Sport

Nikt nie pozostanie bez pomocy – Dzień Walki z Depresją

 Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku // fot. pexels.com

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku // fot. pexels.com

Dzięki wielu kampaniom społecznym coraz więcej osób ma świadomość, że depresja może dotknąć każdego. W Gdyni osoby w kryzysie psychicznym mogą bezpłatnie skorzystać nie tylko z klasycznej terapii czy grup wsparcia, ale również mniej standardowych metod, np. zajęć artystycznych czy warsztatów w plenerze.


23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. To choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo że może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek, wciąż zdarza się, że osoby, które na nią cierpią, są stygmatyzowane i często wstydzą się szukać pomocy.


– W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją nie tylko chcemy wesprzeć i dodać otuchy osobom przechodzącym właśnie kryzys psychiczny, ale też pokazać konkretne miejsca w Gdyni, które ułatwią im powrót do dobrego samopoczucia – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Poza wizytami u psychologa czy leczeniem w szpitalu psychiatrycznym pozostaje jeszcze cała codzienność z różnymi aktywnościami do zagospodarowania. I również w tej kwestii osoby zmagające się z depresją potrzebują wsparcia. Kluby samopomocy, ogrody terapeutyczne czy zajęcia w środowiskowych domach samopomocy to miejsca, do których można przyjść na kilka godzin, wziąć udział w ciekawych zajęciach, a przede wszystkim pobyć wśród osób przechodzących przez podobny kryzys. Dzięki tym spotkaniom uczestnicy nabierają większego poczucia sprawczości i widzą, że bycie aktywnym może ułatwić im powrót do zdrowia. Coraz częściej odbiorcami usług pomocy społecznej są osoby doświadczające problemów zdrowia psychicznego. Nasza sieć wsparcia realizowana w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oprócz zajęć obejmuje również terapie psychologiczne, fachowe doradztwo, asystenturę, pomoc we włączeniu zawodowym. Dbamy o to, żeby wsparcie było jak najbardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców przechodzących kryzys psychiczny.

Pierwsza pomoc w depresji


W Gdyni często pierwszym miejscem kontaktu dla osób w depresji jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Jego zadaniem jest udzielenie natychmiastowej pomocy psychologicznej osobom znajdującym się w kryzysie na skutek trudnych sytuacjach życiowych, powodujących ryzyko załamania funkcjonowania psychicznego, zawodowego oraz społecznego. To pomoc krótkoterminowa, średnio około 12 spotkań. OIK prowadzi również całodobowy telefon interwencyjny: 58 622 22 22. Z jego pomocy korzystają zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Ośrodek przyjmuje osoby bez skierowań, mile widziany wcześniejszy kontakt telefoniczny.

Kontakt do Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Z kolei Zespół Pomocy Psychologicznej MOPS w Gdyni aktualnie udziela konsultacji rodzinnych, prowadzi grupy terapeutyczne dla młodzieży, psychoterapię indywidualną oraz psychoterapię dla rodzin i par. Z pomocy może skorzystać każdy mieszkaniec Gdyni, o możliwości korzystania z długoterminowej psychoterapii decydują terapeuci z Zespołu Pomocy Psychologicznej.

Kontakt do Zespołu Pomocy Psychologicznej MOPS 

– Przyczyny depresji są bardzo złożone. Może pojawić się m.in. na skutek przeżywanych trudności życiowych czy traumatycznych wydarzeń, jak np. śmierć bliskiej osoby, zwolnienie z pracy czy rozwód. Współcześnie dysponujemy skutecznymi metodami leczenia depresji, dlatego bardzo ważne jest, by nie bagatelizować jej objawów oraz jak najszybciej skorzystać z pomocy. Chciałabym zachęcić mieszkańców, aby nie bali się szukać wsparcia u specjalisty, zwłaszcza gdy złe samopoczucie utrzymuje się nieustannie, a trudności sprawiają nawet codzienne czynności – wyjaśnia dr Edyta Sinacka-Kubik, kierownik Zespołu Pomocy Psychologicznej MOPS w Gdyni. 

Specjalne wsparcie dla młodzieży


W Gdyni funkcjonują trzy poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w których z konsultacji mogą skorzystać zarówno uczniowie jak i ich rodzice. Uczniowie mogą też uczestniczyć w wielu warsztatach np. radzenia sobie z emocjami. Do rodziców skierowane są konsultacje rodzinne oraz indywidualne rozmowy wspierająco-terapeutyczne.

Kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 1 (Karwiny)
Kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 2 (Cisowa)
Kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 3 (Oksywie)

Ponadto w Gdyni działa specjalny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży co u cb (co u ciebie) Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątkuw godz. 12:00-20:00, pod numerem telefonu: 58 500 88 85.

Oprócz tego funkcjonuje też chat internetowy dla młodzieży, dostępny pod adresem: www.coucb.pl. Chat ma charakter anonimowy, co pozwala poczuć się bezpiecznie. Zarówno na infolinii jak i na chacie dyżury pełnią psycholodzy.

Miejsca ułatwiające powrót do życiowych aktywności


Centrum Samopomocy w Gdyni prowadzi zajęcia grupowe dla osób dorosłych w kryzysach psychicznych oraz siedem grup wsparcia (w tym dla rodzin osób w kryzysach psychicznych).

Podczas konsultacji z psychologiem, treningów umiejętności społecznych, zajęć kreatywnych, plastycznych jak i wspólnych spacerów uczestnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, rozwijać swoje kompetencje i wzajemnie się wspierać. Jednym z takich miejsc jest Klub 1,2,3.

– Do klubu 1,2,3 uczęszczają obecnie 103 osoby, wiele z nich dołączyło w ostatnich miesiącach. Najczęściej zmagają się ze schizofrenią, depresją i zaburzeniami lękowymi. Mamy też osoby w kryzysie psychicznym z powodu śmierci bliskiej osoby – mówi Izabela Karolewska, psycholog w Klubie 1,2,3. – Opieramy się na motywacji wewnętrznej uczestnika, każdy może przychodzić do klubu tak długo, jak potrzebuje. Niektórzy przychodzą przez kilka miesięcy, aby „podładować baterie”, a są osoby, które uczęszczają do klubu już od kilku lat. Zajęcia pozwalają im oderwać się od codzienności i łatwiej wyrazić swoje emocje. Uczestnicy wykonują prace plastyczne, piszą wiersze i opowiadania. Jednak głównym powodem dla którego wybierają klub jest możliwość przebywania wśród innych ludzi.
  Trening pisania opowiadań w Klubie 1,2,3 // fot. archiwum/MOPS
Trening pisania opowiadań w Klubie 1,2,3 // fot. archiwum/MOPS

Na miejscu znajduje się również punkt konsultacyjny „Radar”, w którym osoby w kryzysach psychicznych mogą poznać gdyńską ofertę wsparcia psychicznego w naszym mieście. Pomoc można uzyskać od poniedziałku do piątku, w godzinach 15:00-17:00 pod numerem telefonu: 735 199 620 lub omawiając się na konsultacje online przez e-mail: radar@cs-gdynia.pl.

Drugim punktem spotkań prowadzonym przez Centrum Samopomocy jest Klub Chrzan House. Tam odbywają się spotkania grupy samopomocowej dla osób z depresją. Zapisy pod numerem telefonu: 780 061 289.

 Wiersz napisany przez uczestniczkę zajęć w Klubie Chrzan House, panią Justynę // fot. archiwum/MOPS
Wiersz napisany przez Justynę – uczestniczkę zajęć w Klubie Chrzan House // fot. archiwum/MOPS

Centrum Samopomocy prowadzi też Ogród terapeutyczny „Bez pośpiechu”, w którym odbywają się plenerowe warsztaty artystyczne jak i zajęcia terapeutyczne. O zieleń w ogrodzie dbają wspólnie uczestnicy zajęć.

Ogród Terapeutyczny „Bez pośpiechu” przy ul. Bernadowskiej 15 prowadzony jest przez Centrum Samopomocy w Gdyni // fot. archiwum Centrum Samopomocy
Ogród Terapeutyczny „Bez pośpiechu” przy ul. Bernadowskiej 15 prowadzony jest przez Centrum Samopomocy w Gdyni // fot. archiwum/Centrum Samopomocy

Kontakt do Centrum Samopomocy w Gdyni

Również Środowiskowe Domy Samopomocy w Gdyni oferują zajęcia dla osób w kryzysach psychicznych, z których korzystają głównie seniorzy. ŚDS Wąsowicza 3 prowadzi zajęcia dla osób z depresją lub z zaburzeniami pamięci. Zapisy pod numerem telefonu: 58 622 36 03 lub mailowo: sdswasowicza3@sds2gdynia.p.

Natomiast ŚDS Maczka 1 oferuje zajęcia dla osób po przebytych kryzysach psychicznych. Zapisy pod numerem telefonu: 58 622 88 55 lub mailowo: sdsmaczka1@sds1gdynia.pl.
 
Więcej informacji na temat wsparcia w depresji i innych kryzysach psychicznych można uzyskać na stronie Gdyniawspiera.pl.

  • ikonaOpublikowano: 23.02.2022 11:01
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.02.2022 16:16
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona