Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy
Sport i zdrowie

Wraca Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

Festiwal wraca po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19

Festiwal wraca po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19

06.10.2021 r.

Po przerwie spowodowanej pandemią do kalendarza wydarzeń kulturalnych powraca Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Odbędzie się on 16 i 17 października w Muzeum Marynarki Wojennej. Na festiwalu zostaną zaprezentowane najlepsze filmy, które pokazywano podczas poprzednich edycji wydarzenia.

Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Ich motyw przewodni to żeglarstwo i jego różnorodność. Prezentowane są tam prawdziwe historie i losy bohaterów. To filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda.

Kadr z filmu Latający Holender

Tegoroczna edycja wydarzenia to okazja do wspomnień. Dlatego w programie pojawią się najlepsze filmy, które były prezentowane podczas wcześniejszych edycji. Nie zabraknie też tytułów, które najbardziej poruszyły publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia sobie niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy. 

W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata. Nie zabraknie niespodzianek. Projekcje rozpoczną się w sobotę, 16 października o godz. 16.00. Festiwal otworzy pokaz filmu pt. „Latający Holender”. Przybliża on postać zmarłego w tym roku redaktora Bohdana Sienkiewicza, dziennikarza, publicysty, twórcy najdłużej emitowanego na antenie polskiej telewizji programu poświęconego żeglarstwu.

Tego wieczoru zostaną zaprezentowane jeszcze dwa filmy. „O łodziach i braciach” – to opowieść o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa, prowadzonej przez Johna Nathanaela Herreshoffów. Przez kilkadziesiąt lat projektowali i budowali oni jachty, których załogi sięgały po jedne z najważniejszych trofeów żeglarskich na świecie – Puchar Ameryki.

kadr z filmu O łodziach i braciach

Sobotni wieczór zakończy pokaz filmu „Berserk w Antarktyce”, który za każdym razem, gdy jest pokazywany, wzbudza skrajne emocje. Jego bohater to Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany, jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie ostatnim z prawdziwych wikingów.

W niedzielę zaplanowano projekcje czterech filmów. Będą to:
 • „Kapitan Kapitanów” – archiwalny film o bardzo ważnej postaci w historii polskiego szkolnictwa morskiego – kapitanie Konstantym Maciejewiczu. To właśnie on jest bohaterem jednej z najbardziej znanych książek marynistycznych „Znaczy Kapitan”.
 • „W kilwaterze szkunera Zaca” – to historia jednego z najpiękniejszych jachtów jakie zbudowano na początku XX wieku dla amerykańskich milionerów, bogacących się beneficjentów rewolucji przemysłowej po drugiej stronie Atlantyku.
 • Pokaz filmu „Gorycz Zwycięstwa” to gratka dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza – kapitana Kazimierza „Kuby” Jaworskiego. W filmie opowiada on o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu „Spaniel 2” w słynnych regatach samotników OSTAR.
 • Niedzielny wieczór zakończy się na wesoło. „Przygody Dodo” to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy i miłośników gór, ale dla wszystkich.Festiwal JachtFilm to jedyna impreza w Polsce o tej tematyce oraz jedna z nielicznych na świecie. Gdyńska edycja jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni. Wszystkie filmy zagraniczne są pokazywane w wersji z polskimi napisami.Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski. Natomiast partnerami festiwalu są: miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad wydarzeniem. Patroni medialni to: Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Żeglarski.info oraz Trójmiasto.pl.

Program:
SOBOTA, 16 października / godz. 16.00–20.30
 • „Latający Holender” / Polska / 2009 / 51 min.
 • „O łodziach i braciach” / USA / 1985 / 55 min.
 • „Berserk w Antarktyce” / Norwegia / 2000 / 51 min.
NIEDZIELA 17 października / godz. 16.00–20.30
 • „Kapitan kapitanów” / Polska / 1969/ 25 min.
 • „W kilwaterze szkunera Zaca” / USA / 1978-2005 / 51 min.
 • „Gorycz zwycięstwa” / Polska / 1981 / 43 min.
 • „Przygody Dodo” / Belgia / 2015 / 55 min.
Na wszystkie pokazy wstęp wolny! Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc. Szczegółowy program, lista filmów oraz rezerwacje wejściówek na stronie www.jachtfilm.pl.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu lub innych zmian wynikających z aktualnych obostrzeń epidemiologicznych.