Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Sport i zdrowie

Nowa jakość szkolenia młodych piłkarzy w Gdyni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Arki Gdynia SSA Wojciech Pertkiewicz oraz prezes SI Arka Krzysztof Rybicki tuż po podpisaniu aneksu do umowy o współpracy / fot. gdyniasport.pl

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Arki Gdynia SSA Wojciech Pertkiewicz oraz prezes SI Arka Krzysztof Rybicki tuż po podpisaniu aneksu do umowy o współpracy / fot. gdyniasport.pl

23.02.2018 r.

Trzy strony, jeden cel. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Arki Gdynia SSA Wojciech Pertkiewicz oraz prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia Krzysztof Rybicki wzięli udział w konferencji, podczas której podpisany został aneks do umowy partnerskiej pomiędzy Arką SSA a SI Arka. Porozumienie reguluje wzajemne relacje w zakresie szkolenia, wychowania i prowadzenia grup młodzieżowych oraz zapewnienia dalszego rozwoju młodych piłkarzy w pierwszej drużynie Arki.

Prezydent Gdyni nie kryje radości z podpisania umowy. - Współpraca poza boiskiem jest równie ważna jak na nim, dlatego dzisiejsze wydarzenie to milowy krok w rozwoju piłki nożnej w naszym mieście – stwierdza Wojciech Szczurek. I dodaje: - Gdynianom leży na sercu dobro Arki. Dziś łączymy siły i podkręcamy obroty, aby wkrótce cieszyć się z jeszcze większych sukcesów. Miasto sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę sportową oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Jednym z priorytetów, jeśli chodzi o sport, jest budowanie profesjonalnych struktur w gdyńskich klubach. Żółto-niebieska piramida szkoleniowa funkcjonuje dobrze, co nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej. Silna Arka to nasz wspólny cel, do którego dziś znacznie się zbliżamy.W ramach nowego porozumienia wsparcie finansowe przekazywane z Arki SSA do SI Arka zwiększy się trzykrotnie, a współpraca zostanie rozszerzona. - Dzięki temu jeszcze wyżej podniesiemy jakość szkolenia. Możliwe będzie zatrudnienie po dwóch trenerów do rocznika, zakupienie nowoczesnego sprzętu czy profesjonalnej odzieży piłkarskiej – wylicza Krzysztof Rybicki, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia. - Otwierają się przed nami drzwi do częstszych konfrontacji szkoleniowych z klubami z Polski i zagranicy. A lista obustronnych korzyści z pewnością będzie jeszcze dłuższa – mówi.

W efekcie do pierwszej drużyny Arki mają trafiać profesjonalnie wyszkoleni zawodnicy, którzy będą stanowić realne wzmocnienie zespołu. - Ostatnie półtora roku to powrót Arki na ekstraklasowe wody, okraszony zdobyciem Pucharu i Superpucharu Polski. Już za czasów pierwszej ligi w naszej kadrze znajdowali się wychowankowie, z których wielu zaczynało kariery w SI Arka – zauważa Wojciech Pertkiewicz, prezes Arki Gdynia SSA. - Stowarzyszenie wciąż się rozwija. Drużyna 15-latków awansowała do Centralnej Ligi Juniorów, wystartował projekt szkółek w Wielkiej Brytanii. Wszystko to wymaga dodatkowych inwestycji, dzięki którym zapewnimy bezpieczne i sprawne funkcjonowanie żółto-niebieskich projektów – kontynuuje.

Obecnie w pierwszym zespole Arki regularnie występuje trzech zawodników pamiętających grę w drużynach juniorskich: Michał Nalepa, Mateusz Szwoch i Michał Marcjanik, który wspinaczkę po szczeblach piłkarskiej kariery rozpoczął w SI Arka.

Według schematu szkolenia Arki, najzdolniejsi zawodnicy ze stowarzyszenia trafiają do zespołów juniorskich, gdzie zagwarantowana im jest kompleksowa opieka, również pozasportowa. Klub gwarantuje juniorom edukację w Gdyńskim Liceum Autorskim oraz całoroczne zakwaterowanie z wyżywieniem w internacie. Równolegle SI Arka od kilku miesięcy przygotowuje otwarcie klasy sportowej na poziomie IV w Szkole Podstawowej nr 35, nieopodal boisk treningowych. Celem przedsięwzięcia jest skupienie w klubie najzdolniejszych piłkarzy z Gdyni i regionu już jako 10-latków.

- Arka Gdynia to nie tylko sport. To wielki projekt społeczny, który skupia setki tysięcy osób: kibiców, zawodników, trenerów, sponsorów, a także młodych adeptów piłki nożnej oraz ich rodziny. Każda z tych grup spełnia ważną rolę. Jedną z nich stanowi Stowarzyszenie Inicjatywa Arka – mówi Wojciech Pertkiewicz. I dodaje: - Dziękuję panu prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi za serce oraz wsparcie dla tak wielowymiarowego przedsięwzięcia, jak Arka. Wierzę, że za każdą zainwestowaną złotówkę odwdzięczymy się szeregiem młodych zawodników, którzy do swojej kariery i sukcesów startować będą właśnie z Gdyni.

Tuż po konferencji w Gdynia Arenie odbyła się ceremonia otwarcia Arka Gdynia Cup 2018. To już 19. edycja turnieju, w którym występują zespoły, składające się głównie z 12-latków. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 20 drużyn, które w sumie rozegrają 70 meczów. Finał zaplanowano na sobotnie popołudnie.

  • Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Arki Gdynia SSA Wojciech Pertkiewicz oraz prezes SI Arka Krzysztof Rybicki podczas konferencji prasowej.
  • Konferencja prasowa w Gdynia Arenie. Salę wypełnili dziennikarze oraz przedstawiciele miasta i klubu.
  • Podpisanie aneksu do umowy. Przy stole: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, prezes Arki Gdynia SSA Wojciech Pertkiewicz oraz prezes SI Arka Krzysztof Rybicki.