Aktualności

Kolejny zabytek Gdyni – willa „Śreniawa” wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków

Kamienna Góra i willa

Kamienna Góra i willa "Śreniawa", fotografia archiwalna ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

10.03.2022 r.

Większość historycznych budynków Gdyni to budynki modernistyczne, ale tym większe znaczenie ma ochrona mniej licznych, wartościowych zabytków z okresu przed ukształtowaniem Miasta. Jednym z takich zabytków jest willa „Śreniawa” przy ul. Ejsmonda 2. Budynek jest położony bardzo urokliwie na nadmorskiej skarpie i dzięki temu jest z niego widok na morze.

Zabytkowe wille, fotografia archiwalna, fot. Muzem Miasta Gdyni

Willa powstała na przełomie lat 20. i 30. XX w., dla rodziny Stadnickich, prawdopodobnie według projektu architekta Tadeusza Zielińskiego z Warszawy. Jest to jedyny w Gdyni budynek o tak ukształtowanej historyzującej architekturze, wzniesiony na planie kwadratu z czterospadowym dachem i wieńczącym go tarasem z attyką. Na elewacjach budynku widoczny jest cokół z naturalnych kamieni i charakterystyczne pilastry dochodzące do profilowanego gzymsu. Pomimo różnorodnych przekształceń, w tym likwidacji tarasów od strony morza i wymiany stropów, budynek zachował swoją zasadniczą formę historyczną. Po wybudowaniu nowej bryły hotelu Nadmorskiego został połączony z nim przeszklonym łącznikiem.

Willę opisał niedawno Arkadiusz Brzęczek w swojej książce Sekrety gdyńskich kamienic III (2020).

Widok na Kamienną Górę, fotografia archiwalna

Willa „Śreniawa” jest 74 zabytkiem wpisanym do rejestru województwa pomorskiego z terenu Gdyni. Wśród tych zabytków są pojedyncze budynki, zespoły zabudowy oraz całe obszary urbanistyczne i ruralistyczne. Więcej informacji o zabytkach Gdyni można znaleźć na stronie: www.gdynia.pl/zabytki
 
 Willa wpisana została decyzją z maja 2021 r., którą w lutym br. utrzymał w mocy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Willa Śreniawa w latach 40. XX w., fotografia archiwalna

Willa Śreniawa, fotografia współczesna, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni

widok współczesny, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gdyni