1181 (881) 2015-02-13 - 2015-02-19

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, zaprasza:
- na wystawę „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych, które pozyskano m.in. z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Wystawa prezentuje, w sposób nowoczesny i atrakcyjny fenomen narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architekturę. W roku 2016 muzeum planuje otwarcie nowej stałej ekspozycji poświęconej dziejom Gdyni. W związku z tym powoli rozstaje się z dotychczasową wystawą stałą - będzie ona prezentowana jeszcze do końca lutego 2015 roku. Jednak przed udostępnieniem nowej ekspozycji, goście będą mieli możliwość zapoznania się z tym, co w dziejach Gdyni najważniejsze. I taką rolę spełniać będzie wystawa „Narodziny miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym". Do roku 2016 będzie pełniła rolę wystawy stałej.
- na wystawę Adama Kiliana „Anioły, diabły i cała reszta". Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni to druga, po ekspozycji w gdańskim NCK, odsłona prac artysty. O ile jednak gdańska wystawa, przygotowana w ramach Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, główny punkt ciężkości umiejscowiła w twórczości Kiliana dla dzieci (zwłaszcza ilustracjach książkowych), o tyle w Gdyni poznajemy go też jako scenografa przedstawień dla dorosłych, fascynata folkloru.
Ekspozycję dopełnia prezentacja filmów animowanych udostępnionych przez TVP i Studio Miniatur Filmowych. Wystawa prezentowana do 1 marca 2015 r.
Wystawę stałą oraz wystawy czasowe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

***
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1B) jest otwarte od godz. 10.00 do 17.00. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na wystawę „Żołnierska dola. Życie codzienne żołnierzy w czasie II wojny światowej". Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2015 r.
Ceny biletów: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy, 20 zł rodzinny. Ceny biletów muzeum MW + ORP „Błyskawica": 12 zł normalny, 7 zł ulgowy, 22 zł rodzinny.
***
Centrum Nauki EXPERYMENT do końca lutego 2015 gości wyjątkową wystawę „Poczuj Sztukę". To pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, gdzie eksponaty jednocześnie uczą i bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację poprzez zmysłowe doświadczanie sztuki. Ideą wystawy jest integracja osób niepełnosprawnych w sposób pełny, aby mogły wykonywać wszystkie zabawy jednakowo z innymi zwiedzającymi.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie zaprasza na wystawę prowadzących i studentów Pracowni Litografii Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawę można oglądać do 15.02.2015 r. w godzinach 11.00 - 16.00. Galeria Debiut, ul. Orłowska 8. Wstęp wolny. Strona: www.zsplast.gdynia.pl
***
Miejski Klub Seniora Orłowo (ul. Orłowska 66, tel. 58 624 82 66) zaprasza na wystawę obrazów Aldony Olańczuk. Obrazy wykonane techniką olejną i w akrylu z serii „Kolory mojego świata" można oglądać do 1.03.2015 r.
***
Mała Galeria w Gdyni przy ul. Starowiejskiej 58 zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Sobieraja - artysty uprawiającego malarstwo olejne od ponad 40 lat. Od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 11.00 - 14.00.
***
W Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera" w Malej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety (ul. Zawiszy Czarnego 1) zobaczyć można wystawę fotograficzną Piotra Krahla „Barwy Toskanii - Siena Palona". Prace artysty można oglądać do 15 lutego 2015 r.
Wstęp wolny. Mała Galeria czynna jest w sob. i nd. na życzenie.
***
Café Cyganeria (ul. 3 Maja 27) zaprasza na wystawę prac Jerzego Krechowicza. Artysta całe swoje artystyczne życie związał z gdańską akademią sztuki. W latach 1996-2002 pełnił funkcję rektora. Tytuł profesora otrzymał w 1963 roku. Nie przypadkiem kierował Katedrą Mediów i Pracownią Podstaw Grafiki Multimedialnej. Realizował się jako scenograf, reżyser, autor scenariuszy teatralnych i krótkometrażówek, głównie jako grafik i znakomity plakacista. Jego plakaty zachowują charakterystyczny dla niego styl czarno-białych fotokolaży. Prezentowane w „Cyganerii" rysunki są ostatnim wątkiem twórczości Jerzego Krechowicza, realizowanym w odosobnieniu od czasu, gdy rozstał się z uczelnią. Emerytura dotyczy jednak tylko pełnionych dotąd funkcji, nie twórczej aktywności, choć wybory możliwości i skali tej aktywności bywają już inne. Wystawę oglądać można do 28 marca 2015.
Wstęp wolny.
***
W Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa pn. „To i Owo". Jest to wystawa retrospektywna uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Gen. Maczka 1 w Gdyni. Prace zostały wykonane głównie w pracowni plastycznej, przy wykorzystaniu wielu technik, w tym decoupage'u, ceramiki, często wykonane we współpracy z pracownią stolarską. Różnorodność artystyczna i precyzja wykonania poszczególnych prac ukazuje zarówno przegląd działań pracowni plastycznej na przestrzeni ostatnich lat, jak i i rozwój umiejętności poszczególnych twórców.
Wystawa potrwa do 19 lutego 2015 r.
Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Galeria Sztuki Szkolnej Gdyńskiej Szkoły Społecznej i gimnazjalista Borys Reppel zapraszają na wystawę szkiców studyjnych pt.: „Raz, Dwa ... Sześć". Rysunki można oglądać do końca marca, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w Gdyńskiej Szkole Społecznej, ul. Kapitańska 37. Opiekunem zdarzenia artystycznego jest Mirosław Pawlik. Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza wszystkich amatorów malarstwa do galerii TMG przy ul. Władysława IV 51, na wystawę  malarstwa Michała Owczarza. Tytuł wystawy „Myśli wymalowane". Michał Owczarz urodził się w 1979 r. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Od wielu lat maluje i ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Malarstwo Michała Owczarza wyrasta z jego indywidualnych doświadczeń, cechuje je dekoracyjność, dynamizm form i autonomiczne podejście wobec rzeczywistości zewnętrznej. Wystawa potrwa do 4.03. Galeria czynna we wtorki i czwartki do godz. 17.00.
***
W siedzibie Trójmiejskiej Szkoły Fotografii w Gdyni (ul. Wierzbowa 34) oglądać można wystawę pokonkursową FOTO-GRAFII „Moje Pomorze". Prezentowane na wystawie prace wybrane zostały przez przez znakomite jury w składzie: dr art. fot Jowita Mormul z Rady Artystycznej ZPAF, dr art. fot. Witold Jurkiewicz z UMK w Toruniu oraz art. fot. Andrzej Świetlik, a sam konkurs odbył się pod patronatem między innymi Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka oraz prezydentów Gdyni, Sopotu, Gdańska, Elbląga i Słupska, a także rektorów Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Morskiej. Wystawa czynna  do 5 marca 2015 r.
Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie internetowej: www.tsf.edu.pl.