Sport

#wGdyni dzieci nie boją się szczepić

W Gdynia Arenie jeszcze 15 stycznia można zaszczepić dzieci przed feriami // zdj. pixabay

W Gdynia Arenie jeszcze 15 stycznia można zaszczepić dzieci przed feriami // zdj. pixabay

W miniony weekend w Gdynia Arenie można było zaszczepić się przeciwko COVID-19. Z tej opcji skorzystało sporo dzieci, ale i dorosłych. 15 stycznia to kolejny termin, kiedy będzie można wybrać się do mobilnego punktu w Gdynia Arenie.


Z weekendowego szczepienia skorzystało 240 osób. Wśród szczepiących się przeważali młodzi. Wśród nich było 153 dzieci oraz 87 dorosłych.
 
– Ułatwiając decyzję o zaszczepieniu przeciwko COVID–19 stworzyliśmy rodzicom, opiekunom oraz najmłodszym gdyniankom i gdynianom kolejną możliwość zaszczepienia się na terenie miasta. Weekendowy termin i lokalizacja są dogodne dla rodziców i uczniów. Z tej opcji będzie można skorzystać jeszcze w sobotę 15 stycznia. Dzieci i młodzież znów uczą się stacjonarnie, zbliżają się też ferie, dlatego zachęcamy do zadbania o bezpieczeństwo swoich pociech – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
W sobotę, 15 stycznia od godz. 7.00 do godz. 16.00 znów będzie można skorzystać z punktu szczepień w Gdynia Arenie. Podczas akcji dostępne są preparaty firmy Pfizer/BioNTech oraz jednodawkowy Johnson&Johnson. Preparaty Pfizer/BioNTech można podawać dzieciom od piątego roku życia. Akcję organizuje Gdyńskie Centrum Zdrowia w partnerstwie z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej numer 1 w Rumi.
 
– Decyzja o szczepieniu wpływa korzystnie nie tylko na dziecko, ale również ma bezpośredni wpływ na osoby z bliskiego kontaktu, na które dziecko może przenieść zakażenie SARS-CoV-2 tj.: rodziców, dziadków, nauczycieli oraz inne dzieci. Rodzice, podejmując decyzję o szczepieniu dziecka mogą się wahać, niemniej jednak powinni kierować się faktami oraz realnie oceniać rzeczywiste ryzyko oraz korzyści wynikające z zaszczepienia dziecka – mówi Beata Gronowska, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W miniony weekend w Gdynia Arenie, każdy mieszkaniec miasta od 5 roku życia, mógł przyjąć szczepienie przeciwko Covid-19 // fot. Gdyńskie Centrum Zdrowia
 

Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Podpowiadamy jak przygotować nasze pociechy do szczepienia. Postaraj się, aby Twoje dziecko wyspało się przed szczepieniem, zjadło przed nim pełnowartościowy posiłek. Zachęć dziecko do aktywności fizycznej przed szczepieniem (podobnie jak sen to dobrze wpływa na odporność). Nie odstawiaj samodzielnie leków, które regularnie przyjmuje Twoje dziecko – skonsultuj to z lekarzem.
 
Szczepionka to zastrzyk, więc jeśli Twoje dziecko boi się zastrzyków, omów z nim tę sytuację. Niestety wielu rodziców „straszy” dzieci, że jak czegoś nie zrobią to będą musiały dostać zastrzyk, czy iść do lekarza. To tylko wzmaga lęk młodych przed szczepieniem czy lekarzem. Dlatego wyjaśnij, że też byłeś szczepiony, pokaż znamię po szczepionce z dzieciństwa, jeżeli masz możliwość weź dziecko na swoje szczepienie czy pobranie krwi. Szczepienie przeciw Covid-19 praktycznie nie jest w ogóle bolesne, ale dziecko ma prawo czuć dyskomfort i warto mu wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. Nie kłam, że w ogóle nie boli. Dziecko ma prawo bać się i wyrażać te emocje, dlatego najwięcej zdziała rozmowa i tłumaczenie. Pomaga też wsparcie obu rodziców, starszego rodzeństwa, zabranie ulubionej maskotki, porozmawianie z pielęgniarką czy lekarzem, którzy opiszą krok po kroku co będzie się działo. I nawet jeżeli szczepienie skończy się płaczem – pochwal dziecko, że było dzielne, zabierz je na plac zabaw albo sprezentuj mu książeczkę. To pozwoli uniknąć w przyszłości stresu pociechy związanego ze szczepieniami czy badaniami.
 

Szczegóły akcji:

W pierwszej kolejności obsługiwani będą mieszkańcy, którzy dokonali wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem:
58 727-24-99 (czynny od 10.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku)
58 727-29-50 (czynny od 10.00 do 18.00 codziennie)
Szczepienia realizowane będą w Gdynia Arenie w sobotę, 15 stycznia 2022 r. w godzinach 7.00 – 15.45 (wejście nr 2 od strony Centrum Riviera). Rejestracja na miejscu do godz. 15.30.
 
Podmiotem odpowiedzialnym za kwalifikację lekarską oraz za procedurę szczepienia jest NZOZ nr 1 w Rumi. Wymogiem kwalifikacji do szczepienia jest, w pierwszej kolejności, wypełnienie formularza:
Dzieci 5-11
Młodzież 12-17
Dorośli
 
Więcej informacji o szczepieniach dzieci na stronie:
pacjent.gov.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.01.2022 15:15
  • ikona

    Autor: Zuzanna Kasprzyk (z.kasprzyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.01.2022 14:26
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także