1144 (744) 2014-04-25 - 2014-05-01

14 mln zł z programu Gazela dla Gdyni na zakup 10 ekologicznych autobusów

Gdynia jako jedno z dwóch miast w Polsce uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Gazela". Dzięki temu w pierwszym kwartale 2015 roku na gdyńskie ulice wyjedzie 10 hybrydowych autobusów gazowych.
Program Gazela - Niskoemisyjny Transport Miejski zakłada dofinansowanie zakupu ekologicznych autobusów hybrydowych zasilanych CNG. W 2013 roku do przydzielającego dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęły 32 wnioski. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 25, a dofinansowanie ostatecznie przyznano dwóm miastom.
Całkowita wartość gdyńskiego projektu to nieco ponad 15 mln zł, z czego aż 14 mln pochodzić będzie z programu Gazela. Projekt zakłada nie tylko zakup 10 autobusów, ale też gruntowne przeszkolenie 25 kierowców z obsługi nowego taboru.
Czym są hybrydowe autobusy?
Autobusy, które będą jeździć w Gdyni posiadają zarówno napęd gazowy, jak i elektryczny. Jakie są główne zalety takiego zasilania? Przede wszystkim duże oszczędności w zużyciu paliwa, sięgające nawet 30%, oraz mniejsza emisja spalin. Ponadto, dzięki silnikowi elektrycznemu, pojazd ma bardzo dobre przyspieszenie i generuje dużo mniej hałasu.