1112 (712) 2013-08-23 - 2013-08-29

"Bohaterowie Sierpnia ‘80 Gdynia" zostaną uhonorowani

Bohaterowie strajków sierpniowych w 1980 r., którzy walczyli o godność i wolność otrzymają honorowe odznaczenie „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia" ustanowione przez Prezydenta Miasta Gdyni. Uroczystość odbędzie się 29 sierpnia 2013 r. o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ul. Rotterdamska 9).
 
Uroczystości przyświeca idea przywrócenia godności ludziom walczącym o wolność i niepodległość Polski pod sztandarem solidarności w roku 1980. To pierwsza w Polsce inicjatywa docenienia wspólnego, solidarnego wysiłku dla odzyskania niepodległości bez wartościowania udziałów w tej zwycięskiej walce i wzniesienia się ponad współczesne różnice polityczne.

Gdyński samorząd wspiera inicjatywy wydobywające z cienia zasługi wielkich Polaków, którzy z odwagą i determinacją czynnie uczestniczyli w zmaganiach o wolność i dotychczas pozostawali nieznani albo zapomniani. Inicjatywa przyznawania odznaczeń będzie kontynuowana w nadchodzących latach w każdą rocznicę „Sierpnia ‘80", gdy tylko odnajdą się kolejni uczestnicy tamtego historycznego wydarzenia.
 
Uczestnicy uroczystości otrzymają II tom albumu „Ludzie Sierpnia ‘80 w Gdyni" zawierający m.in. pełne opracowanie słynnej „Poczty Strajkowej" Sierpnia ‘80 działającej w czasie strajku w Stoczni Gdyńskiej, a przede wszystkim listę bohaterów tamtych dni, która jest otwarta i będzie uzupełniana.
 
Wstęp za zaproszeniami.

Sierpień '80

Honorowe odznaczenie „Bohaterom Sierpnia ‘80 Gdynia"
 
Odznaczenie jest przyznawane wszystkim uczestnikom strajku w sierpniu 1980 roku w Gdyni, w każdą rocznicę rozpoczęcia strajku.
 
Listę osób nominowanych do odznaczenia przedstawia Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna w Gdyni na podstawie wspólnych ustaleń z Przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność" Gdyńskich Zakładów oraz z Członkami Komitetów Strajkowych działających w sierpniu 1980 roku w Gdyni.
 
Honorowe odznaczenie „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia" może być przyznane pośmiertnie przez Prezydenta Gdyni na wniosek najbliższej rodziny uczestnika strajku.