Sport i zdrowie

Odmień swoją głowę!

Brygada Klubu 123 gotowa do zbijania skrzynek na kwiaty / I. Malkowska gdynia.pl
W Gdyni dość oryginalnie obchodzone będą Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. 18 września, oprócz warsztatów i spotkania z dr Mirą Marcinów, w Klubie 123 nastąpi otwarcie "Ogrodu społecznego".

- Ostatnio słychać u nas piłę, młotek i czuć zapach drewna. Budujemy ogródek, a dokładnie składamy skrzynki plantacyjne, które podczas obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie staną na tyłach Klubu 123 – mówi Sebastian Ogiejko, koordynator Klubu 123 w Gdyni. - Uczestnicy klubu chcą zająć się hodowlą warzyw, ziół i kwiatów. Otwarcie ogródka będzie symboliczne. Posadzimy te rośliny, które nie boją się jesiennej słoty, a potem zimowych mrozów ale na wiosnę ruszamy z naszym ogródkiem pełną parą!
 
Artystyczne Popołudnie w Klubie 123 zaczyna się od godz. 12 pracami polowymi nad otwarciem „Ogrodu Społecznego” w akcji pod kryptonimem "Sadzimy ZIOŁO na wesoło".
Także od południa o każdej pełnej godzinie odbywać się tam będą warsztaty rękodzieła dla osób chcących spróbować swoich sił w tej sztuce. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przygotowania domowych kosmetyków naturalnych.
 
Obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie  są tradycyjnym wydarzeniem informacyjno – edukacyjnym, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie chorób psychicznych – w szczególności schizofrenii oraz przybliżenie problematyki związanej z sytuacją osób i rodzin doświadczających kryzysów psychicznych.  Są częścią kampanii społecznej pt: „Odmień swoją głowę”. Z tej okazji o historii polskiego szaleństwa opowie dr Mira Marcinów, autorka książki o tym tytule.

Podczas gdyńskich obchodów wydarzenia nie zabraknie także warsztatów „Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie”.

O godz. 12.30 odbędzie się też  spektakl Teatru ForumCzłowiek pod presją”. Na stronie organizatora obchodów czytamy o przedstawieniu m.in.: „Spektakl „Quiz” dotyczy problemu manipulacji, której poddawani są klienci firm specjalizujących się w sprzedaży różnych produktów „na wyjątkowo korzystnych warunkach”. Główny bohater 60 -letni Staszek wycofuje się z aktywnego życia towarzyskiego. Odczuwa wewnętrzną niemoc, a jego najbliżsi przestali go rozumieć. Kosztem relacji rodzinnych angażuje się w przedsięwzięcia, które pogłębiają jego izolację. Staszek szukając nowych zainteresowań ucieka w świat technologii. Niespodziewana wygrana w konkursie w jego mniemaniu otwiera przed nim nowe możliwości”.

19 września w Gdyni będzie miało miejsce jedno wydarzenie. W ramach obchodów w Zespole ds. Doradztwa i Aktywizacji ON odbędzie się spotkanie na temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie, również psychiczne. W spotkaniu uczestniczyć będą dietetyk oraz „Eksperci przez Doświadczenie”.
 
Obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w całym Trójmieście zaplanowane są na 16 - 21 września, w Gdyni na 18 i 19 września.
 
 
PLAN GDYŃSKICH OBCHODÓW

18 września

 09:00-14:30 Warsztaty
Jak współdziałać dla dobra osoby chorującej psychicznie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98. Budynek III
Zapisy na warsztaty dostępne są pod adresem: www.otwartebramy.org
 
12:00-19:00 Artystyczne Popołudnie KLUB 1,2,3
Gdynia, ul. Warszawska 42
Zapisy na warsztaty oraz informacje pod numerem telefonu: 58 710 60 09, kom. 797993618.

18:00 - 20:00 Spotkanie z dr Mirą Marcinów
Biblioteka Z Pasją Gdynia, Al. Zwycięstwa 96/98
Wstęp wolny.

19 września

9.00 – 11.00 Śniadanie z ekspertem
Zespół ds. Doradztwa i Aktywizacji ON ul. Chrzanowskiego 14/2
 
Program dni obchodów z całego Trójmiasta dostępny jest tu: http://wwww.mopsgdynia.pl/pliki/2018/aktualnosci/Dni_Solidarno%C5%9Bci_z_Osobami_Choruj%C4%85cymi_Psychicznie/Program_Dni_Solidarno%C5%9Bci_2018.pdf
  • Prace nad tworzeniem "Ogrodu Społecznego" trwają
  • Prace nad tworzeniem "Ogrodu Społecznego" trwają
  • Skrzynki trafią do ogrodu w ramach projektu "Sadzę ZIOŁO na wesoło".