Aktualności

Zwiedzaj Gdynię z modernistyczną mapą

fot. materiały promocyjne Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

fot. materiały promocyjne Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

15.02.2022 r.

Spacer śladami gdyńskiego modernizmu to doskonały sposób na poznanie architektonicznego dziedzictwa miasta z morza i marzeń. Wędrówkę mogą wzbogacić specjalne mapy, które w ostatnich latach stworzył Gdyński Szlak Modernizmu przy wsparciu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Znajdują się tam propozycje tras, a także opisy pełne cennych informacji i interesujących ciekawostek.


Modernizm to styl w architekturze, którego rozwój datujemy na początek XX wieku. W powstającej od podstaw Gdyni rozpowszechnił się on wyjątkowo szeroko. Ośrodek stanowiący zaplecze budowanego portu, były po temu warunki lepsze niż gdziekolwiek indziej w Europie.

Modernistyczna zabudowa Gdyni to jedna z wizytówek miasta. Do jej poznawania nieustannie zachęca Gdyński Szlak Modernizmu, od lat zapraszając do wspólnych spacerów czy organizując konkurs fotograficzny poświęconemu temu stylowi.

Do zwiedzania miasta z modernizmem w tle mają zachęcić też specjalne mapy. Między 2018 a 2020 rokiem Gdyński Szlak Modernizmu opracował trasy spacerowe, które przy wsparciu finansowym Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej zostały wydane w postaci trzech zestawów map.

fot. materiały promocyjne Gdyńskiego Szlaku Modernizmu

Każde wydawnictwo zawiera trzy lub cztery propozycje tras spacerów z oznaczonymi obiektami modernistycznymi, które autorzy polecają naszej uwadze. Całość uzupełniają opisy budynków wraz z informacjami takimi jak dokładny adres, rok budowy czy nazwisko architekta odpowiedzialnego za projekt, a także archiwalne fotografie i zdjęcia z konkursów „Gdyński Modernizm w Obiektywie” z lat 2018-2020. Dla łatwiejszej orientacji, obiekty na każdej z tras zostały zaznaczone innym kolorem, a także narysowane w tej samej skali, oraz zgodnie z kształtem rzutu budynku.

Zaproponowane na mapach trasy pozwalają połączyć przyjemny spacer z poznawaniem modernistycznej historii Gdyni. Wyróżnione obiekty dzieli odległość nie większa niż 15 minut marszu.

Mapy nabyć można w kilku miejscach w Gdyni. Są to:
  • Miejska Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24,
  • księgarnia Muzeum Miasta Gdyni, ul Zawiszy Czarnego 1,
  • WinylowniaMOSt Vinyl Shop, Gdyńskie Centrum Filmowe, plac Grunwaldzki 2,
  • Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5,
  • „Dobro”, ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 10/U5

Więcej interesujących informacji o obiektach modernistycznych w Gdyni, trasach, wydarzeniach związanych z gdyńską architekturą, a także działaniach miasta poświęconym renowacji zabytków znaleźć można na stronie www.modernizmgdyni.pl.