Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1116 (716) 2013-09-20 - 2013-09-26

Nowy mural gdynianina na wieży kontroli lotów

Fot. Kristian Hjorth BergeJego murale zdobią ściany setek budynków na całym świecie. W tym roku pomalował nawet bolid samego Kimiego Raikkonena. Czegoś takiego jednak w dotychczasowej karierze Mariusza Warasa jeszcze nie było. Gdynianin został poproszony o pomalowanie... wieży kontroli lotów na lotnisku Sola w norweskim Stavanger.

Stavanger to największe miasto zachodniej Norwegii - centrum norweskiego przemysłu wydobycia ropy naftowej na Morzu Północnym. Wieża kontroli lotów międzynarodowego portu lotniczego w tym mieście wznosi się na wysokość ponad 40 metrów i jest najbardziej widocznym budynkiem w regionie. Operator lotniska doszedł do wniosku, że wieża wygląda zbyt zwyczajnie i zaczął szukać pomysłu na zmianę jej wizerunku. I tak powstała idea muralu, do stworzenia którego zaproszono Mariusza Warasa, znanego szerzej pod artystycznym pseudonimem M-City. 

By umożliwić mu pomalowanie wieży, trzeba było najpierw przykryć ją wysokimi rusztowaniami. Prace zajęły mi w sumie 6 dni - opowiada M-City. Pierwszy dzień to wykreślenie elips, a potem malowanie wieży - jedna strona dziennie. Ostatni dzień to niezbędne poprawki. Powierzchnia, którą zamalował gdynianin to około 600 metrów kwadratowych. Mural, który powstał w ramach Nuart Streetart Festival, już odbił się szerokim echem w całej Norwegii.

Mariusz M-City Waras jeszcze we wrześniu stworzy w Gdyni kolejny mural. Po słynnych ubiegłorocznych transatlantykach na ul. Żeromskiego, w tym roku, w ramach „dogrywki" do festiwalu Traffic Design, pomaluje ścianę budynku przy ul. Władysława IV.

Fot.  Kristian Hjorth Berge