Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
Aktualności

Poznaj „kujawską Gdynię”

materiały promocyjne Gdyńskiego Szlagu Modernizmu

materiały promocyjne Gdyńskiego Szlagu Modernizmu

11.05.2020 r.

„Miasta i architektura” - taki tytuł nosi najnowszy cykl spotkań Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, który wystartuje w środę 20 maja. W ramach niego wybierzemy się do innych, polskich miast, by odnaleźć w nich perły architektury modernistycznej, jakże dobrze znanej nam w Gdyni. Na inaugurację odwiedzimy Włocławek, o którym podczas wykładu on-line opowie dr hab. Michał Pszczółkowski.

Cykl „Miasta i architektura” zabierze nas poza Gdynię. W jego ramach odwiedzimy miasta, w których znaleźć można przykłady modernistycznej architektury i opowiemy o nich.

Już w środę, 20 maja o godzinie 19:30 udamy się do nieodległego Włocławka. Wykład on-line „Kujawska Gdynia – o architekturze modernistycznej Włocławka do 1939 roku” wygłosi Michał Pszczółkowski - doktor habilitowany nauk technicznych w dziedzinie architektury, autor licznych publikacji z dziedziny historii architektury i ochrony zabytków. Spod jego ręki w ubiegłym roku wyszła monografia dotycząca właśnie architektury Włocławka z okresu międzywojennego. Badając archiwalne źródła naukowiec dotarł do nieznanych wcześniej sekretów i opowieści o „kujawskiej Gdyni”.

Transmisję na żywo ze spotkania będzie można obejrzeć za pośrednictwem portalu YouTube, na kanale Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie ma konieczności rejestracji czy zapisywania się.

Dr hab. Michał Pszczółkowski – jest adiunktem w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończył studia magisterskie (ochrona dóbr kultury ze specjalnością konserwatorstwo) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował także w Oldenburgu i Bambergu. W 2018 roku uzyskał habilitację na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Autor koncepcji i główny koordynator projektu Exploseum w Bydgoszczy, za który został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został Wydarzeniem Muzealnym Roku w kategorii wystawy techniki. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem m.in. cyklu książek o architekturze II RP.