Sport i zdrowie

Wgraj się! Startuje pilotaż nowego programu GCS i GCZ

„Wgraj się” to nowa inicjatywa Gdyńskiego Centrum Sportu i Gdyńskiego Centrum Zdrowia / fot. GCS

„Wgraj się” to nowa inicjatywa Gdyńskiego Centrum Sportu i Gdyńskiego Centrum Zdrowia / fot. GCS

14.09.2020 r.

Badania Gdyńskiego Centrum Zdrowia wykazały, że niemal co piąty testowany 9-latek w naszym mieście zmaga się z nadwagą, a co trzeci wykazuje słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną. Zaniepokojne wynikami Gdyńskie Centrum Sportu postanowiło, razem z GCZ, nauczyć młodych mieszkańców zdrowych nawyków oraz zaszczepić w nich pociąg do sportu i zdrowego stylu życia. Od września startuje pilotażowy program partnerski „Wgraj się”, który obejmie uczniów czterech klas drugich w Szkole Podstawowej nr 45.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie! Przyczyny znane są od lat: zbyt „słodki” jadłospis, sport uprawiany głównie przed ekranem komputera czy telewizora oraz masowa produkcja zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Dietetycy nie mają wątpliwości, że każdy dodatkowy kilogram w dzieciństwie, to większe ryzyko otyłości i innych chorób w dorosłym życiu.

Aby tego uniknąć, niezbędne są zdecydowane działania, które przekonają najmłodszych oraz ich rodziców do tego, że na walkę o zdrowie nigdy nie jest za późno. Program „Wgraj się” ma na celu naukę prawidłowych nawyków żywieniowych oraz zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej. Będzie podzielony na dwie części: szkolną oraz pozaszkolną.– Działania w szkole rozpoczną się od badań medycznych oraz kondycyjnych uczniów, dzięki którym rodzice będą mogli dokładnie poznać stan początkowy sprawności dziecka oraz zalecenia fizjoterapeuty i dietetyka. Uzyskane wskaźniki badań kondycyjnych zostaną porównane z badaniami przeprowadzonymi ponownie na koniec programu, aby ocenić skuteczność realizowanych w ramach programu działań – wyjaśnia dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia Anna Melki.

– Zajęcia sportowe w szkołach będą prowadzone przez naszych trenerów, a nauczyciele otrzymają scenariusze zajęć oraz dodatkowy sprzęt sportowy. Ponadto, nie zabraknie treningów z gwiazdami gdyńskiego sportu czy imprez popularyzujących współzawodnictwo – dodaje dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki.

O ile oferta szkolna, choć atrakcyjna, wydaje się dość tradycyjna, to siłą ,„Wgraj się” będą działania internetowe. Wraz z początkiem programu, na stronie oraz w social mediach Gdyńskiego Centrum Sportu, zostanie uruchomiona platforma z mapą infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Cyklicznie będą się tam pojawiać „Wyzwania”, które uczniom Szkoły Podstawowej nr 45 rzucą Nadzieje Gdyńskiego Sportu.To jednak nie koniec.

– Mocną stroną „Wgraj się” będą konsultacje i wykłady internetowe z zakresu psychologii sportu, zdrowego stylu życia oraz dietetyki dla rodziców – dodaje Melki.

- To kolejna inicjatywa Gdyńskiego Centrum Sportu skierowana do najmłodszych. W 2017 roku zakończyliśmy projekt „Move up to be healthy and happy” (Ruszaj się, aby być zdrowym i szczęśliwym), który zainicjował pracę nad zmianą systemu edukacji prozdrowotnej. Mam ogromną nadzieję, że „Wgraj się” powtórzy sukces swojego „poprzednika” - kończy dyrektor Dalecki.