1108 (708) 2013-07-19 - 2013-07-25

Rock zaczął się w Gdyni!

Rock narodził się w Gdyni. To tutaj 55 lat temu powstały pierwsze w kraju zespoły big-beatowe, a za „ojca chrzestnego polskiego rocka" uważany jest mieszkający w Gdyni Franciszek Walicki. Z okazji jubileuszu w restauracji „Kotwica" (Bulwar Nadmorski 40/1, przy plaży Śródmieście) trwa cykl cotygodniowych, piątkowych koncertów. Kolejny już 19 lipca o godz. 19.00.
Podczas koncertów występować będzie reaktywowany, legendarny gdyński zespół big-beatowy „Złote Struny" wraz z zaproszonymi wykonawcami. Grupa powstała w 1962 r. Wywodzili się z niej muzycy późniejszych grup rockowych, takich jak: „Czerwono-Czarni", „Pięciolinie", „Pięć Linii", „Niebiesko-Czarni" i „Czerwone Gitary". W tym ostatnim występował Seweryn Krajewski, który swoje pierwsze kroki stawiał właśnie w „Złotych Strunach". Gościnnie wystąpi Tomasz Dorniak, laureat 3. nagrody na Festiwalu Muzyki Krzysztofa Klenczona w Pułtusku.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Kolejne odbywać się będą 26 lipca oraz 2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia o godz. 19.00.
Prekursorami polskiego big-beatu byli członkowie założonych w Gdyni w 1958 r. zespołów Marynarki Wojennej „Albatros", „Big Band" pod dyrekcją Ryszarda Damrosza, „Modern Jazz Sekstet" oraz muzycy i wokaliści grupy taneczno-wokalnej zespołu reprezentacyjnego MW „Flotylla", tacy jak Bogusław Wyrobek i Bogusław Grzyb, członkowie pierwszej w Polsce zawodowej grupy „Rhythm & Blues". Zespół stworzył Franciszek Walicki, a pierwsze próby odbyły się w gdyńskim Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", również 55 lat temu.