Sport i zdrowie

„Rowerowy Maj”: blisko 10 tysięcy uczniów na rowerach

Dzieci z trenerem na rowerach

„Rowerowy Maj” w Szkole Podstawowej nr 35 // fot. Filip Śmigielski

12.05.2022 r.

„Rowerowy Maj”, czyli akcja Gdyńskiego Centrum Sportu skierowana do uczniów szkół podstawowych, w tym roku bije rekordy popularności. Do kampanii zgłosiło się aż 7360 osób z 438 klas w 27 szkołach. Sprawdziliśmy, co sprawiło, że najmłodsi gdynianie tak bardzo pokochali rowery.Rejestracja szkół do akcji edukacyjnej „Rowerowy Maj” została zakończona, a uczestnicy akcji już rozpoczynają swoje majowe podróże na dwóch kółkach.

- Praktycznie każda gdyńska szkoła i każde przedszkole ma już parkingi rowerowe, które w maju są pełne jednośladów - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Popularyzowanie rowerów, to nie tylko wyrabianie zdrowych nawyków, wśród naszych najmłodszych, ale również działania proekologiczne. Dzięki naszym najmłodszym mieszkańcom i ich miłości do rowerów, za kilka lat Gdynia być może będzie przypominać Amsterdam.

W tym roku do udziału w akcji zgłosiła się rekordowa liczba szkół. Prawdopodobnie to efekt tego, że w ciągu ostatnich dwóch lat miłośnikom rowerów nieco popsuła szyki pandemia.

– Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę pasażerów komunikacji zbiorowej czy gdynian korzystających w codziennym życiu na przykład z rowerów. To skutek projektów takich jak „Rowerowy Maj”, które kształtują wzorce wpływające pozytywnie na życie nas wszystkich. Jestem przekonany, że w przyszłości liczba osób podróżujących jednośladami będzie rosła w jeszcze szybszym tempie – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Gdyńskie Centrum Sportu w tym roku już po raz kolejny organizuje dwa projekty adresowane do przedszkolaków i uczniów „Odprowadzam sam” i właśnie „Rowerowy Maj”, dla uczniów szkół podstawowych.

- Obydwa projekty mają na celu zmianę nawyków transportowych, poznanie okolicy, oraz, jakże ważny w dzisiejszych czasach charakter ekologiczny – mówi Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu. - W Projekcie „Rowerowy Maj” bierze udział blisko 30 szkół. Akcja ta ma długą historię, ale z każdym rokiem cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. W tym roku odnotowaliśmy rekordową frekwencję. To zainteresowanie wśród naszych uczniów bardzo nas cieszy, gdyż przerwa, spowodowana pandemią na jakiś czas zahamowała rozwój tych projektów. Dzisiaj dzieci czują, że mają jeszcze większą potrzebę uczestniczenia w tego typu działaniach.

Wśród placówek uczestniczących w akcji jest Szkoła Podstawowa nr 35, której uczniowie właśnie zainaugurowali tegoroczną edycję projektu, biorą udział w zajęciach z bezpieczeństwa i zasad poruszania się na jednośladach.

- Sama staram się codziennie jeździć na rowerze – opowiada Magdalena Przygodzka, nauczycielka klas II w SP 35, koordynator szkolny. - Zaczęłam już w kwietniu, teraz w maju też jeżdżę, aby dać dobry przykład moim uczniom i zbieram z dzieciakami naklejki. Zajęcia rowerowe w szkołach są świetne, dziś dowiedzieliśmy się wszystkiego o naszych sprzętach, wiemy już jak bezpiecznie jeździć, że nie można zapominać o kasku, a teraz będziemy się świetnie bawić trenując swoje rowerowe umiejętności.

Zajęcia rowerowe w tej szkole, w ramach „Rowerowego Maja” prowadził trener Michał Przekop z Młode Wilki Trek Gdynia. Młodzi ludzie, którzy brali w nich udział ze swoimi rowerami chcieli dowiedzieć się jak najwięcej, i nie da się ukryć, jak najszybciej zgłębić rowerowe triki.

- Uczymy się ruszania, hamowania, bezpiecznej jazdy – wylicza trener. - Potem przechodzimy do slalomów, sprintów, aby zajęcia były kompletne. Sam zacząłem jeździć na rowerze, aby poczuć wolność i dla kontaktu z naturą, jest to najpiękniejsza rzecz w kolarstwie. Jest tu ze mną dziś młody zawodnik ze Szkółki Kolarskiej Młode Wilki, ma lat jedenaści i już robi zaawansowane triki.

To najlepszy czas, aby przedstawić partnerów i fundatorów nagród dla najlepszych szkół, klas oraz uczniów, bowiem bez ich wsparcia projekt nie byłby taki sam.

Dzięki akcji „Rowerowy Maj” uczniowie stają się bardziej pewni siebie i samodzielni, lepiej poznają swoją okolicę oraz nabywają i utrwalą znajomość bezpiecznego poruszania się po drogach zgodnie z zasadami kodeksu ruchu drogowego. Rower, rolki czy hulajnoga okazują się być skutecznym i atrakcyjnym środkiem transportu do szkoły czy domu.

Aby wzmocnić działanie projektu, wraz z partnerami przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody, które otrzymać mogą najbardziej zaangażowani uczniowie z największą ilością przejazdów oraz jako drugie kryterium w rywalizacji klasowej, z największą ilością aktywnych uczestników. Zwycięską placówkę poznamy już 1 czerwca.

Partnerami - fundatorami nagród klasowych w tegorocznej edycji są:

Radsas Fun: fundator nagrody głównej dla najlepszej klasy w Gdyni, który przekazał trzydniową wycieczkę klasową w ośrodku kolonijnym BEAVER. Realizacja nagrody będzie możliwa we wrześniu 2022 roku. W ramach wycieczki gwarantowane są takie atrakcje, jak laserowy paintball, park linowy, gokarty, festyn gier i zabaw, gra z mapą, tor przeszkód „komandos”, kajaki, rowerki wodne czy ognisko.

Jump City Gdynia: fundator nagród klasowych, który zaoferował godzinne wejściówki dla całej klasy na skakanie z radości. to miejsce, w którym na ponad 140 trampolinach spełniamy marzenia o lataniu. Cała hala podzielona na 6 różnych stref trampolin, to istny raj na ziemi dla poszukiwaczy przygód, endorfin i dużych dawek zdrowego ruchu. To idealne miejsce dla całej rodziny!

Fundacja Kolibowie: fundator nagrody klasowej zaprasza na klasową integrację w Adventure Park Gdynia w nietypowy sposób – na leśnej ścieżce, w silnych objęciach przy wspólnym wysiłku, na wysokościach i w wielu innych niezwyczajnych sytuacjach – w pięknych okolicznościach przyrody.

Najlepsze klasy w Gdyni zapraszamy również do:

Muzeum Emigracji – otwarte dla zwiedzających w 2015 roku – opowiada globalną historię Polek i Polaków. Z inicjatywy władz miasta w historycznym gmachu Dworca Morskiego, skąd przez dziesięciolecia wypływały polskie transatlantyki, powstała instytucja, która o dziejach wyjazdów i losach Polaków na świecie opowiada w ścisłym związku ze współczesnością.

Muzeum Miasta Gdyni, to miejsce dla eksponowania przeszłości Gdyni, miejsce pokoleniowej wymiany myśli, doświadczeń i marzeń. Dziesiątki tysięcy obiektów: fotografii, pocztówek, dokumentów życia społecznego, plakatów, planów, map, dzieł sztuki, zgromadzonych w muzeum jest źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców, które niezmiennie fascynuje turystów i jest źródłem dumy gdynian.

Narodowego Muzeum Morskiego Dar Pomorza,  obecnie statek-muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. Imponująca sylwetka żaglowca stanowi element na stałe wpisany w miejski krajobraz Gdyni, zaś wejście na główny pokład i do wnętrz statku pozwala poznać z bliska warunki życia i pracy polskich marynarzy i kadry oficerskiej. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg, a miejscem szczególnym jest zaaranżowana kabina słynnego pisarza, kpt. ż. w. Karola Olgierda Borchardta.

Muzeum Marynarki Wojennej - wielka dawka historii morskiej wojskowości! Od żaglowców po współczesność, poprzez edukację i zabawę! Koniecznie musicie wybrać się z nami w tę podróż.

Kina Helios Gdynia - wejściówki na seans, czeka 6 klimatyzowanych sal wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający, a także ekrany perełkowe Harkness.

Partnerzy-fundatorzy nagród indywidualnych:

Centrum Experyment - wejściówki do gdyńskiego centrum nauki i zabawy.

Aquapark, trzy godzinne wejście do parku wodnego w Sopocie. To pierwszy tego typu obiekt w Trójmieście. Jest to przede wszystkim zespół wewnętrznych i zewnętrznych basenów rekreacyjnych z barami szybkiej obsługi. Atrakcje do dyspozycji gości: basen rekreacyjny z leżankami do masażu, grota z wodospadem i wypływem na basen zewnętrzny, czterotorowy basen parapływacki, zewnętrzny basen rekreacyjny z zainstalowaną konstrukcją do interaktywnych zabaw dla dzieci z ośmiometrową zjeżdżalnią o trzech torach (czynny w sezonie letnim), basen rekreacyjny z biczami wodnymi, baseniki z hydromasażem (whirlpoole), brodzik dla dzieci z armatką wodną, zjeżdżalniami dla maluchów i gejzerami, całoroczny basen zewnętrzny połączony z wewnętrznym basenem rekreacyjnym kanałem przepływowym, dwie zjeżdżalnie rurowe (Familijna i Turbo) oraz Dzika Rzeka.

Adventure Park, Dzień Przygód w Adventure Parku to dzień pełen emocji dla pasjonatów mocnych wrażeń! Podczas około 3-5 godzin zabawy, uczestnik będzie mógł poznać tajniki strzelania z łuku i wiatrówki, wspiąć się na wyżyny korzystając ze ścianki wspinaczkowej i parku linowego, zobaczyć teren z lotu ptaka podczas zjazdu na tyrolce, a także wejść w świat motoryzacji w trakcie nauki jazdy quadem.

7R CST MTB Gdynia Maraton, który przekazał vouchery na start w zawodach w kolarstwie górskim AMBUS MTB KIDS RACE, które odbędą się 11 czerwca w Gdyni,

Wśród nagród nie zabraknie także gier planszowych oraz praktycznych sportowych gadżetów Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu, które odpowiada za organizację projektu w naszym mieście.
W klasyfikacji dla najlepszych szkół w kampanii łączna pula nagród wynosi 10 000 złotych!


Historia „Rowerowego Maja” sięga 2014 roku. Gdynia do akcji dołączyła w dwa lata później mobilizując do aktywnego spędzania drogi do szkoły 4127 uczniów z 187 klas i 18 szkół. W kolejnych latach do projektu przystępowało coraz więcej szkół i klas, zatrzymując się na chwilę w 2020 roku, kiedy z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 organizatorzy zmuszeni byli do odłożenia kampanii.


„Rowerowy Maj" w Gdyni w liczbach:

2016: 18 placówek, 187 klas, 4127 uczniów,
2017: 21 placówek, 231 klas, 5574 uczniów,
2018: 21 placówek, 255 klas, 5182 uczniów,
2019: 22 placówek, 357 klas, 5231 uczniów,
2020: Z powodu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 edycja 2020 nie odbyła się.
2021: 19 placówek, 312 klas, 2865 uczestników.

Więcej - https://rowerowymaj.eu/gdynia-2022/
  • Dzieci na boisku podczas nauki jazdy na rowerze
  • Dzieci na boisku podczas nauki jazdy na rowerze