Aktualności

Jesienny spacer szlakiem gdyńskiego modernizmu

Redłowo – spacer z 2019 roku // fot MMG, archiwum

Redłowo – spacer z 2019 roku // fot MMG, archiwum

11.10.2021 r.

To już ostatni spacer śladami gdyńskiego modernizmu w tym roku. W sobotę, 16 października miłośnicy architektury będą mogli w towarzystwie historyka Roberta Chrzanowskiego przejść trasą od Wzgórza św. Maksymiliana do Redłowa.


W sobotę, 16 października z placu przy kościele św. Antoniego Padewskiego już po raz ostatni w tym roku na spacer wyruszą miłośnicy gdyńskiego modernizmu. Oprócz niezwykłej architektury i ciekawych opowieści – na uczestników czeka również mini konkurs fotograficzny z nagrodami.

Spacer od Wzgórza św. Maksymiliana do Redłowa obejmuje m.in. ulice: Ujejskiego, marszałka Focha, Legionów, Hetmańską, Kasztelańską, Wojewódzką,  gen. Hallera i Kaczewską.

Trasa spaceru poprowadzi przez obszar, który przed wojną został rozparcelowany z koncepcją zaprojektowania nowej, ekonomicznej dzielnicy mieszkaniowej w Gdyni. Miała być ona zbudowana głównie z myślą o mieszkańcach klasy średniej, w tym: urzędnikach, inżynierach i oficerach.

Tak powstała architektura kameralna – mieszkalno-ogrodowa – rozłożona na zachodnich stokach malowniczej Kępy Redłowskiej.

Na zdj. ulica Kaczewska w Gdyni, fot. MMG, archiwum
Budynek przy ul. Kaczewskiej, fot. MMG / archiwum

Wśród oryginalnych realizacji warto wymienić m.in.: zespóły mieszkaniowe – 28 domków zaprojektowanych wspólnie, w ramach projektu Spółdzielni Budowy Mieszkań Ekonomicznych, przez: Włodzimierza Prochaskę, Tadeusza Jędrzejewskiego i Stanisława Garlińskiego oraz domy oficerskie przy ul. Kaczewskiej, wg projektu Wandy Boerner- Brzechffy vel. Przewłockiej.

Wypada także przyjrzeć się kwartałowi ulic pomiędzy Kopernika, Legionów i Hallera. To tam właśnie pojawił się funkcjonalizm w wydaniu osiedla willowego, na którym stoją zarówno domy według projektów seryjnych TBO – ul. Hetmańska i ul. Wojewódzka, jak i projekty indywidualne – willa S. Bilińskiego przy ul. Wojewódzkiej 4 i willa B. Romańskiego przy ul. Kasztelańskiej 8.
 
Atrakcje, które czekają na uczestników spaceru:

  • prezentacja planów i fotografii archiwalnych dzielnic oraz wybranych obiektów architektonicznych,
  • opowieści o mieszkańcach, inwestorach i założycielach przedwojennych spółdzielni,
  • wybrane archi–miejsca jako ciekawe plenery fotograficzne,
  • mini konkurs fotograficzny z nagrodami – uczestnicy zabawy otrzymają bezpłatne wydawnictwa.

Na zdj. Hetmańska 8 w Gdyni, fot. MMG, archiwum
Spacer ul. Hetmańską 8, fot. MMG / archiwum

Kiedy? W sobotę, 16 października w godz. 11:00-14:00.
Gdzie? Miejsce zbiórki wyznaczono przy ul. Ujejskiego 40, na placu przy kościele św. Antoniego Padewskiego.

Sobotni spacer poprowadzi Robert Chrzanowski – historyk, badacz i certyfikowany przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Więcej informacji znajduje się na stronie modernizmu Gdyni.