Sport

Okrągły jubileusz gdyńskiego IRONMANA

Zawody w Gdyni są jedynymi w Polsce, podczas których triathloniści i triathlonistki mogą zmierzyć się pełnym dystansem IRONMANA / fot.gdyniasport.pl

Zawody w Gdyni są jedynymi w Polsce, podczas których triathloniści i triathlonistki mogą zmierzyć się pełnym dystansem IRONMANA / fot.gdyniasport.pl

Za nami pierwsza w tym roku konferencja zapowiadająca nowy sezon legendarnego cyklu IRONMAN w Polsce. Gdynia po raz drugi w historii zorganizuje wyścig na pełnym dystansie, a swój przyjazd nad morze zapowiedzieli już pierwsi zawodnicy. Triathloniści i triathlonistki w tym sezonie mogą wybrać również starty w Warszawie oraz Poznaniu.

Rok 2022 będzie wyjątkowy dla uczestników Enea IRONMAN Gdynia. Zawody zaplanowane na 7 sierpnia będą jubileuszowymi. 

- To już 10 lat, nawet nie wiem kiedy to zleciało – wspominał podczas konferencji prasowej Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni. I dodał: – Pamiętam każdą edycję, raz było bardzo ciepło, innym razem zimno. Padało i było słonecznie, ale zawsze była wspaniała atmosfera. Zawodnicy byli zadowoleni z tras, które dla nich przygotowaliśmy oraz z całej organizacji, o którą dba IRONMAN Poland. Niezapomniane wrażenie wynieśli też z Gdyni kibice oraz osoby, którzy w tym czasie przebywały w naszym mieście.
W trakcie prezentacji IRONMAN Poland 2022 ujawniono również pierwsze nazwiska triathlonistów PRO, którzy wystartują w Polsce. W Enea IRONMAN 70.3 Gdynia swój udział potwierdziło małżeństwo Richard Murray z RPA oraz Rachel Klamer z Holandii. Obydwoje to utytułowani sportowcy, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich. Murray był czwarty podczas rywalizacji w Rio de Janeiro w 2016 roku. Klamer zajęła identyczną pozycję rok temu w Tokio.

- Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, to nasz pierwszy zaplanowany start na ten sezon - mówi Rachel Klamer. I dodaje: – Do tej pory nie mówiliśmy publicznie o naszych planach startowych na 2022 rok, zawody w Gdyni są więc pierwsze. Jesteśmy przekonani, że trasa nie będzie łatwa, dlatego czas najwyższy odkurzyć rower i mocno trenować.
Na zdjęciu znajdują się prowadzący konferencję dziennikarz Jacek Kurowski, który siedzi na scenie oraz w mniejszym okienku małżeństwo triathlonistów.

W Gdyni zawodnicy będą mieli do zdobycia bilety na mistrzostwa świata: 45 slotów na IRONMAN World Championship 2022 w Kailua-Kona oraz 30 miejsc na IRONMAN 70.3 World Championship 2023 w Lahti. Zapisy prowadzone są tutaj.

W tym roku, oprócz występów w Gdyni oraz Warszawie, zawodnicy mogą szykować się na debiutanckie zawody IRONMAN 70.3 Poznań oraz 5150 Poznań, które zaplanowano na 4 września.

- Cieszymy się bardzo, że dodajemy IRONMAN 70.3 Poznań i 5150 Poznań do naszego portfolio imprez IRONMAN w Polsce – mówi Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland. - To kolejny kamień milowy dla współczesnej polskiej sceny triathlonowej, ale także hołd dla jej historii, ponieważ etap pływacki odbędzie się w Jeziorze Kierskim, gdzie miały miejsce pierwsze zawody triathlonowe w Polsce, które odbyły się w 1984 roku - dodaje.
Na zdjęciu widzimy prowadzącego konferencję dziennikarza Jacka Kurowskiego oraz dyrektora zawodów Michała Drelicha. Obaj znajdują się na wielkiej scenie, siedząc na krzesłach.

W trakcie konferencji poznaliśmy również tegoroczne hasło przewodnie zawodów IRONMAN. Głównym motywem rywalizacji w Warszawie, Gdyni oraz Poznaniu będzie „Rok Marzycieli”. Organizatorzy zawodów chcą w ten sposób przekazać, że za każdym wielkim osiągnięciem zawsze stoi marzenie.

„Rok Marzycieli” ma też inspirować do podjęcia wyzwania, jakim jest ukończenie zawodów IRONMAN. Ta droga zaczyna się od marzenia, które następnie staje się celem, a w końcu - rzeczywistością. Dodatkowo, w każdym mieście wybrano jeden symbol, którego historia idealnie odzwierciedla realizację wielkiego marzenia. W Gdyni będzie to Port Gdynia, w Warszawie - Zamek Królewski, a w Poznaniu - Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wszystkie te obiekty łączy fakt obchodzenia znakomitych jubileuszy. Port Gdynia świętuje 100. rocznicę rozpoczęcia budowy. W przypadku warszawskiego symbolu mówimy o 50-leciu odbudowy Zamku Królewskiego, a Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują jubileusz związany z rocznicą powstania, od ponad 100 lat są dumą i chlubą Wielkopolski oraz całego kraju.

Cała konferencja do zobaczenia tutaj.

  • ikonaOpublikowano: 12.01.2022 12:49
  • ikona

    Autor: Michał Kozłowski (m.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.01.2022 15:09
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także