1164 (764) 2014-10-03 - 2014-10-09

63. Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej

W sobotę 4 października po raz 63. rozegrany zostanie największy wyścig żeglarski na Zatoce Gdańskiej - regaty o „Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej". Prognoza IMGW zapowiada wymarzone warunki na sobotni wypoczynek połączony z dreszczykiem rywalizacji - bezchmurny słoneczny dzień z wiatrem południowym i południowo-wschodnim o sile 3-4 Bft. Start o godzinie 11.00.

Na liście startowej jest już ponad 90 jednostek i zgodnie z formułą wyścigu australijskiego wśród nich wielkie jachty, katamarany, kite'y, Omegi, jachty mieczowe oraz mniejsze jachty morskie. Do regat zgłosił się zeszłoroczny zdobywca Błękitnej Wstęgi - kite'owiec Maks Żakowski z Koszalina, który dystans wyścigu 18 mil pokonał w 80 minut.

Regaty o „Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej" od lat są atrakcją dla żeglarzy, którzy czekają na nie przez cały sezon, jak również i dla fanów żeglarstwa. Trasa regat prowadzi wzdłuż wybrzeża z Gdyni do Gdańska i z powrotem, więc startujące jednostki są doskonale widoczne z brzegu, co przyciąga widzów, którzy z trójmiejskich plaż kibicują startującym. W tej edycji regat dodatkową atrakcją dla uczestników i dla fanów jest zabawa fotograficzna „63 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej w obiektywie uczestników i widzów", zorganizowana przez partnera regat firmę Eljacht - Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie oficjalnej regat.

W tym roku w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej zorganizowany jest Memoriał Juliusza Sieradzkiego w klasie OMEGA, który odbywa się dla uczczenia słynnego polskiego żeglarza - olimpijczyka oraz konstruktora jachtowego, m.in. twórcy jachtu OMEGA. Partnerem Memoriału jest Polski Związek Klasy OMEGA.

Tradycją regat o Błękitną wstęgę jest przechodni puchar „Czerwonej latarni", wręczany ostatniej załodze na mecie. Ważne jest aby finiszować przed zachodem słońca, który oznacza zakończenie regat. 

Po wyścigu około godziny 18.00, w hangarze YK STAL odbędzie się ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup oraz wręczenia „Błękitnej Wstęgi" dla najszybszego i „Czerwonej Latarni" dla jachtu, który ostatni przekroczył linię mety. A potem, zgodnie z wieloletnią tradycją, organizatorzy zapraszają uczestników na Sailors Party z rozgrzewającym poczęstunkiem i muzyką na żywo - jedną z ostatnich okazji do spotkania w gronie żeglarskim w tym sezonie.
Strona regat: http://www.blekitnawstega.pl/