1009 (609) 2011-07-01 - 2011-07-07

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- Wystawa „Andrzej Wajda i Przyjaciele. Fotografie Piotra Bujnowicza" - do 7.08.2011 r.;
- Wystawa „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym" - do 24.07.2011 r.
- Wystawa „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" - do 24.07.2011 r.
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Informacja zaprasza na wystawę fotografii poświęconą sztandarowej imprezie Gdyni Heineken Open'er Festival. Prezentowane zdjęcia z ostatnich kilku edycji Festiwalu ukazują zarówno gwiazdy muzyczne, bawiącą się publiczność czy festiwal od kuchni. Wystawa otwarta dla zwiedzających do 19 lipca br. w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 lutego 24 (róg ul. 3 Maja) w godzinach od poniedziałku do piątku 9.00 - 18.00, sobota, niedziela 9.00 - 16.00. Wstęp wolny.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę zbiorową „NATURA i EROTYKA" do 6 lipca 2011 r. do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. W wystawie udział biorą: Aleksiej Bogustov, Katarzyna Gerlaczyńska - Waszkiewicz, Piotr Jakubczak, Waldemar Jarosz, Anna Kaczor, Krzysztof Rećko - Rapsa, Daria Sołtan - Krzyżyńska, Danuta Tworke, Ryszard Ulicki. www.artinfo.pl/profile, tel.: 58 622 33 11. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Debiutancką wystawę fotografii Malwiny Jakóbczyk - „Portrety" będzie można obejrzeć w Caffe Anioł do 7 lipca 2011 r.
Malwina Jakóbczyk - studentka filologii polskiej. Stawia pierwsze kroki jako dziennikarka (miastokultury.pl). Jest współautorką bloga papier-do-drukarki.blogspot.com, gdzie odpowiada za fotografie tworzące nowe sensy wraz z poezją. „Oj ludzie, ludzie..." to jej debiutancka wystawa. Składają się na nią głównie portrety, ale nie tylko.
Z fotografią Malwiny można zapoznać się przez jej portfolio: finalcrit.com/photography/melvina.
***
Wystawa plenerowa na ogrodzeniu budowy Teatru Muzycznego - „Teatr pod Kamienną Górą. Historia miejsca i sceny" oraz „Rozbudowa Teatru Muzycznego w Gdyni". 17 plansz (o wymiarach 240x140 cm) przywołuje wspomnienia, prezentuje wydarzenia artystyczne i informuje o trwającej rozbudowie i modernizacji obiektu. Fotografie i scenariusz wystawy Sławomir Kitowski. Wystawę przygotowało Miasto Gdynia. 
***
Do 13 lipca br. w galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) można oglądać prace Izabeli Fołty (malarstwo, rzeźba, grafika). Wystawa nosi tytuł „I ty możesz poczuć się artystą".
Izabela Fołta, z zawodu lekarz medycyny mieszka w Gdyni od 30 lat. Od dzieciństwa przejawiała zainteresowanie sztuką, obrała jednak inną drogę zawodową. Z czasem jednak narastało pragnienie zmierzenia się z pędzlem i sztalugami. Warsztat malarski doskonaliła pod okiem artystek - Barbary Polkowskiej - Ugwu, Ewy Łukiewskiej i Anny Strzelczyk. Obecnie studiuje na Wydziale Edukacji Artystycznej gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zafascynowana jest także ceramiką i upatruje w niej wielkie możliwości wyrażania siebie. Aktualna wystawa jest drugą indywidualną wystawą Autorki.
Izabela Fołta jest członkinią Towarzystwa Miłośników Gdyni oraz Koła Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
AKWARIUM GALERIA SZTUKI zaprasza na wystawę Piotra Łapińskiego pt. „DROGOWSKAZY", od 2.07.2011 r. do 14.07.2011 r. codziennie od godz. 12.00 do 20.00.
Pomysł układania tego co wyrzuci morze w określone kształty i wzory narodził się w Piotrze Łapińskim podczas całodziennych wypadów nad morze... Z początku fascynowały go pozornie bezładne wzory, które tworzyły się po sztormach, z patyków, muszelek, bursztynów itp. Z czasem dostrzegł w tym Wyższą Precyzję, a pozorny bezład ułożył się w wysoce sensowne , jak również głęboko uzasadnione kompozycje... jakby morze posiadło wyższy niż nasz zmysł piękna..
Pierwsze jego kompozycje powstawały na plaży i zostawały tam, by morze je zabrało...Każdy z patyków w jego kompozycjach, sam w sobie godny jest pokazania, nawet z pozoru prosta deska, swą barwą, sposobem szlifowania, wnosi coś wizualnie nowego i niesamowitego... Wystarczy się przyjrzeć..
Gotowe formy... Piotr Łapiński odczuwa powinność, by nie zostały zapomniane, a wręcz przypominały o tym, co może natura...Zaprasza i zachęca do wnikliwego badania każdego z osobna patyka, jak i całości kompozycji..
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wyjątkową wystawę malarstwa wybitnego marynisty Henryka Baranowskiego. Wystawę pt. „Rejs mojego życia" oglądać można w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety do 3 lipca.
Wstęp wolny.
Wystawa czynna od pon. do pt. w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Zespół Szkół Plastycznych zaprasza na Roczną Wystawę Prac Uczniów - podsumowującą dokonania młodzieży w roku szkolnym 2010/2011. Obejrzeć będzie można również ekspozycję prac powstałych na zajęciach fakultatywnych. W Galerii Debiut, ul. Orłowska 8, trwa wystawa „II Międzynarodowe Biennale Fotografii - Sztuka Młodych. Odbicie istnienia 2011".
Wystawy czynne codziennie, w godz. 12.00 - 17.00 do 6.07.2011 r.
***
Galeria „Od czasu do czasu", Gdynia, ul. Armatorów 31 (wt.-pt.: godz. 12.00 - 18.00, sob.:, godz. 11.00 - 16.00) zaprasza na wystawę „Sztukomania". Wystawa prezentuje prace 12 artystów biorących udział w programie „Sztukomaniak".
Galeria gości: prace Stanisława Baja, Leszka Fidusiewicza, Katarzyny Kmity, Ewy Koniecznej - Pilachowskiej, Marcina Kowalika, Bronisława Krzysztofa, Bożeny Lesiak, Jacka Łydżby, Janusza Osickiego, Jacka Sroki, Małgorzaty Wielek-Mandreli, Michała Zaborowskiego.
www.galeriaoddo.pl
***
Od 5 lipca 2011 r. Klub Marynarki Wojennej zaprasza na wystawę malarstwa Agnieszki Ledóchowskiej i Rafała Chomika pt. „Konstrukcja Portu". Prace artystów oglądać będzie można w Małej Galerii im.admirała floty Andrzeja Karwety do 31 lipca. Na wernisaż zapraszamy 8 lipca o godz. 18.00, Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zaprasza 6 lipca 2011 r. o godz. 18.00 do Ośrodka Kultury Kaszubsko - Pomorskiej (Filia nr 15 MBP) przy al. Piłsudskiego 18 na otwarcie wystawy „Z roweru widać lepiej - Kaszuby w obiektywie Małgorzaty Czajki-Stelmaszewskiej".
Wstęp wolny.
Wystawa przedstawia kilkadziesiąt zdjęć, będących owocem rowerowych wycieczek autorki. Małgorzata Czajka-Stelmaszewska z zawodu jest lekarzem diabetologiem. Jej pasją od lat jest fotografia. Większość zdjęć wykonuje podczas wycieczek rowerowych - taka forma zwiedzania, według autorki, daje możliwość pełniejszego odkrycia pięknych, kaszubskich stron.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wernisaż malarstwa olejnego Bronisława Melzera, który odbędzie się 7 lipca 2011 r. o godz. 18.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51.
Bronisław Melzer swój talent rozwijał już od najmłodszych lat pod okiem specjalistów w tej dziedzinie. Pod koniec lat 70 umiejętności doskonalił w sekcji plastycznej w Morskim Domu Kultury w Gdańsku. Jego prace zostały zauważone przez plastyków Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Od tamtej pory brał udział w licznych plenerach malarskich m.in. w Orlu, Starogardzie Gdańskim, Łebie, Helu oraz na Żuławach. Pierwsze kroki stawiał w technice akwarelowej, z biegiem lat coraz odważniej malował i maluje olejem. Na jego obrazach można dostrzec, iż główną zasadą jaką kieruje się tworząc swoje dzieła, jest uchwycenie momentu, sensualnej chwili podkreślonej światłem i barwą.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 w Gdyni oraz Galeria Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej zapraszają do obejrzenia wystawy pt.: „RADABSTRA" prezentującej prace Radosława Suszka, ucznia klasy II gimnazjum Gdyńskiej Szkoły Społecznej.
Abstrakcyjne prace Radka Suszka można oglądać w lipcu 2011 r. w witrynach Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 3 przy ul. Morskiej 113.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do zwiedzania wystawy „Jeszcze gimnazjaliści - już artyści" - będącej drugą odsłoną fotografii uczniów Gimnazjum nr 3 w Gdyni. Prace prezentują między innymi ciekawe ujęcia natury i architektury trójmiejskiej.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia.
Wystawę można oglądać do 29 lipca br. w godzinach otwarcia biblioteki. 

ikona