Videocasty

Laury dla Gdyni za wspieranie rozwoju nowoczesnych firm

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki odbiera wyróżnienie w kategorii

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki odbiera wyróżnienie w kategorii "Miasta Wspierające" podczas Gali Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), fot. ABSL

Trudno sobie wyobrazić współczesną gospodarkę bez sprawnie działającego sektora  nowoczesnych usług biznesowych. W Gdyni udaje się łączyć potrzeby mieszkańców, środowiska i inwestorów z tej branży -  dzięki temu ten rozwój przebiega harmonijnie. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL*) przyznał Gdyni już po raz drugi wyróżnienie w kategorii Miast Wspierających. Podczas Gali 5 grudnia odebrała je wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała. ABSL to największa polska organizacja branżowa, zajmująca się wspieraniem i rozwojem tego sektora. Dziś ta branża zatrudnia w całym kraju ponad 300 tysięcy osób i bardzo dynamicznie się rozwija.

Pod pojęciem nowoczesnych usług biznesowych kryją się tak zwane centra usług, czasem nazywane po prostu firmami BPO/SSC, firmy z branż innowacyjnych, wdrażające pilotażowe rozwiązania technologiczne i firmy z branży IT. Gdynia i całe Trójmiasto są jednym z największych centrów usług BPO/SSC w Polsce. Rynek nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce od lat dynamicznie rośnie. W Trójmieście ten sektor to ponad 23 tysiące pracowników.
 
- Kiedy planuje się rozwój miasta, trzeba wykazać się dużą dawką cierpliwości - tu nie ma szybkich rezultatów. Kilka lat temu opracowywaliśmy strategię rozwoju miasta Gdyni i jeden z priorytetów nazwaliśmy „Nauka i praca”. Wiedziałam wówczas, że w Gdyni brakuje przestrzeni biurowej. Wiedziałam także, że miasto jej nie wybuduje. To, co mogliśmy zrobić, to stworzyć takie warunki dla biznesu, żeby biznes sam tę przestrzeń wytworzył. Kiedy dzisiaj spaceruję po ulicy Łużyckiej i rozglądam się, jak wre życie w już istniejących biurowcach, ale też kiedy spoglądam na trwające budowy, a w głowie liczę te metry, które powstaną niedługo, to czuję ogromną satysfakcję. Tym większą, że wiem, że te metry mają już najemców. Są to doskonałe firmy, zgodne z profilem, który sobie kiedyś w Gdyni zaplanowaliśmy, które odpowiadają na potrzeby gospodarki miasta i w gruncie rzeczy odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Dzisiaj dostajemy nagrodę za tę naszą działalność. To bardzo miłe, ale dla mnie prawdziwym potwierdzeniem, że mieliśmy trafną diagnozę, dobry plan i doskonale go zrealizowaliśmy, jest dzisiaj rozwój Gdyni w tym zakresie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.   


 
Ostatnie dwa lata to bardzo znaczący przyrost powierzchni biurowych w Gdyni. Łużycka Office Park to dziś łącznie ponad 38 tysięcy metrów kwadratowych. Trwa budowa dwóch nowoczesnych biurowców klasy A. To 3T Office Park w Redłowie, w sąsiedztwie Gdynia Areny i SQUARE, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Centralnego. Można powiedzieć, że gdyńską ofertą jest „biuro z widokiem na morze” i jest w tym bardzo dużo prawdy. Co ważne, jest to biuro nie tylko z widokiem, ale w mieście dobrze skomunikowanym z całą aglomeracją, w którym dojazd na lotnisko zajmuje około 20 minut. Gdyński rozmach dostrzegają też eksperci rynku nieruchomości biurowych.
 
- W tej chwili Gdynia stoi na progu dużej zmiany. Kolejne, zarówno te już powstające, jak i zaplanowane na najbliższą przyszłość, inwestycje biurowe mają szansę zwiększyć dynamikę rozwoju miasta. Warto tu wspomnieć o rozwijającym się „zagłębiu biurowym” w okolicach ul. Łużyckiej i najnowszym projekcie 3T, ale także o nowych przedsięwzięciach w śródmieściu, takich jak biurowiec Vastintu na ul. Kieleckiej czy też budynek Square. Nie sposób nie wspomnieć o projektach powstających na gdyńskim waterfroncie – możliwość wynajęcia biura nad samym morzem to unikatowa możliwość w naszym kraju i mogą one stać się hitem komercyjnym. Wszystkie te projekty dają możliwość wykorzystania szansy na rozwój miasta i przyciągnięcie kolejnych firm i wsparcie rozwoju tych już obecnych – mówi Marcin Faleńczyk, dyrektor biura JLL w Gdańsku.   

- Bardzo cieszy ożywienie inwestycji w Gdyni. W latach 2021-2023 planowany jest wzrost o ponad 100 tys m. kw. Tak duża dynamika wzrostu powierzchni biurowej powinna przynieść ok. 12-13 tysięcy nowych miejsc pracy w usługach dla biznesu. Najbliższe lata dla Gdyni zapowiadają się bardzo owocnie, co tylko poprawi i tak wysoką pozycję Trójmiasta na rynku powierzchni biurowych. Gdynia, jako najmłodsze miasto Trójmiasta posiada bardzo duży potencjał infrastrukturalny i już dziś jest ważną lokalizacją dla firm skandynawskich. Dobrym przykładem jest Grupa Nordea, której doradza Colliers w programowaniu ekspansji i optymalizacji środowiska pracy – mówi Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers Trójmiasto.

Grzegorz Borowski, założyciel i organizator popularnej konferencji technologiczno-biznesowej Infoshare, tak patrzy na gdyński sukces:
- Od kilku lat rozwój sektora usług w Trójmieście bardzo wyraźnie przyspieszył. Gdynia odgrywa w nim znaczącą rolę, mogąc się poszczycić m.in. największą liczbą spółek z udziałem kapitału zagranicznego w gronie polskich miast liczących od 100 do 300 tysięcy mieszkańców. Samorząd Gdyni bardzo aktywnie stara się zwiększać ten potencjał, przygotowując nowe, atrakcyjne lokalizacje pod inwestycje w centra usług wspólnych, a także dbając o kapitał ludzki, tworząc miasto o jednym z największych w Polsce poziomów jakości życia.
*ABSL - Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ang. Association of Business Service Leaders in Poland), ogólnopolska organizacja, zrzeszająca przedstawicieli firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Związek wyznacza standardy i kierunki rozwoju branży, która już teraz daje w naszym kraju pracę 280 000 osób (stan na I kw. 2018). ABSL skupia centra usług wspólnych (SSC), outsourcingu procesów biznesowych (BPO), outsourcingu IT (ITO) oraz centra badawczo-rozwojowe (R&D).

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.12.2019 08:00
  • ikona

    Autor: Grażyna Pilarczyk (g.pilarczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.02.2021 14:34
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona