Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022) Przed nami Enea Ironman Gdynia - sprawdź zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej (05-07.08.2022)
Sport i zdrowie

Za nami XXIV Wielki Przejazd Rowerowy 2022

na zdjęciu peleton jadący ulicą 10 Lutego

Peleton Północny na ul. 10 Lutego//fot. Karol Stańczak

13.06.2022 r.

Fani dwóch kółek na pewno nie mogli się doczekać. 12 czerwca odbył się pierwszy po pandemii Wielki Przejazd Rowerowy. Wydarzenie to od lat integruje środowisko rowerzystów z całego Pomorza i promuje zrównoważoną mobilność.


To już XXIV edycja tego popularnego wydarzenia, które łączy amatorów dwóch kółek i zachęca do wyboru środków komunikacji przyjaznych środowisku i zdrowiu (dlatego trasę lub jej część można było pokonać też na hulajnodze, rolkach, longboardzie itp.). Niewątpliwą atrakcją są też malownicze trasy peletonów wiodące przez niemal całe Kaszuby.

Od lat ważnym punktem na mapie Wielkiego Przejazdu Rowerowego jest Gdynia. Do Peletonu Północnego (z Wejherowa do Sopotu) można było dołączyć przy skwerze Kościuszki ok. godz. 12.00. Wyjazd ok. godz. 13.00 poprzedziła dyskusja o infrastrukturze rowerowej.
Po dyskusji i złapaniu oddechu uczestnicy odjechali w stronę Sopotu. Tam, na Sopockich Błoniach przy ul. Polnej, odbył się wielki finał imprezy.

Udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym był bezpłatny, jednak chcący wesprzeć organizację WPR mogli wziąć udział w zbiórce publicznej poprzez nabycie tzw. szprychówek (kart pamiątkowych WPR). Jak sama nazwa wskazuje, można je wpleść pomiędzy szprychy i przyozdobić rower, ale nie tylko. Posiadanie szprychówki uprawniało do udziału w losowaniu nagród, co było źródłem emocji nie tylko u najmłodszych uczestników.

Wielki Przejazdu Rowerowy zorganizowały: Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów, Wejherowski Alarm Smogowy – Organizacja Ekologiczna i Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskiego.
Szczegóły na stronie www.wpr2022.pl.
  • Peleton Północny wjeżdża na skwer Kościuszki
  • Peleton Północny na ul. 10 Lutego//fot. Karol Stańczak
  • Peleton Północny wjeżdża na skwer Kościuszki//fot. Karol Stańczak
  • Peleton Północny wjeżdża na skwer Kościuszki//fot. Karol Stańczak
  • Peleton Północny wjeżdża na skwer Kościuszki//fot. Karol Stańczak
  • na zdjęciu mały chłopiec kuca i przygląda się rowerzystom jadącym ulicą
  • na zdjęciu rowerzyści siedzący przy fontannie w pogodny dzień, w tle Sea Towers
  • Na zdjęciu rozmawiający ludzie, część z nich siedzi na rowerach
  • na zdjęciu rowerzyści leżący lub siedzący na trawie