Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Aktualności

Fotografujmy modernizm!

Pierwsza nagroda w konkursie Gdyński Modernizm w Obiektywie 2021, fot. Dominika Dudzik

Pierwsza nagroda w konkursie Gdyński Modernizm w Obiektywie 2021, fot. Dominika Dudzik

Wystartowała 12. edycja konkursu Gdyński Modernizm w Obiektywie - nowe kategorie, cenne nagrody, wystawa pokonkursowa. Termin nadsyłania prac to 12 sierpnia. A zatem fotograficy, aparaty w dłoń i modernizm na cel!

Architektura modernistyczna to flagowa atrakcja Gdyni - unikalna zabudowa, porównywana ze światową perłą modernizmu – Tel Awiwem. Nic więc dziwnego, że jest namiętnie fotografowana, zarówno przez gdyńskich fanów fotografii architektonicznej, jak i tych z Polski i ze świata. Udowadnia to doroczny konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie, którego 12. edycja właśnie się rozpoczęła.

W tym roku termin nadsyłania prac to 12 sierpnia, do godz. 16.00. Prace można składać osobiście lub pocztą w biurze organizatora konkursu w budynku Gdyńskiej Szkoły Filmowej:
Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o., 81-372 Gdynia, pl. Grunwaldzki 2, pokój 0.01.
Ale uwaga, zdjęcia można wysyłać także przez internet za pośrednictwem platformy wetransfer.com, podając adres mailowy: konkurs@arg.gdynia.pl.

W tegorocznej edycji na uczestników czekają nowe kategorie konkursowe oraz cenne nagrody, a także foto-spacery poprzedzające finał konkursu, które są doskonałą okazją do zrobienia niepowtarzalnych kadrów w miejscach, do których nieraz trudno dotrzeć na własną rękę, prowadzone przez kuratora konkursu i członka jury – fotografa Przemka Kozłowskiego. Pierwszy plener, który odbędzie się jeszcze w pierwszej połowie lipca, będzie odkrywał uroki modernizmu wejherowskiego, gdyż jedna z nowych kategorii to „Modernizmy Metropolitarne”. Na drugi foto-spacer – po Gdyni, organizatorzy zaproszą na przełomie lipca i sierpnia. O szczegółach poinformują na facebookowej stronie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Jeden z foto-spacerów po Gdyńskim Szlaku Modernizmu. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG
Jeden z foto-spacerów po Gdyńskim Szlaku Modernizmu. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG
Wszystkie kategorie konkursowe GMWO 2022 to:

 • GIE – „Geometria i ekspresja” – geometria w architekturze, w tym kubistyczne, lub opływowe formy architektury modernistycznej Gdyni. Autorskie ujęcia kamienic, budynków, willi oraz ich wybranych fragmentów.
 • GDM - "Gdyński detal modernizmu” – kadry najbardziej oryginalnych detali architektonicznych gdyńskiego modernizmu, w tym fotografie, które pozwolą na popularyzację oraz edukację architektoniczną modernizmu; zwrócenie uwagi na potrzebę ratowania, ochrony oraz renowacji detali architektonicznych obiektów gdyńskiego modernizmu. Przykładowo kadry modernistycznej stolarki otworowej – drzwi, okien, bram, furtek, świetlików itp.
 • AI – „Architektura i iluzja” – fotograficzno-architektoniczne impresje gdyńskiej architektury w różnych porach dnia oraz warunkach atmosferycznych (mżawka, burza, mgła); kadry wieczorne, nocne, architektura na styku z wodą, odbicia brył.
 • MM – „Modernizmy metropolitalne” – autorski zestaw wybranych obiektów architektury modernistycznej z czterech miast PomorzaGdyni, Gdańska, Sopotu i Wejherowa. Praca może podkreślać różnice, różnorodność estetyczną modernizmów każdego z miast lub uwypuklać cechy wspólne.
 • BCAP – „Blaski i cienie architektury PRL” - tematem przewodnim kategorii jest architektura modernistyczna 2 poł. XX wieku (od 1955 do 1989 r.) na terenie całej Polski, kadry mogą przedstawiać zarówno budynki wciąż funkcjonujące, odnowione lub znakomicie zachowane, jak i te wymagające „reanimacji” oraz zagrożone wyburzeniem.
 • WM - "Wnętrze miasta” – fotografie w duchu street photo – dokumentujące architekturę i życie społeczne współczesnego miasta. Kadry oddające autorskie, subiektywne spojrzenie na „wnętrze” wybranego miasta. W tej kategorii można zgłaszać zdjęcia z różnych miast w Polsce i na świecie.


- Pierwsza z kategorii regulaminowych „Geometria i ekspresja” podkreśla cechy gdyńskiego modernizmu, w tym kubiczne kompozycje brył, a także nawiązania do architektury statków, okrętów. Geometrię i ekspresję, można także znaleźć we wnętrzach kamienic, w tym w „roztańczonych” klatkach schodowych, efektownych prześwitach – tzw. duszach klatek, czy pionowych rzędach okien tzw. termometrach - opowiada Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych w Agencji Rozwoju Gdyni. - Trendy są takie, że dzisiaj działania kreatywne, w tym projektowanie, fotografia, także fotografia architektoniczna, powinny uwzględniać aspekty edukacji architektonicznej oraz promocji świadomej dbałości o zabytki, w tym także te z okresu XX w. I choć brzmi to może mało marketingowo, to jednak uczestnicy konkursu stają się coraz bardziej wrażliwi na niuanse, detale, szczegóły, przekładające się np. na jakość prac konserwatorskich. Miłośnicy modernizmu, w tym fotografii, chętnie włączają się w akcje ratowania nie tyle samych obiektów, co nawet ginących, znikających elementów architektury kamienic np. stolarki okiennej, stolarki drzwiowej, okładzin – szlachetnych cyklin, czy detali posadzek. Dlatego kategoria „Detal Modernizmu”, w tym roku „Gdyński Detal modernizmu”, jest szczególna dla nas, co roku zaskakuje jurorów, a także mistrzów prac konserwatorskich. Partnerem tej kategorii jest „Galeria Wytwórnia Pomysłów Studniak”.

Jacek Debis zachęca uczestników do kreatywności i zwraca uwagę na "artystyczną" kategorię „Architektura i iluzja”, do której można zgłaszać np. fotografie wieczorowo-nocne, a także wykonane w nietypowych warunków atmosferycznych, jak np. we mgle czy przy padającym deszczu. Jak podkreśla organizator konkursu, w międzywojniu specjalnie polewano ulice wodą, żeby uzyskać na zdjęciu efektowne odbicia świateł czy onirycznych sylwet budynków.

Wystawa pokonkursowa Gdyński Modernizm w Obiektywie 2021. Fot. Przemysław Kozłowski
Wystawa pokonkursowa Gdyński Modernizm w Obiektywie 2021. Fot. Przemysław Kozłowski / ARG
Najlepsze fotografie zostaną tradycyjnie przedstawione podczas wystawy pokonkursowej w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, zaś na autorów zwycięskich prac konkursowych czekają atrakcyjne nagrody:

 • I nagroda: 2 000 zł;
 • II nagroda: 1 000 zł, książka oraz zestaw pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu;
 • III nagroda: vouchery o łącznej wartości 400 zł do 2 restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, książka o architekturze oraz pamiątki Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Ponadto książki o tematyce modernizmu;
 • Nagroda Publiczności - dwoje najwyżej ocenionych laureatów w głosowaniu ankietowym publiczności w czasie trwania wystawy otrzyma voucher o wartości 200 zł do restauracji Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni oraz zestaw pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu;
 • Nagroda specjalna, przyznana przez Partnera konkursu – Gdyńską Pracownię Konserwatorską - Wytwórnię Galerię Studniak w kategorii „Gdyński Detal Modernizmu” w wysokości 1 000 zł.


Wyboru prac dokona jury 12. edycji konkursu, w którym zasiądą:

 • Elwira Kruszelnicka – profesjonalna fotografka, laureatka wielu konkursów, inicjatorka oraz autorka cenionych projektów fotograficznych;
 • Mariusz Twardowski – architekt, profesor Politechniki Krakowskiej, fotograf architektury, miast, laureat konkursów międzynarodowych, kurator wielu wystaw fotograficznych;
 • Przemysław Kozłowski - fotograf profesjonalny, reporter portalu gdynia.pl, wieloletni kurator wystaw i konkursów, współtwórca konkursu;
 • Jacek Debis - przedstawiciel Organizatora, współtwórca konkursu, kurator wystaw i festiwali Gdyńskiego Szlaku Modernizmu;
 • Wykładowca Sopockiej Szkoły Fotograficznej WFH, przedstawiciel wieloletniego partnera konkursu;
 • Maja Potrykus (ARG) jako sekretarz konkursu.

Szczegóły konkursu znajdziemy na stronie Agencji Rozwoju Gdyni w Regulaminie.

 • ikonaOpublikowano: 05.07.2022 12:48
 • ikona

  Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 05.07.2022 13:27
 • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona