Sport i zdrowie

Trzy dni widowiskowych zmagań za nami

Amelia Tomalczyk z SGA Gdynia podczas występu z obręczą // fot. Leszek Tomaszewski (udostępnione przez organizatora)

Amelia Tomalczyk z SGA Gdynia podczas występu z obręczą // fot. Leszek Tomaszewski (udostępnione przez organizatora)

23.05.2022 r.

W niedzielę zakończył się międzynarodowy turniej w gimnastyce artystycznej w Gdynia Arenie. Zawody odbywały się w różnych kategoriach wiekowych, pod nazwą Gdynia Rhytmic Stars oraz Baltic Junior Cup.

 
Wydarzenie w Gdyni, już po raz kolejny organizowane jest przez Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej, Jantar Gdynia i Polski Związek Gimnastyczny. Znawcy dyscypliny wskazują, że te zawody to przedsmak tego, co będziemy mogli zobaczyć podczas czerwcowych mistrzostw Europy w tej dyscyplinie.
 
- Gratuluję zwyciężczyniom zawodów i wszystkim uczestniczkom, które wzięły w nich udział. Ta dyscyplina wymaga poświęceń i dyscypliny. Cieszę się, że gdyńskie kluby wystawiły tak liczną reprezentację zawodniczek. Jednoznacznie pokazuje to, że gimnastyka artystyczna ma swoją przyszłość w naszym mieście – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Gdynia Rhythmic Stars to zawody w gimnastyce artystycznej zaaprobowane przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną (FIG). Mają bardzo wysoką rangę. Ponad sto dziewcząt w wieku 9 do 14 lat rywalizowało także w Baltic Junior Cup.
 
Zmaganiom przyglądali się m.in. Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego oraz złoty olimpijczyk z Pekinu, Morinari Watanabe, prezydent Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej oraz Maria Szyszkowska, była przewodnicząca komitetu technicznego MFG oraz Adam Skurat, radny miasta. Medale najlepszym gimnastyczkom wręczał m.in. Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Zawody pod patronatem FIG zdominowały zawodniczki z Włoch, jednak Polki nie ustąpiły pola łatwo. Pełne wyniki dostępne są tutaj. Poniżej podajemy najlepsze zawodniczki w danych kategoriach. W tych zmaganiach wzięły udział zawodniczki gdyńskiego SGA: Valeria Zelenska, Amelia Tomalczyk, Barbara Gałek-Olsthoorn.
 
Dobrze też zaprezentowały się uczestniczki Baltic Junior Cup. Świetne występy w swojej grupie wiekowej zanotowały: Amelia Czernik, Małgorzata Jackiewicz (obie rocznik 2009), Jagoda Łągiewczyk (2008) - wszystkie z UKS Jantar oraz Valeriia Pinska, Aleksandra Sadzińska (obie rocznik 2011), Kinga Mączka (2007) – wszystkie z SGA Gdynia. Zdobyły wysoką łączną ilość punktów z konkurencji, w których brały udział. W załączonej tabeli prezentujemy szczegółowe wyniki, wszystkich naszych zawodniczek z rozbiciem na dane kategorie.
 
Konkurs z obręczą – seniorki:
1. Sofia Rafaeli (Włochy)
2. Milena Baldassarri (Włochy)
3. Emilia Heichel (Polska)
 
Konkurs z obręczą – juniorki:
1. Elvira Krasnobaeva (Bułgaria)
2. Liliana Lewińska (Polska)
3. Alice Tiagletti (Włochy)
 
Konkurs z piłką – seniorki:
1. Sofia Rafaeli (Włochy)
2. Milena Baldassarri (Włochy)
3. Alina Gonzalova (Azerbejdżan)
 
Konkurs z piłką – juniorki:
1. Liliana Lewińska (Polska)
2. Alice Tiagletti (Włochy)
3. Shelly Portnoy (Izrael)
 
Konkurs z maczugami – seniorki:
1. Sofia Rafaeli (Włochy)
2. Milena Baldassarri (Włochy)
3. Emilia Heichel (Polska)
 
Konkurs z maczugami – juniorki:
1. Liliana Lewińska (Polska)
2. Elvira Krasnobaeva (Bułgaria)
3. Alice Tiagletti (Włochy)
  • Występ Milany Tricolici (Litwa) z piłką
  • Berenika Bujnacekova ze Słowacji w układzie z szarfą
  • Wiceprezydent Bartoszewicz zakłada medal na szyję zwyciężczyni
  • Grupowe zdjęcie przedstawicieli organizatorów i trenerów zawodniczek // fot. Leszek Tomaszewski (udostępnione przez organizatora)
  • Uśmiechnięte gimnastyczki z Włoch pozują z pucharami
  • Ceremonia nagradzania juniorek i seniorek w układach indywidualnych oraz seniorek w układach zespołowych
  • Wnętrze Gdyni Arena, widać siedziska publiczności oraz arenę na której występują zawodniczki