Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022) Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022)
Sport i zdrowie

Witomino zyska nowe oblicze przy zbiorniku retencyjnym

W bezpośrednim towarzystwie zbiornika odbywały się już imprezy sportowe, takie jak Puchar w Gdyni w biegach dla dzieci i młodzieży // fot. M. Urbaniak

W bezpośrednim towarzystwie zbiornika odbywały się już imprezy sportowe, takie jak Puchar w Gdyni w biegach dla dzieci i młodzieży // fot. M. Urbaniak

30.05.2022 r.

Miejsce w okolicy powstałego w 2020 roku zbiornika retencyjnego zmieni się nie do poznania. Chodzi o zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego z 2020 i 2021 roku, które zakładają, po wyrównaniu i oczyszczeniu terenu, stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej przestrzeni dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób z niepełnosprawnościami. Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej.
– Chcemy stworzyć miejsce do aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Witomina i nie tylko – mówi wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Łucyk. – Nowoczesne boisko do piłki nożnej będzie spełniało najwyższe normy i z pewnością posłuży miłośnikom tej dyscypliny. Myślę, że efekt końcowy spełni najśmielsze oczekiwania – dodaje.

Całość inwestycji wzbogacona zostanie dodatkowymi elementami sportowymi, jak kort do tenisa i badmintona z nawierzchnią poliuretanową, boisko do siatkówki plażowej, a także tor do jazdy na rolkach. Zainstalowane zostaną również elementy rekreacyjne, czyli wiaty ze stołami i grillami, scena oraz elementy małej architektury, jak ławki, kosze, stojaki na rowery i stacja naprawy rowerów. Powstaną także dodatkowe elementy infrastruktury, jak poidełka, tężnia solankowa czy toaleta.
– Po stworzeniu zbiornika retencyjnego i remoncie ulicy Hodowlanej oraz zagospodarowaniu terenu i pracach budowlanych przy kanalizacji deszczowej biegnącej pod ul. Hodowlaną i ul. Wielkokacką przyszedł czas na powstanie nowego miejsca z funkcjami umożliwiającymi na spędzeniu tu czasu aktywnie – komentuje Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni wywodzący się z zachodniej części miasta. – Nieopodal zlokalizowana będzie również pętla autobusowa obsługiwana przez elektrobusy – zaznacza.

teren wokół zbiornika retencyjnego na Witominie - perspektywa

Zdecydowano się na połączenie pomysłów oraz ich rozbudowę o elementy wskazane przez Radę Dzielnicy, która dofinansowuje całość prac ze środków własnych w kwocie miliona złotych. Całość inwestycji wzbogacona zostanie o elementy małej architektury umożliwiające zorganizowanie pikniku na świeżym powietrzu – ławki, stoliki czy śmietniki.

– Na terenie po byłych ogródkach działkowych projektujemy i planujemy realizację głównie obiektów sportowych, wniosków Budżetu Obywatelskiego i Rad Dzielnic. Na obecnym etapie nie było wniosków o parki kieszonkowe, być może w przyszłości tam powstaną – nadmienia Tomasz Cząstka, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

Chodzi o zwycięskie projekty z 2020 i 2021 roku. Zakładają one, po wyrównaniu i oczyszczeniu terenu, stworzenie nowoczesnej i bezpiecznej przestrzeni dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób z niepełnosprawnościami. Pierwszy dotyczy budowy nowoczesnego boiska piłkarskiego z syntetyczną trawą. Drugi zaś stworzenia parku zabawy i rekreacji m.in. z trampolinami, tyrolką oraz urządzeniami do sportów ekstremalnych skierowanymi do osób w każdym wieku. Jego autorem jest Pani Ewa Wiśniewska.
– Kolejne zmiany zachodzące na Witominie są bezpośrednio związane z realizacją oczekiwań mieszkańców wyrażonych poprzez zwycięskie projekty w ramach gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego – mówi Joanna Ołownia, przewodnicząca Rady Dzielnicy Witomino. – Cieszymy się z ich aktywnej postawy i obywatelskiej inicjatywy – zakańcza.
Umowa podpisana została z firmą Atelier Harmoza Sp. z o. o. z siedzibą w Gdyni w dniu 24 maja 2022 r.