Aktualności

Kolejny etap remontu elewacji Uniwersytetu Morskiego na finiszu

Południowo-wschodnia elewacja budynku A Uniwersytetu Morskiego w trakcie remontu, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Południowo-wschodnia elewacja budynku A Uniwersytetu Morskiego w trakcie remontu, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków

Kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy zabytkowych elewacjach kompleksu budynków Uniwersytetu Morskiego przy ul. Morskiej 81-87 w Gdyni dobiega końca. Od kilku lat prace dofinansowywane są w ramach programu dotacji na zabytki z budżetu Miasta Gdyni. Kwota tegorocznej na remont elewacji południowo-wschodniej budynku "A" wyniosła 58 803,83 zł.


 
Kompleks Państwowej Szkoły Morskiej, ob. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni został zaprojektowany przez prof. inż. arch. Wacława Tomaszewskiego pod koniec lat 20. XX w. Objęty w tym roku pracami konserwatorskimi budynek "A" oddano do użytku w czerwcu 1930 r. Zespół został wpisany pod numerem 1153 decyzją z dn. 25.03.1987 r. do rejestru zabytków prowadzonego przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Fragment elewacji A budynku Uniwersytetu Morskiego po pracach konserwatorskich, widoczne uzupełnienia spoin oraz szarej cegły cementowej, narożnik przed remontem, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków
 
Elewacje budynku licowane są szarą cegłą cementową, która w przeciwieństwie do cegieł ceramicznych, nie wymagała wypalania i można ją było w łatwy oraz tani sposób przygotowywać bezpośrednio na placu budowy. Wystarczyło sporządzić odpowiednią mieszankę z cementu, piasku, wody oraz różnych dodatków i wlać do odpowiednich form. Po związaniu i stwardnieniu materiał nadawał się do użytku.

Trwałość cegieł cementowych jest bardzo różna. Zależy to m.in. od jakości użytych do jej produkcji materiałów, upływającego czasu oraz stopnia narażenia na działanie czynników atmosferycznych. Prowadzone od lat prace konserwatorskie przy kolejnych elewacjach kompleksu budynków Uniwersytetu Morskiego pozwoliły na wypracowanie sposobów restauracji cegieł, które umożliwiają ich skuteczną naprawę i dają pozytywne efekty końcowe.

Przygotowywanie materiałów do uzupełnienia ubytków na elewacji, fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków
 
W ostatnich miesiącach oczyszczono powierzchnię elewacji budynku, uzupełniono ubytki cegieł, spoin oraz detali architektonicznych z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów przygotowywanych na bieżąco na budowie. Zdecydowano się również na trwałe zabezpieczenie i uczytelnienie reliktu oznaczenia schronu z czasów II wojny światowej, czyli dużej strzałki namalowanej na elewacji wskazującej zejście.
 
Wykonawcą remontu jest firma budowlano-konserwatorska „BUDKON” Rafał Socha. Kierownikiem prac konserwatorskich - mgr Maciej Szczepkowski, a nadzór konserwatorski ze strony Uniwersytetu Morskiego pełni mgr Anna Nowakowska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.07.2021 14:50
  • ikona

    Autor: Celina Łozowska (c.lozowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.07.2021 09:02
  • ikonaZmodyfikował: Celina Łozowska
ikona

Zobacz także