1093 (693) 2013-03-29 - 2013-04-04

Europejska debata młodzieży

W dniach 9 - 16 marca 2013 r. uczniowie Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów w Gdyni po raz dziewiąty uczestniczyli w projekcie JEEP - Jesuit European Educational Project.

Tym razem odbył się on w malowniczej Marsylii przy dziale uczniów szkół jezuickich z całej Europy (Niemcy, Litwa, Francja, Hiszpania, Węgry, Włochy, Belgia, Polska). Projekt, jak co roku, to symulacja obrad Parlamentu Europejskiego. Każdy z uczniów zasiadał w innej komisji, której skład był międzynarodowy.

Po kilkudniowych debatach i wypracowaniu wspólnego stanowiska, każda z komisji prezentowała swoją rezolucję na Sesji Plenarnej w Palais du Pharo - siedzibie władz Marsylii.

W tym roku uczniowie poruszali bardzo aktualne tematy: konflikt w Syrii, dyscyplina fiskalna, wysokie bezrobocie wśród młodego pokolenia Europejczyków, bezpieczeństwo energetyczne w Europie, żywność modyfikowana genetycznie czy być albo nie być strefy Schengen. Jednak najżywszą dyskusję wywołał temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Młodzież miała również okazję skorzystać z atrakcji miasta, które związane były z faktem iż Marsylia jest Europejską Stolicą Kultury 2013.

Kolejna edycja projektu JEEP odbędzie się w przyszłym roku w miejscowości Miskolc na Węgrzech. 

ikona