Sport i zdrowie

Wings4Life kolejnym wydarzeniem w biegowej historii Gdyni

W Gdyni biegają mali i duzi // fot. M. Urbaniak

W Gdyni biegają mali i duzi // fot. M. Urbaniak

29.04.2022 r.

Już 8 maja w Gdyni uczestnicy będą mogli wziąć udział w biegu charytatywnym Wings for Life World Run. Uczestnicy z pomocą aplikacji ścigać się z goniącym ich wirtualnym samochodem.

Gdynia to wspaniała historia biegów ulicznych. Cofając się o 20 lat należy wspomnieć o Rejestracja do biegu z aplikacją, którego trasa wiodła właśnie Bulwarem Nadmorskim oraz ulicami naszego miasta. Był to bieg, którego inicjatorem był Andrzej Magier, brązowy medalista nieoficjalnych mistrzostw świata w biegu na 100 km, mający w swojej bogatej biegowej historii medale mistrzostw Europy i Polski na tym dystansie. W Gdyni rozgrywany był również największy cykl biegów ulicznych w Polsce na dystansie 10 km, w skład którego wchodził Bieg Urodzinowy, Europejski, Nocny Świętojański oraz Niepodległości. W najlepszych latach w całym cyklu startowało ponad 25 000 zawodników z całego świata, a bariera 30 minut była regularnie łamana przez najszybszych biegaczy. Rekordowy bieg odbył się w 2014 roku, kiedy reprezentujący Kenię Daniel Muteti minął linię mety po 29 minutach i 1 sekundzie.Wreszcie to tu w 2020 roku odbywały się Mistrzostwa świata w półmaratonie, gdy Krystian Zalewski ustanowił nowy rekord Polski, a drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu. To najlepsze rezultaty naszych biegaczy w historii tych prestiżowych zawodów. W trakcie zawodów padło wiele fantastycznych wyników, w tym rekord świata w biegu kobiet oraz rekord mistrzostw ustanowiony przez zwycięzcę biegu elity mężczyzn.Gdynia to również miejsce, gdzie swoje biegowe cele realizowali zwykli amatorzy, kochający ten sport. Należ także wspomnieć o Antonim Cichończuku, weteranie, który z każdej mistrzowskiej imprezy, na którą pojechał, wracał z medalem na szyi. Gdynianinem jest także Piotr Suchenia, pierwszy Polak, który wygrał maraton na biegunie północnym, na Antarktydzie i stanął na maratońskim podium na każdym kontynencie świata.To w Gdyni w październiku 2011 roku odbył się pierwszy w naszym kraju parkrun – cykliczne i bezpłatne spotkania biegowo-rekreacyjne organizowane w każdą sobotę o 9:00. Od tego czasu uczestnicy na trasie liczącej 5 km wiodącej bulwarem nadmorskim spotkali się już blisko pół tysiąca razy. Także tu odbywają się Cykliczne Biegi Śledzia, w których co tydzień uczestnicy mierzą się z dystansem 10 km.
– Gdynia to niewątpliwie miasto pełne entuzjastów sportowego spędzania czasu, także biegania – komentuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu i częsty uczestnik imprez biegowych w mieście.Wszystko to pokazuje, że w Gdyni można spełniać swoje biegowe marzenia. Jest to doskonałe miejsce do organizowania imprez sportowych. Kolejnym punktem w tej biegowej historii miasta jest dołączenie w szczytnym celu do AppRun w ramach Wings for Life World Run.

Bieg wystartuje 8 maja punktualnie o 13:00 na bulwarze im. Feliksa Nowowiejskiego. Do startu w gdyńskim biegu z aplikacją wymagane jest opłacenie vouchera w wysokości 70 zł i pobranie aplikacji. Wirtualny samochód pościgowy wyruszy w pogoń za biegaczami 30 minut po starcie z początkową prędkością 14 km/h, a następnie będzie stopniowo zwiększać tempo jazdy, aż do chwili wyprzedzenia wszystkich zawodników. Po zakończeniu wirtualnego biegu, każdy z uczestników będzie mógł pobrać certyfikat będący dowodem i pamiątką udziału w imprezie.

Rejestracja do biegu z aplikacją dostępna jest TUTAJ.