Ewę Lewandowską, i sięgnęła tym samym po mistrzostwo Polski. Trzecie miejsce na podium uzupełniła klubowa koleżanka gdynianki, Alicja Tutkowska, która do liderki straciła 14 punktów. 7. miejsce zajęła z kolei najlepsza z zawodniczek Yacht Klubu Stal Gdynia, Natalia Kilar.W rywalizacji chłopców fantastycznym finiszem całe regaty i swoje starty w klasie Optimist podsumował Jan Zamojski (YKP Gdynia). Wygrywając ostatni wyścig zapewnił sobie zwycięstwo w całych regatach. Wicemistrzem kraju Szymon Kolka. Do klubowego partnera stracił zaledwie dwa punkty. 5. miejsce zajął zaś Piotr Trella z Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka.

- W klasie Optimist dziewczęta ścigały się w trzech wyścigach, a chłopcy w dwóch. Komisja Sędziowska mówiąc kolokwialnie poszalała, ale to dobrze, bo w końcu po to są te regaty. Emocje były olbrzymie. Raz prowadziła Paulina, raz Ewa. Zmieniało się to jak w kalejdoskopie. Mogło być więcej wiatru, ale warunki były takie same dla wszystkich. Takie regaty na pewno są też świetną lekcją dla zawodników, trzeba wyciągać wnioski i trenować dalej – powiedział obecny na regatach Tomasz Figlerowicz, wiceprezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

>>> WYNIKI KOŃCOWE REGAT <<<

W klasach Optimist dziewcząt i chłopców łupem gdyńskich zawodniczek i zawodników padły cztery medale: dwa złote, srebrny oraz brązowe. Wszystkie zdobyli reprezentanci YKP Gdynia.