1140 (740) 2014-03-28 - 2014-04-03

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę zatytułowaną „Gizela Pierzyńska-Bossak". Wystawa otwiera cykl, podczas którego w muzeum prezentowany będzie dorobek gdyńskich artystek. Pierwsza z nich - Gizela Pierzyńska-Bossak uprawiała malarstwo sztalugowe i tkaninę artystyczną, projektowała wnętrza dla Gdyńskich Zakładów Gastronomicznych;
- do oglądania wystawy „Leon Barszczewski XIX wieczny fotograf i podróżnik". Leon Barszczewski zorganizował i uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach, nierzadko docierając do miejsc wcześniej nieznanych Europejczykom, które utrwalił na kliszach fotograficznych. Na fotografiach zachował krajobrazy, architekturę oraz sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanych rejonów. Wystawę można oglądać do końca maja.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.muzeumgdynia.pl/.
***
W Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa prac (malarstwo, ceramika) Izabeli Fołty „Dusza rozradowana". Gdynianka, z zawodu jest lekarzem, a także absolwentką Wydziału Edukacji Artystycznej ASP w Gdańsku. Uprawia malarstwo olejne o różnej tematyce, najczęściej przedstawiające naturę - pejzaże, kwiaty, łąki, zwierzęta. Preferuje ciepłe kolory cieszące oko i duszę, dbając o radosny nastrój swoich obrazów. Oprócz malarstwa tworzy prace ceramiczne - małe rzeźby oraz ceramikę użytkową w formie „witrażowych obrazów" pokrywających ściany. Wystawa potrwa do 16 kwietnia 2014 r. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Gdyński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają do obejrzenia wystawy haftu kaszubskiego Danuty Niechwiadowicz i rzeźbiarstwa ludowego Edwarda Jastrzębskiego. Ekspozycję można oglądać w Ośrodku Kultury Kaszubsko - Pomorskiej (Filia nr 15 MBP) przy al. Marszałka Piłsudskiego 18 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 11.30 - 19.00 do końca kwietnia 2014 roku.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do oglądania wystawy „Tkactwo artystyczne - moją pasją", prezentującej prace Katarzyny Kwiecińskiej, która tkactwem artystycznym zajmuje się od ośmiu lat na zajęciach prowadzonych przez CAS w Gdyni pod kierownictwem Haliny Opalińskiej. Inspiracje do prac czerpie z otaczającej przyrody, świata oraz twórczości innych artystów. Grafika, malarstwo, fotografia - to tematy, które wykorzystuje do tkania gobelinów. Wystawę można oglądać w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej na Obłużu, ul. Boisko 6, do 1 kwietnia 2014 r. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul. Władysława IV 51) na wystawę fotograficznej pt. „Drzewa" autorstwa Marty Michowskiej.
***
Galeria Debiut (ul. Orłowska 8) zaprasza na wystawę Exlibrisów znakomitego miedziorytnika o międzynarodowej sławie Wojciecha Jakubowskiego. W małych formach graficznych autora, zachwyca kunszt graficzny, niezwykła precyzja rysunku i precyzja rytowania. Mistrz jest autorem ponad 1000 Exlibrisów, z których część prezentowana będzie w galerii. Jest również twórcą obecnie jednej z najstarszych imprez tego typu w Polsce niezwykle prestiżowego Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Galeria czynna we wtorki od godz. 9.00 do 15.00, od środy do piątku od 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00 - 16.00.
***
Mała Galeria Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera" w Gdyni przy ulicy Zawiszy Czarnego 1 zaprasza na wystawę fotograficzną Ewy Koseckiej - Judin „Kolorowy świat w zbliżeniach. Płazy, gady, owady i pajęczaki". Wystawę będzie można oglądać od 28 marca do 22 kwietnia 2014 r. Wernisaż odbędzie się w piątek 28 marca o godzinie 18. Patronat medialny nad wystawą objął Foto-Kurier. Ewa Kosecka - Judin jest gdańszczanką. Zajmuje się fotografią przyrodniczą. Chętnie fotografuje pejzaże Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Borów Tucholskich. Członkini Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W latach 2011 - 2013 wzięła udział w trzech wystawach zbiorowych. Miała cztery wystawy indywidualne. Publikuje zdjęcia w czasopismach: Foto-Kurier (nagrodzone, wyróżnione w internetowych konkursach na zdjęcie miesiąca), National Geographic Polska oraz Digital Foto Video. Wystawa „Kolorowy świat w zbliżeniach. Płazy, gady, owady i pajęczaki" jest piątą indywidualną prezentacją Ewy Koseckiej - Judin.
***
Galeria Tygodniowa przy Klubie Osiedlowym Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Rozewska 1, zaprasza 31 marca 2014 r. o godz.18.00 na wernisaż malarstwa Mirosława Śledzia. Wystawa zatytułowana „Kolizm kwadratu" jest przeglądem różnych okresów twórczości malarskiej artysty - od wczesnych autoportretów symbolicznych, postaci kobiet, przez martwe natury, pejzaż, po najnowsze prace w stylu tzw. cyferkowym. Obraz nr 1 powstał w połowie czerwca 2013, a kolejne powstają do dziś... Ekspozycji towarzyszy projekcja multimedialna oraz kolekcja obrazów obrotowych. Wystawa czynna będzie przez tydzień, do 6 kwietnia w godz.15.00 - 19.00. Wstęp wolny
Mirosław Śledź - chyloński malarz, samouk. Swój styl określił jako „kwadryzm". Jego pierwsza wystawa miała miejsce w „Art en Marge" w Brukseli w 1994 r. Twórczość artysty zalicza się do nurtu „art brut" czyli sztuki surowej. Obrazy M. Śledzia wystawiano m.in. w Kioto, Yokohamie, Biarritz, Bordeaux, Chicago, Monachium i Wenecji. Artysta brał udział w wielu plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. 1995 r. w Liege, wystawie „Blind Walk" w Koeln (2002) i czterech wystawach w Druskiennikach (2005 - 2009). Ostatnio w roku 2012 uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Kultury w Nitrze /Słowacja/.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę fotografii i tkaniny Anny Greszczyńskiej - Nowińskiej z cyklu „niebieska" do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawa będzie czynna do 23 kwietnia 2014 r. Wstęp wolny. Anna Greszczyńska - Nowińska zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną, miniaturą tkacką i biżuterią. Szczególnie cenione są jej projekty i realizacje biżuterii i obiektów wykonane z bursztynu i srebra. Bierze udział w wielu wystawach i plenerach artystycznych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych Austrii, Kanady, Niemiec, Hiszpanii, USA, Danii i Australii. www.eraartprofile.pl.
***
Miejska Biblioteka Publiczna (Filia nr 18, Chylonia, ul. Kartuska 20) zaprasza do oglądania wystawy prac Julii Biały pt. „Moja wizja gdyńskiego modernizmu". Czternastoletnia gdynianka, autorka prac jest laureatką II nagrody w konkursie „Szkicownik Gdyńskiego Modernizmu", zorganizowanego w 2012 r. w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu. Zmotywowana sukcesem odniesionym w konkursie Julia przygotowała autorski cykl prac, którego tematem przewodnim jest architektura modernistyczna Gdyni. Julia Biały wygrała szereg konkursów plastycznych w województwie i w kraju. Wystawa otwarta do 29 kwietnia 2014 r. (w godzinach otwarcia biblioteki).
Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy malarstwa pt. „Tajemnica..." w Filii nr 3 (ul. Morska 113, Grabówek).
Grzegorz Adametz - mieszkaniec Gdyni, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swój dorobek prezentował na wystawach w Gdyńskiej Cyganerii i w Gdańsku.
Wystawa prezentowana będzie w oknach Filii nr 3 do końca kwietnia 2014 roku.

ikona