Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
Sport i zdrowie

Szpital Morski: bank mleka i porody rodzinne wciąż aktualne

Pomieszczenie w Szpitalu Morskim im. PCK, w którym jest laboratorium Banku Mleka. Fot. z galerii GCZ

Bank mleka #wGdyni // fot. galeria GCZ

24.03.2021 r.

Zdarza się, że ze względu na zbyt wczesny poród lub choroby zagrażające życiu, świeżo upieczona mama nie może podawać dziecku swojego naturalnego pokarmu. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą banki mleka. W Gdyni taki punkt działa już od trzech lat w Szpitalu Morskim im. PCK. Zawsze chętnie przyjmuje kobiety, które chcą się podzielić mlekiem i wesprzeć inne mamy.  

 
Bank Mleka Kobiecego to małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem od kobiet naturalnego pokarmu, jego bezpiecznym przechowywaniem oraz dostarczaniem go do potrzebujących maluchów. W Gdyni taki bank funkcjonuje w Szpitalu Morskim im. PCK przy ul. Huzarskiej 1. Działa on od 3 lat. W tym czasie zgłosiło się do niego 101 dawczyń, które oddały 845 litrów mleka. Pokarm trafił do dzieci na oddziałach neonatologicznych w pomorskich szpitalach.  
 
– Mleko z naszego banku trafia głównie do wcześniaków, ale także do dzieci chorych oraz tych, których mamy dopiero „rozkręcają” proces laktacji. Z mleka korzystają dzieci w naszym szpitalu, ale może ono również pomóc maluszkom z całego naszego regionu. Szpitale zgłaszają zapotrzebowanie do naszego banku i otrzymują od nas mleko dla swoich najmłodszych pacjentów – informuje Dorota Majewska-Kątna, położna oddziałowa Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.
 
Mleko dawczyń jest bezpieczne, przechodzi szereg badań, a jego stan jest na bieżąco monitorowany przez wykwalifikowany personel. Mama, której dziecko ma otrzymać pokarm z banku, jest o tym wcześniej informowana i musi wyrazić na to pisemną zgodę.
 
Rekrutacja na dawczynię w gdyńskim szpitalu składa się z kilku etapów. Najpierw odbywa się rozmowa z koordynatorem banku mleka o stanie zdrowia i laktacji. Kolejny krok to konsultacja z lekarzem, który zbiera wywiad i zleca badania kwalifikujące. Cały proces nie zajmuje wiele czasu. Wszystko odbywa się w ciągu jednego dnia. Konsultacje i badania są bezpłatne.
 
Koordynatorem do spraw laktacji w gdyńskim banku mleka jest Ewa Borowska, która czuwa nad procedurą zabezpieczania pokarmu dla potrzebujących dzieci, przygotowuje odpowiednie partie do wysyłki i rozmawia z kobietami, które chcą zostać dawczyniami.
 
Kobiety, które chciałyby zostać honorowymi dawczyniami mleka, mogą się zgłaszać, wysyłając maila na adres: bankmleka@szpitalepomorskie.eu lub dzwoniąc pod jeden z numerów telefonów: 58 72 60 138 i 58 72 60 494.
 
Więcej informacji na temat banku mleka znajduje się na stronie internetowej Szpitali Pomorskich w zakładce ABC pacjenta.

Jednocześnie warto przypomnieć gdynianom, że w redłowskim szpitalu w dalszym ciągu odbywają się porody rodzinne.
 
– Porody rodzinne cały czas się u nas odbywają. I jak najbardziej może być przy tym osoba towarzysząca. Jedynym wymogiem jest posiadanie maseczki i ubioru ochronnego – informuje dr n. med. Andrzej Płoszyński, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.
  • Jedna z sal porodowych w redłowskim szpitalu // fot. Przemysław Kozłowski
  • Jedna z sal porodowych w redłowskim szpitalu // fot. Przemysław Kozłowski