1171 (771) 2014-11-21 - 2014-11-27

Jesienne propozycje Gdynia InfoBox

Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) zaprasza:
- w piątek, 21 listopada o godz. 17.30
na Archi FILM - przegląd filmowy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu - „Londyn - Utopia", reż. Tom Cordell, Wielka Brytania, 2010.
Sala, I p.
- w sobotę, 22 listopada o godz. 12.00 na Archi FILM - przegląd filmowy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu - „DK" - film o Davidzie Kopeckim, reż. Bára Kopecká, Czechy, 2013.
Sala, I p.
- w niedziele, 23 listopada o godz. 12.00 na pokaz filmu Akademii PLANET+ DOC - „Krajobraz bez ludzi", reż. Andreas Apostolidis, Grecja, 2010.
Tanzania to jeden z najuboższych krajów na świecie. Niespełna jedna czwarta terytorium to obszary chronione. Turyści przejeżdżający bezkresne sawanny w Tanzanii, zwykle nie zastanawiają się, gdzie podziali się ludzie zamieszkujący te piękne tereny. Nie wiedzą, że zostali oni wygnani przez chciwe rządy, łaknące dużych dochodów z turystyki, a teraz wegetują na obrzeżach olbrzymich rezerwatów. W najlepszym przypadku mogą wypasać bydło na ziemi, którą ich przodkowie zamieszkiwali przez setki lat. Na wysiedlonych terenach powstają luksusowe hotele dla turystów, które są budowane przez wielkie korporacje. Nikt nie przejmuje się losem miejscowej ludności, która na zawsze zostaje wykluczona z tych ziem.
Po filmie odbędzie się spotkanie i dyskusja pod hasłem: „Prawa ludzi i prawa zwierząt. Jak być świadomym turystą?".
Akademia PLANETE+ DOC jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Misją jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie Z bogatej oferty festiwalowej do programu Akademii zostały wybrane filmy, które młodym ludziom otwierają oczy na różnorodne tematy i wpisują się w nową podstawę programową wielu przedmiotów szkolnych.
Spotkania składają się z pokazu filmu i lekcji po filmie, którą poprowadzi nauczyciel gdyńskiego Gimnazjum nr 11, pedagog i filmoznawca Piotr Kurpiewski.
Wstęp wolny.
Sala, I p.
- w poniedziałek 24, wtorek 25 i środę 26 listopada o godz. 17.00 - WARSZTATY FOTO - Krzysztof CHAOS Olechnowicz - warsztaty fotografii SUBiektywnej - totalna wiedza z dziedziny fotografii, praktyczna nauka, przydatne wskazówki. W dniu 6.12.2014 odbędą się również zajęcia plenerowe. Start godz. 10.00, przy Urzędzie Miasta Gdyni.
- w środę, 26 listopada w godz. 15.00-17.00 - Fundacja Samopomoc Sąsiedzka - punkt konsultacyjny w CultureBoxie;
- w czwartek, 27 listopada:
o godz. 15.00
- Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze - Katarzyna Staszewska „Perła Antyli - Kuba magicznie urokliwa, wciąż żywa" oraz Paweł Strzelewicz „Tramping drobnicowcem";
godz. 19.00 - Kino InfoBoxu „Ślepy los" (Blindsight); reż. Lucy Walker, Wielka Brytania 2006, 104 min.
- w sobotę, 29 listopada o godz. 12.00 - Rada Dzielnicy Śródmieście zaprasza na prelekcję na temat historii Gdyni - „Miasto - architektura", dr Ewelina Marciniak.
Wstęp wolny.
WYSTAWA POKONKURSOWA - EXLIBRIS w dniach 28.11 - 10.12.2014 r.
„Tajemnice Chłodnego Morza" - to temat konkursu na ekslibris i małą formę graficzną, które są organizowane przez Fundację Wspólnota Gdańska oraz Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów".
Tematem VII edycji konkursu na ekslibris jest morze, chłodne, zimne, nieprzystępne. Budzące strach, zagrożenie i obojętność z jednej, z drugiej strony fascynację, nostalgię i przedmiot pożądania.

ikona