1182 (882) 2015-02-20 - 2015-02-26

Dużo nowości, ale radość z biegania ta sama. Startuje PKO GP Gdynia 2015

W potocznym stwierdzeniu, że „teraz to już prawie wszyscy biegają" jest coraz mniej przesady. Rekordowa liczba 6310 uczestników zgłosiła się do Biegu Urodzinowego. Do tego należy doliczyć ponad tysiąc osób startujących w rywalizacji młodzieżowej, marszach nordic walking oraz po raz pierwszy w historii Biegu malucha dla przedszkolaków. Wielkie święto rekreacji w Gdyni odbędzie się w sobotę 21 lutego. Tym samym zainaugurowany zostanie cykl PKO Grand Prix Gdynia 2015.
 
Wraz z nowym cyklem, Gdyńskie Centrum Sportu wprowadziło wiele zmian, które mają sprawić, że bieganie stanie się jeszcze przyjemniejsze. I to przed samymi zawodami. Na stronie gdyniasport.pl pojawił się panel dedykowany tylko biegom. Dzięki zakładce wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu - od zapisów (także na kolejne zawody), poprzez regulamin czy też informacje związane z poszczególnymi wydarzeniami cyklu, listy startowe, pliki do pobrania na wynikach skończywszy.
 
Niewielkiej modyfikacji uległa 10-kilometrowa trasa, co z kolei jest konsekwencją wprowadzenia startów falowych. Rosnąca liczba biegaczy powoduje, że w niektórych miejscach powstawały zatory. Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy na tak krótkim dystansie opóźnione starty - zapowiada Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. O godzinie 14.00 do biegu ruszy elita, a zawodnicy ustawieni w kolejnych strefach czasowych startować będą z jedno lub dwuminutowym opóźnieniem. To powinno definitywnie rozwiązać problemy korków na trasie i pozwolić na płynne wyprzedzanie - dodaje. Pętla wiedzie ulicami Waszyngtona, Wendy, Polską, następnie Janka Wiśniewskiego, Jana z Kolna, ponownie Wendy i wzdłuż Placu Kaszubskiego aż do Świętojańskiej. Dalsza część pozostaje bez zmian - ze Świętojańskiej biegacze zakręcają w aleję Piłsudskiego, a następnie Bulwarem Nadmorskim wracają na Skwer Kościuszki.
 
W związku z imprezą osoby, które chcą dojechać autem na zawody, a także inni kierowcy, muszą nastawić się na zmiany w organizacji ruchu. W godzinach 13.00-16.00 zamknięte zostaną poszczególnie ulice:
- Jerzego Waszyngtona
- św. Piotra
- Tadeusza Wendy
- Bernarda Chrzanowskiego
- Polska (jezdnia prowadząca ruch w kierunku do Dworca Morskiego)
- Janka Wiśniewskiego (jezdnia w kierunku do Estakady Kwiatkowskiego)
- Jana z Kolna (całkowite zamknięcie wprowadzone zostanie od skrzyżowania z ul. Wiśniewskiego do 3 Maja, ruch pojazdów zostanie dopuszczony na jednym pasie na odcinku od skrzyżowania z ul. Władysława IV do skrzyżowania z 3 Maja)
- Portowa
- plac Kaszubski
- Świętojańska
- aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego
 
Ruch na poszczególnych ulicach będzie sukcesywnie przywracany po opuszczeniu przez uczestników odcinków trasy biegu. Dodatkowo, między godz. 6.00 i godz. 20.00 w sobotę nie wjedziemy na al. Jana Pawła II oraz część Skweru Kościuszki.
 
Konieczność wprowadzenia startów falowych wiąże się z kolejnym zjawiskiem, które staje się nagminne w imprezach biegowych w całym kraju - ustawianie się w strefie czasowej innej niż rzeczywiste możliwości zawodnika. Biegacze często zaniżają swój wynik, aby ruszyć z szybszymi. W teorii pozwala to na bieg w mniejszym tłoku. Jednak skoro teraz cała stawka została podzielona na 6, nieprzeszkadzających sobie grup, nie ma to większego sensu. Kolejną regulaminową nowinką jest doliczenie 5 minut kary dla osób, które ruszą z innej strefy niż ta, do której się zapisali - to zabieg, który ma zmobilizować spóźnialskich do wcześniejszego przychodzenia na zawody.
 
Opisane wyżej działania są elementem akcji Biegnij fair, która ma wyrabiać w uczestnikach biegów masowych pozytywnych zachowań Tablice z grafikami Katarzyny Zalepy ustawione zostaną w okolicach startu sobotniego biegu, tak by każdy mógł zauważyć i wziąć do serca.
 
Od tego roku sponsorem tytularnym czterech gdyńskich biegów jest PKO Bank Polski, który od wielu lat angażuje się w działania na rzecz sportu, podejmuje liczne inicjatywy związane z promocją aktywności fizycznej oraz zdrowego trybu życia w całym kraju. Wspiera także pracowników w rozwijaniu swoich pasji sportowych. Dlaczego firma stawia na sport? Zdecydowana większość członków zarządu to osoby uprawiające sport, w przeszłości nawet na poziomie profesjonalnym. Ja z kolei jestem instruktorem nordic walking, zatem nic dziwnego, że ludzie żyjący sportem także na sport stawiają - tłumaczy Aleksander Rusiecki, Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego, który przyznaje, że był osobiście zaangażowany w rozmowy pomiędzy organizatorami wydarzenia a zarządem banku.
 
Dodatkową zachętą do przyłączenia się do sportowej zabawy jest konkurs, w którym nagrodą jest Honda Jazz - tegoroczny model samochodu może wygrać każdy, kto ukończy trzy z czterech zawodów, czyli Bieg Urodzinowy, Europejski, Świętojański i Niepodległości. Auto zostało już wyprodukowane i obecnie płynie statkiem transportowym z Japonii. W gdyńskim salonie tej marki pojawi się w marcu, a kluczyki nowy właściciel odbierze w grudniu, kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty. Wcześniej, bo tuż po zakończeniu każdego z biegów, uczestnicy otrzymają medal. Tradycyjnie w Gdyni jest to układanka - tym razem 4 elementy po złożeniu w całość stworzą figurkę podium wraz z trzema uczestnikami.
 
Godzinowy harmonogram, Biegu i Marszu Urodzinowego:
- godz. 09.30 - start Marszu Urodzinowego Gdyni - Nordic Walking w kategoriach Open
- godz. 09.33 - start Marszu Urodzinowego Gdyni - Nordic Walking w kategoriach Szkoły
   Podstawowe oraz Szkoły Gimnazjalne oraz Szkoły Ponadgimnazjalne
- godz. 10.30 - start Biegu Urodzinowego Gdyni w kategoriach Szkół Podstawowych
- godz. 11.00 - start Biegu Urodzinowego Gdyni w kategoriach Szkół Gimnazjalnych
- godz. 11.30 - start Biegu Urodzinowego Gdyni w kategoriach Szkół Ponadgimnazjalnych
- godz. 12.00 - Bieg Malucha na 180 m
- godz. 14.00 - start Biegu Urodzinowego Gdyni na 10 km