Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1101 (701) 2013-05-31 - 2013-06-06

Galiony Gdyńskie

Znamy laureatów Nagrody Artystycznej prezydenta Gdyni za rok 2012. Podczas uroczystej gali w Teatrze Miejskim statuetki Galionów Gdyńskich otrzymali:
światowej sławy twórca murali Mariusz Waras „m-city", dziennikarka Bożena Olechnowicz oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia jako mecenas kultury. Galion za całokształt pracy odebrał Jerzy Gruza.
Galiony Gdyńskie przyznawane są co roku w trzech kategoriach. W pierwszej z nich - za „działalność artystyczną" nagroda powędrowała do Mariusza Warasa „m-city". Uhonorowano go za pracę „Transatlantyki" - mural zrealizowany w ramach gdyńskiego Festiwalu Traffic Design.
W tej kategorii nominowani byli także Bernard Szyc - aktor, reżyser i choreograf w Teatrze Muzycznym oraz Krzysztof Babicki - reżyser teatralny i dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza.
W kategorii „upowszechnianie kultury" zwyciężyła Bożena Olechnowicz - jeden z niewielu dziennikarzy, który od lat konsekwentnie i z głębokim zaangażowaniem relacjonuje życie kulturalne Trójmiasta.
Nominowanymi byli także - historyk kina i filmoznawca Krzysztof Kornacki oraz Caffe Anioł - znana kawiarnia w sercu Gdyni.
Trzecią kategorią, w której wręczane są Galiony Gdyńskie, jest „mecenat kultury". Tu laur przypadł Zarządowi Morskiego Portu Gdynia. Doceniono rewitalizację zabytkowej sali widowiskowej i stworzenie w niej miejsca tętniącego życiem kulturalnym, ale również wspieranie działań Teatru Miejskiego w Gdyni. Do nagrody w tej kategorii nominowana była też Grupa Energa za wsparcie finansowe udzielane dla Gdynia Blues Festivalu oraz Festiwalu Kultur Świata Globaltica. Za wspieranie wielu projektów muzycznych doceniono również Klub Desdemona. W 2012 roku odbyło się tam około 80 koncertów, promujących wszystkie gatunki muzyczne, jak i miejscowe zespoły.
Galion Gdyński za „całokształt pracy w dziedzinie reżyserii, znakomite realizacje teatralne oraz wprowadzenie Teatru Muzycznego w Gdyni w poczet znaczących europejskich scen teatralnych" przyznano Jerzemu Gruzie.
Nagrodę specjalną za debiut artystyczny w 2012 roku wręczono absolwentowi Gdyńskiej Szkoły Filmowej - Łukaszowi Ostalskiemu.

ikona