1096 (696) 2013-04-19 - 2013-04-25

W Contrast Cafe spotkania z historią obiektów militarnych

Międzyrzecki Rejon Umocniony. Historia jednego z największych systemów fortyfikacyjnych w EuropieFundacja Kulturalne Pomorze i Contrast Cafe i zapraszają mieszkańców Gdyni do udziału nowym cyklu spotkań historycznych, podczas których prezentowane będą najciekawsze obiekty militarne z regionu Pomorza i Polski. Pierwsze spotkanie „Międzyrzecki Rejon Umocniony. Historia jednego z największych systemów fortyfikacyjnych w Europie" odbędzie się 28 kwietnia 2013 r.  o godz. 18.00 w Contrast Cafe (Bulwar Nadmorski).

"Międzyrzecki Rejon Umocniony" to jeden z najciekawszych zabytków architektury militarnej w Polsce systemu fortyfikacji stworzonego przez Niemców w latach 1934–1939 dla ochrony wschodniej granicy. W pierwotnym założeniu była to linia zapór wzmocniona nielicznymi tylko schronami bojowymi. Jednak w późniejszych  planach Hitlera fortyfikacje miały przekształcić się w Front Międzyrzecki Rejon Umocniony, fot. Marcin DudekForteczny, nie ustępujący pod względem rozmachu i rozwiązań technicznych, słynnej już wówczas na świecie, francuskiej Linii Maginota. Największym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza położony w pobliżu Międzyrzecza  „Odcinek Wysoka: Łączną długość podziemnych korytarzy tego obiektu szacuje się na około 32 km. Obiekt wybudowany przez Niemców ogromnym nakładem sił i środków, w 1945 roku zdobyty został przez Rosjan. Po wojnie część obiektów została wysadzona, a następnie przekazana Wojsku Polskiemu. Międzyrzecki Rejon Umocniony - zbudowany z niebywałym rozmachem, niemal zapomniany i ponownie odkryty pod koniec XX wieku mógłby stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Polski, a tym samym i Europy.

Międzyrzecki Rejon Umocniony, fot. Marcin DudekHistorię Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego przedstawi Marcin Dudek – z wykształcenia technolog, z zamiłowania badacz fortyfikacji i fotograf. W centrum jego zainteresowań znajdują się fortyfikacje polskie i niemieckie z okresu  20-lecia międzywojennego i II wojny światowej. Autor kilku książek i wielu innych opracowań i artykułów, publikowanych w czasopismach fachowych i popularnonaukowych, w kraju i za granicą. Jeden z założycieli i redaktor specjalistycznego czasopisma oraz wydawnictwa INFORT, zajmującego się publikacją materiałów naukowych oraz popularyzacją wyników badań, związanych z historią architektury obronnej. Od 30 lat prowadzi badania nad żelbetowymi schronami bojowymi, ich rozwojem, wyposażeniem i taktyką walki o fortyfikacje w czasie II wojny światowej. Odznaczony Złotą Odznaką za opiekę nad zabytkami.

Międzyrzecki Rejon Umocniony, fot. Marcin DudekSpotkanie poprowadzi Zbigniew Okuniewski - eksplorator i poszukiwacz, który zasłynął w Polsce i na świecie spektakularnymi odkryciami historycznymi, prezes Fundacji "Invenire - Salvum", członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół, wieloletni przewodniczący Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej TPS.


Wstęp wolny.

Fot. Marcin Dudek

ikona