Sport

Święto triathlonu #wGdyni. Znamy zwycięzców

Na zdj. Szwajcarka Imogen Simmonds // fot. Sport Evolution

Na zdj. Szwajcarka Imogen Simmonds // fot. Sport Evolution

Imogen Simmonds (Szwajcaria) oraz Sam Long (USA) wygrali zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Na dystansie IRONMAN najlepsi byli Annick De Pooter (Belgia) oraz Joakim Frisk (Szwecja). To było wyjątkowe święto triathlonu w Gdyni, w którym udział wzięło blisko 2800 zawodników z całego świata.

– To było wspaniałe uczczenie 10-lecia triathlonu w naszym mieście. Przez trzy dni mogliśmy dopingować zawodowców, amatorów i dzieci, które mogły poczuć się jak prawdziwi sportowcy. Dla wielu ten start był spełnieniem marzeń, a to w Gdyni lubimy robić – podsumował imprezę Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Impreza rozpoczęła się w piątek, 5 sierpnia, kiedy odbył się Kids Aquathlon Gdynia, czyli zawody przeznaczone dla sportowców w wieku od 5 do 15 lat. Kilka godzin później, kiedy zrobiło się ciemno, a na gdyńskich ulicach rozbłysły światła latarni i neonów, niespełna 500 osobowa grupa biegaczy wystartowała w pierwszej edycji nowego nocnego biegu w Gdyni – Abbott Night Run. Na rozświetloną metę na Plaży Śródmieście najszybciej przybiegł Adrian Bednarek, pokonując 5 km trasę z czasem 15:15. Wśród pań zwyciężyła Marta Łosin, specjalizująca się na co dzień w biegach OCR.

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia // fot. Sport Evolution
Fot. Sport Evolution

W sobotnie przedpołudnie Gdynią zawładnęli triathloniści, którzy rywalizowali na dystansie sprinterskim oraz w sztafetach. Kamil Kulik oraz Martyna Lewandowska okazali się najlepsi. W zawodach Sprint Triathlon Gdynia towarzyszących Enea IRONMAN Gdynia, wystartowało w sumie blisko 700 osób. W tym gronie byli między innymi olimpijczycy Paweł Korzeniowski oraz Paweł Januszewski. Charytatywna idea przyświecała zaś startowi popularnego aktora Tomasza Karolaka.

Niedzielna rywalizacja była zwieńczeniem jubileuszowej edycji zawodów. Uczestnicy mieli do wyboru dwa dystanse: IRONMAN oraz IRONMAN 70.3. Na dystansie połówki rywalizowali też zawodnicy i zawodniczki PRO na czele z Samem Longiem, wicemistrzem świata z ubiegłego roku.

Jako pierwszy z wody wyszedł Richard Varga ze Słowacji. Etap pływacki o długości 1,9 km pokonał w 21 minut i 49 sekund. Pół minuty straty do lidera miał Niemiec Jan Stratmann, a 90 sekund do prowadzącego traciła kilkuosobowa grupa zawodników, która wspólnie pojawiła się w T1. W tym gronie był Kacper Stępniak oraz jego klubowy kolega Sergiy Kurochkin. Dopiero 10. pozycję zajmował Sam Long, który uzyskał czas 25:14.

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia // fot. Sport Evolution
Fot. Sport Evolution

Sytuacja diametralnie zmieniła się na etapie kolarskim. Z każdym kolejnym kilometrem Amerykanin odrabiał straty. Po 20 kilometrach tracił do prowadzącego Richarda Vargi już tylko 40 sekund. 28 kilometrów dalej doszło do zmiany lidera i na czoło stawki wysunął się główny faworyt rywalizacji, który prowadzenia nie oddał już do mety. Sam Long wygrał 10. edycję zawodów triathlonowych w Gdyni z czasem 3:37:55.

– To są wspaniałe zawody i fantastyczne miasto – powiedział na mecie Sam Long, zwycięzca Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. – To miejsce jest wręcz stworzone do organizacji zawodów triathlonowych na najwyższym, światowym poziomie. Bardzo blisko jest lotnisko, miasto jest niezwykle urocze, jest idealna infrastruktura w postaci hoteli oraz pływalni, w restauracjach jest przepyszne jedzenie, po prostu budzisz się każdego dnia i masz wszystko na wyciągnięcie ręki. Do tego trasa Enea IRONMAN 70.3 Gdynia jest idealna. Bardzo fajny etap pływacki. Płynąc widziałem kilka meduz, jedną nawet przypadkowo złapałem w dłoń i mogłem się przekonać, że nie powodują oparzeń. Trasa rowerowa jest wymagająca, ale daje dużo radości. Etap biegowy to trzy okrążenia, dzięki czemu trasa jest wypełniona kibicami. To był bardzo udany dzień i z pewnością tu wrócę – podkreślił wicemistrz świata IRONMAN 70.3 z 2021 roku.

Drugi na mecie był Słowak Richard Varga z czasem 3:42:05, a trzecie miejsce w kategorii PRO zajął Fabian Reuter z Niemiec, który zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia ukończył po 3 godzinach 42 minutach i 23 sekundach. Czwarty na mecie zameldował się najlepszy z Polaków Kacper Stępniak (3:43:39).

W rywalizacji kobiet nie było tak zdecydowanej faworytki, jak w przypadku panów. Apetyt na zwycięstwo w Gdyni miało kilka triathlonistek, w tym reprezentantki Polski. Po etapie pływackim na czele stawki znajdowała się Szwajcarka Imogen Simmonds, która do strefy zmian T1 dotarła po 24 minutach i 29 sekundach. Jednak tuż za jej plecami były Caroline Pohle z Niemiec oraz Brytyjka Rosie Weston. Etap kolarski to już popis szwajcarskiej zawodniczki, która zbudowała sobie blisko czterominutową przewagę nad Caroline Pohle. Trzecia była Szwedka Sara Svensk. Bardzo dobrze pojechała też Aleksandra Jędrzejewska, która zbliżyła się do prowadzącej trójki. Wszystko rozstrzygnęło się na etapie biegowym. Imogen Simmonds nie dała sobie odebrać zwycięstwa i z ponad dwuminutową przewagą przekroczyła linię mety wygrywając Enea IRONMAN 70.3 Gdynia.

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia // fot. Sport Evolution
Fot. Sport Evolution

– Płynęłam razem z kilkoma zawodniczkami i praktycznie razem wbiegłyśmy do strefy zmian. Pomyliłam jednak worki i początkowo wzięłam worek z rzeczami do biegania, to kosztowało mnie trochę czasu i ostatnia wyruszyłam na trasę kolarską. Musiałam więc gonić rywalki. Na całe szczęście rower jest moją mocną stroną i udało się je prześcignąć, a następnie utrzymywać przewagę. Jestem więc bardzo zadowolona i cieszę się z wygranej – podsumowała Imogen Simmonds, zwyciężczyni Enea IRONMAN 70.3 Gdynia.

Szwajcarka wygrała z czasem 4:07:55. Na drugim miejscu na metę dobiegła Szwedka Sara Svensk, która uzyskała rezultat gorszy od zwyciężczyni o 2 minuty i 10 sekund. Trzecie miejsce wywalczyła Aleksandra Jędrzejewska, która dotarła na metę po 4 godzinach 11 minutach i 38 sekundach.

– Jestem bardzo szczęśliwa, to jest niesamowite – przyznała Aleksandra Jędrzejewska. – To jest dopiero mój drugi start w Polsce w tym sezonie i najwspanialsze jest to, że biegnie się wśród kibiców, którzy krzyczą i dopingują „Ola, Ola!”, i aż ciarki przechodzą. Do końca nie wiadomo, czy to odwodnienie, czy to te emocje. To jest fantastyczne – chwaliła atmosferę reprezentantka Polski.

Na dystansie dwa razy dłuższym, czyli Enea IRONMAN Gdynia najszybszym zawodnikiem okazał się Szwed Joakim Frisk z czasem 8:58:49. Natomiast najlepsza wśród kobiet była Belgijka Annick De Pooter, która uzyskała czas 10:22:24.

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia // fot. Sport Evolution
Fot. Sport Evolution

Uczestnicy Enea IRONMAN Gdynia finiszowali do późnych godzin wieczornych, a niezapomniane wrażenia wywoływała multimedialna oprawa mety zlokalizowanej na Plaży Środmieście.

W sumie w 10. edycji Enea IRONMAN Gdynia rywalizowało blisko 2 800 osób. Aż 35% triathlonistów startujących w niedzielę stanowili obcokrajowcy.

Wyniki zawodów można sprawdzić na stronie internetowej Enea IRONMAN Gdynia.

Organizatorem wydarzenia jest agencja marketingu sportowego Sport Evolution.


Opracowanie: Gdyńskie Centrum Sportu

Enea IRONMAN 70.3 Gdynia // fot. Sport Evolution
Fot. Sport Evolution

  • ikonaOpublikowano: 08.08.2022 08:10
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.08.2022 11:50
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona