Sport i zdrowie

Przyjdź i zbadaj swoją skórę na „Dermatoprzystanku”

infografika, po bokach kwiaty, w środku informacja, że piknik dermatologiczny odbędzie się na pl. Wolnej Ukrainy w dniach 6-7 sierpnia w godz. 11-15

„Szpitale Pomorskie” zapraszają na piknik dermatologiczny pn. „Dermatoprzystanek”//mat. pras. Szpitali Pomorskich Sp. z o.o.

03.08.2022 r.

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Co warto o nich wiedzieć? W najbliższy weekend, 6-7 sierpnia, „Szpitale Pomorskie” zapraszają na piknik dermatologiczny pn. „Dermatoprzystanek”.

Przez dwa dni w godz. 11.00-15.00 na placu Wolnej Ukrainy przy Muzeum Miasta Gdyni będzie można skorzystać z porad lekarzy dermatologów. Będzie to również okazja do skorzystania z działań edukacyjnych, by dowiedzieć się, jak dbać o skórę, by ochronić się przed czerniakiem.

Piknik jest realizowany w ramach programu „ABCDE samokontroli znamion
– ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów skóry”, którego
celem jest wzrost świadomości społeczeństwa na temat zapobiegania
nowotworom skóry i metod samobadania znamion.

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Co warto o nich wiedzieć? Jest ich kilka rodzajów, przy czym
najczęściej diagnozowane są raki podstawnokomórkowe, płaskonabłonkowe oraz powszechnie znane czerniaki. Niezależnie od rodzaju, na ich rozwój silnie wpływają czynniki środowiskowe, przede wszystkim wystawienie skóry na promieniowanie słoneczne.
Dlatego, jeśli chcesz uniknąć nowotworu, zaleca się:
  • unikanie opalania się,
  • stosowanie przez cały rok kremów z filtrem (zwłaszcza latem, kiedy powinno się stosować na wszystkie odsłonięte części ciała emulsję z wysokim filtrem),
  • nieużywanie solariów,
  • samokontrolę znamion i pieprzyków (warto je sfotografować i porównywać ich stan po miesiącu, dwóch),
  • kontrolę znamion i pieprzyków u dermatologa za pomocą dermatoskopu,
  • dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.
Osoby, które mają dużo piegów i znamion, jasną karnację, rude lub blond włosy, są narażone na większe ryzyko zachorowania na czerniaka. Ryzyko tego nowotworu zwiększa się też, jeśli na czerniaka chorował bliski członek rodziny, a także u osób, które przyjmują leki immunosupresyjne.
Warto wiedzieć, że trzeba uważać na wszelkie zmiany zachodzące na znamionach i pieprzykach. Niepokojąca może okazać się zmiana zabarwienia (szczególnie na ciemniejsze lub niejednolite) oraz wielkości i kształtu znamienia. Wszelkie zmiany lub pojawienie się nowych znamion o tych cechach należy zgłosić do lekarza.

Badania są skierowane do czynnych zawodowo mieszkańców trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, głównie do pacjentów w wieku 50-64 lata lub osób w wieku 15-49 lat (tylko przypadku jasnych zaleceń lekarza związanych z występowaniem czynników ryzyka lub występowania niepokojących znamion).

Więcej o programie tutaj.