Sport i zdrowie

Zaszczep córkę na HPV

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy dlatego przypominamy, że Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie bezpłatnie szczepi się dziewczynki przeciw wirusowi HPV // fot. Pixabay

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy dlatego przypominamy, że Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie bezpłatnie szczepi się dziewczynki przeciw wirusowi HPV // fot. Pixabay

21.01.2022 r.

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy dlatego przypominamy, że Gdynia jest jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie bezpłatnie szczepi się dziewczynki przeciw wirusowi HPV. To ważna decyzja – może chronić młode kobiety przed chorobami nowotworowymi. W tym roku można zaszczepić nastolatki urodzone w latach 2008 i 2009.


Rak szyjki macicy zabija szybko i atakuje coraz młodsze kobiety. Aż 70 procent jego przypadków w Europie wywoływanych jest przez HPV, jeden z wirusów najczęściej przenoszonych drogą płciową. Może stanowić realne zagrożenia dla zdrowia, ponieważ w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy. Jego rozwój może jednak prowadzić do wielu groźnych chorób, głównie nowotworowych. W Europie 70 procent przypadków raka szyjki macicy jest wywoływanych przez wirusa HPV typy 16 i 18. W wyniku zakażenia wirusem HPV może dochodzić także do rozwoju raka odbytu, sromu, pochwy, języka lub gardła. Szczepienia ochronne przeciwko HPV to bezpieczna i skuteczna forma profilaktyki nowotworowej.

Dlatego też obecnie realizowana jest kolejna edycja programu polityki zdrowotnej szczepień przeciwko HPV na lata 2021-2023. W 2022 roku z programu mogą skorzystać dziewczynki z roczników 2008 i 2009 zamieszkałe lub zameldowane na terenie Gminy Miasta Gdyni.

– To już kolejna edycja programu szczepień, którą realizujemy w Gdyni nieprzerwanie od 14 lat. Dlatego też zachęcam rodziców i opiekunów prawnych kolejnych dziewczynek do skorzystania z oferty, która w całości jest finansowana z budżetu miasta – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia - Naprawdę warto, szczepienia są w pełni bezpieczne, stosowane na całym świecie od wielu lat, i co bardzo ważne, skutecznie.

Zgłoszeń można dokonywać poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej www.zdrowie.gdynia.pl/hpv/ – przycisk „Zgłoś do programu”.

Po prawidłowym dokonaniu zgłoszenia zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z przychodnią dziecka realizującą szczepienie w celu umówienia dogodnego terminu wizyty.
 
– Program jest realizowany w większości placówek podstawowej opieki zdrowotnej działających na terenie Gdyni. Dzięki temu dziewczynki i ich rodzice lub opiekunowie mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień w placówkach, z których korzystają na co dzień. W tej chwili są to 22 punkty szczepień zlokalizowane na terenie naszego miasta – informuje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W bieżącym roku ze szczepień można skorzystać w następujących przychodniach:
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Śródmieście Sp. z o.o. przy ul. Abrahama 57 oraz ul. Białowieskiej 1;
 • Baltic Clinic Sp. z o.o. przy ul. Wielkokackiej 2/1B Przychodnia Lekarska Obłuże II Sp. z o.o. przy ul. Sucharskiego 2 oraz ul. Podchorążych 10;
 • Vita-Med Centrum Opieki Medycznej Sp. z o.o. przy ul. Czeremchowej 1 oraz ul. Wejherowskiej 59;
 • Izabela Petecka Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej RIMED przy ul. Abrahama 38 i ul. Warszawskiej 34/36;
 • Przychodnia Lekarska Grabówek Sp. z o.o. w lokalizacji przy ul. Ramułta 45;
 • Przychodnia Orłowo Sp. z o.o. przy ul. Wrocławskiej 54;
 • Przychodnia Lekarska Witomino Sp. z o.o. przy ul. Konwaliowej 2;
 • Sanus Sp. z o.o. NZOZ Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne przy ul. Adm. J. Unruga 84,
 • NZOZ Wzgórze Św. Maksymiliana Sp. z o.o. przy ul. Legionów 67;
 • Przychodnia u Źródła Marii Sp. z o.o. przy ul. G. Zapolskiej 1A;
 • Centrum Opieki Medycznej Extra-Med Sp. z o.o. przy ul. Batalionów Chłopskich 7;
 • Puckie Centrum Medyczne Sp. z o.o. Sp. k. przy ul. Podchorążych 10A;
 • Medica Plus Sp. z o.o. przy ul. Wiczlińskiej 54;
 • Centrum Medyczne Dąbrowa-Dąbrówka Sp. z o.o. przy ul. Sojowej 22;
 • Starmed Sp. z o.o. przy ul. 10 Lutego 21;
 • Clinica Medica Sp. z o.o. przy ul. Staniszewskiego 1;
 • NZOZ Przychodnia Lekarska Działki Leśne Sp. z o.o. przy ul. Warszawskiej 34/36.
Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://zdrowie.gdynia.pl/hpv lub pod numerem telefonu: 58 880 83 22.