Sport i zdrowie

Trwa święto gimnastyki artystycznej w Gdyni Arenie

Sala gimnastyczna, w tle wielkie okna, na podłodze białe maty, na zdjęciu dziewczynki ćwiczą układ gimnastyczny z szarfami, stojąc z jedną nogą w górze.

W Gdyni gimnastyka artystyczna jest bardzo popularna. Dziewczęta uczą się i trenują w ZSSO oraz SP 21 // fot. Filip Śmigielski

20.05.2022 r.

Dzisiaj #wGdyni rozpoczęło się największe w Polsce wydarzenie dla adeptek gimnastyki artystycznej. Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup to trzy dni widowiskowych zmagań.


W dniach 20-22 maja 2022, w Gdynia Arena, odbędą się międzynarodowe turnieje w gimnastyce artystycznej: Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup. W największym tego typu wydarzeniu w Polsce udział wezmą zawodniczki uprawiające gimnastykę artystyczną z całego świata. Sportowym zmaganiom towarzyszyć będzie strefa zabaw z atrakcjami dla najmłodszych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
 
- To z pewnością ciekawa propozycja na weekendowe spędzenie czasu. Gimnastyka artystyczna to przepiękna dyscyplina, więc z pewnością czekają nas trzy dni wyjątkowego widowiska. Organizator zadbał też o dodatkowe atrakcje wprowadzające młodych w świat gimnastyki. Życzę wszystkim zawodniczkom udanych występów i mocno trzymam kciuki za nasze gdyńskie gimnastyczki – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. 
 
W trakcie jednego weekendu, w Gdynia Arena przy ul. Kazimierza Górskiego 8, rozegrane zostaną dwa turnieje w gimnastyce artystycznej w różnych kategoriach wiekowych: Gdynia Rhythmic Stars oraz Baltic Junior Cup. Gdynia Rhythmic Stars to turniej gimnastyki artystycznej zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną FIG, rozgrywany w dwóch kategoriach wiekowych: juniorki i seniorki. W Gdyni Arenie wystąpią trzydzieści cztery juniorki i osiemnaście seniorek z czternastu państw takich jak: Azerbejdżan, Bułgaria, Izrael, Rumunia, Litwa, Słowacja, Hiszpania, Węgry, Włochy, Szwajcaria, Ukraina, Algieria, Kazachstan, Polska. Wśród nich światowej klasy gwiazdy – Milena Baldassarri, szósta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 oraz Sofia Raffaeli, tegoroczna zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Świata w Atenach i srebrna medalistka drugiej edycji Pucharu Świata w Sofii. Zawodniczki wystąpią także w specjalnym wspólnym pokazie. Tuż po nim spotkają się w strefie z kibicami, gdzie zaplanowano wspólne zdjęcia i autografy.
 
Równolegle odbywać będzie się Baltic Junior Cup, turniej dla dzieci do czternastego roku życia. Udział w nim potwierdziło sto dwanaście zawodniczek. Oprócz turniejów gimnastycznych na kibiców czekać będzie specjalna strefa zabaw z zajęciami dedykowanymi dzieciom wkraczającym w świat gimnastyki i aktywności fizycznej. To tu najmłodsi będą mogli odkryć magiczny świat gimnastyki artystycznej i wypróbować elementy wykorzystywane w tej dyscyplinie, m.in.: kolorowe wstążki, obręcze, piłki, maczugi, skakanki. W programie organizatorzy zaplanowali także liczne konkursy, nagrody z autografami gwiazd, animacje, darmowy popcorn i inne atrakcje dla rodzin z dziećmi.
 
- Gimnastyka artystyczna to sport wyjątkowy dzięki unikalnemu połączeniu baletu, akrobatyki, tańca oraz treningu ogólnorozwojowego z wychowaniem estetycznym. Organizując corocznie turnieje Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup przybliżamy innym tę piękną dyscyplinę sportową i zachęcamy do wspólnego przeżywania sportowych emocji – mówi Anna Mrozińska, dyrektor turnieju Gdynia Rhythmic Stars & Baltic Junior Cup, polska gimnastyczka, olimpijka z Aten (2004).
 
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej Gdynia, UKS Jantar Gdynia i Polski Związek Gimnastyczny.
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.
 
Informacje o wydarzeniu są również na stronie turnieju.
 
Program:
  • Oficjalne otwarcie turniejów: piątek, 20.05.2022, godz. 10:00
  • Gdynia Rhythmic Stars juniorki wielobój: piątek, 20.05.2022, godz. 10:00-16:00
  • Gdynia Rhythmic Stars seniorki wielobój: piątek, 20.05.2022, godz. 16:45-20:45
  • Gdynia Rhythmic Stars finały juniorki i seniorki: sobota, 21.05.2022, godz. 14:00-18:45
  • Baltic Junior Cup: sobota, 21.05.2022, godz. 9:00-13:30
  • Baltic Junior Cup: niedziela, 22.05.2022, godz. 9:30-14:50
  • Oficjalne zamknięcie turnieju Baltic Junior Cup: niedziela, 22.05.2022, godz. 15:00
  • Oficjalne zamknięcie turnieju Gdynia Rhythmic Stars: sobota, 21.05.2022, godz. 19:00