Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Sport i zdrowie

W Gdyni rozpoczęły się Mistrzostwa Świata ICF SUP 2022

Gdynia po raz pierwszy w historii organizuje MŚ w SUP // fot. D. Kowalski

Gdynia po raz pierwszy w historii organizuje MŚ w SUP // fot. D. Kowalski

08.09.2022 r.

W środowy wieczór, 7 września na plaży Śródmieście odbyła się oficjalna inauguracja Mistrzostw Świata ICF SUP 2022. Zawody po raz pierwszy są organizowane w Gdyni.


SUP – to skrót od „Stand Up Paddle" (wiosłowanie na stojąco). To jeden z najszybciej rozwijających się sportów wodnych, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność.

– Jest to najważniejsza impreza w tym roku dla miłośników SUP. Są to trzecie mistrzostwa świata, po raz pierwszy organizowane w Polsce – mówi prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz.

– W Gdyni sezon na wydarzenia sportowe trwa cały rok. Do końca weekendu ugościmy 500 zawodników z 45 krajów, którzy będą ścigać się na akwenie zaraz przy Plaży Miejskiej. SUPy są coraz popularniejsze, już w tym sezonie mogliśmy widzieć wielu mieszkańców, którzy z nich korzystali. Obecnie mamy okazję obserwować najlepszych na świecie. Wszystkim uczestnikom życzę gorącej sportowej atmosfery i wiele radości z uczestniczenia w wydarzeniu – dodaje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Mistrzostwa Świata ICF SUP w Gdyni, organizowane przez Polski Związek Kajakowy we współpracy ze Związkiem Sportowym SUP oraz Międzynarodową Federacją Kajakową (ICF), zakończą się w niedzielę, 11 września. Polska reprezentacja liczy niespełna czterdzieści osób.


Biało-Czerwoni są już gotowi do rywalizacji w Gdyni // fot. D. Kowalski

Sportowcy będą rywalizować na dystansach:

  • Sprint - szybki wyścig na 200 m,
  • Long distance - wyścig na około 16 km,
  • Technical - wyścig na około 2 km z mijaniem bojek.
– Organizacja takiego wydarzenia to dla nas z jednej strony nowość, z drugiej zaś mamy ogromne doświadczenie w tworzeniu imprez na wodzie – jak choćby Gdynia Sailing Days. Cieszymy się, że bierzemy udział w propagowaniu dyscypliny, która coraz bardziej zyskuje na popularności – wyjaśnia zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel.

Do uprawiania tej dyscypliny wystarczy trochę siły w rękach, dobra równowaga i koordynacja oraz najważniejszy element – czyli deska SUP. Składa się ona z 3 elementów: deski, wiosła i linki przymocowanej do nogi. Deska SUP nadaje się do pływania na każdym akwenie. Nie jest istotne czy to jezioro, rzeka czy morze – można więc pływać na niej w każdym miejscu, gdzie jest odpowiednia ilość wody.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Polski Komitet Olimpijski objęli patronat nad mistrzostwami.