1203 (1003) 2015-08-14 - 2015-08-27

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:

- „Rygalik. Istota Rzeczy”. To druga odsłona popularnego cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. W tym roku przybliży on osiągnięcia Tomka Rygalika – polskiego projektanta, którego prace cieszą się uznaniem na całym świecie.

Tomek Rygalik jest jednym z czołowych polskich projektantów reprezentującym nową generację dizajnerów. Studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design w Pratt Institute w Nowym Jorku (BA), gdzie w 1999 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i otrzymał nagrodę The Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Po studiach przez kilka lat pracował w kilku firmach projektowych w USA, m. in. Prime Studio, Arnell Group, Machineart, HFID/Refac Design and Product Genesis. Był konsultantem w Kodaku, Polaroid, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, DuPont.

Istota Rzeczy jest najobszerniejszą wystawą w karierze Rygalika. Wiele obiektów powstało specjalnie na tą ekspozycję dlatego warto wybrać się do Muzeum Miasta.

Wystawa prezentowana jest do 4 października.

- Efekty Uboczne – unikatowy projekt polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, nagrodzony w tegorocznym World Press Photo. To okazja do spotkania   z efektami działalności człowieka widzianymi z perspektywy lotu ptaka. Kacper Kowalski dokumentuje i zapisuje widoki w abstrakcyjnych kadrach. Nie komentuje. Artysta-pilot od kilkunastu lat tropi z paralotni oraz wiatrakowca rezultaty przekształcania ziemi przez człowieka. Zdjęcia, które wchodzą w skład Efektów Ubocznych, pochodzą zarówno z malowniczych Kaszub, portu w Gdyni, jak i zalanych terenów Sandomierza z 2010 roku czy wyrobisk kopalni.

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, pilotuje paralotnię od 1996 roku. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie.

Wystawa prezentowana do 6 września.

Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorek i środę w godz. 10.00 - 18.00, czwartek w godz. 12.00 - 20.00, piątek 10.00 - 18.00 oraz sobotę i niedzielę w godz. 10.00 - 17.00. Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

Strona: www.muzeumgdynia.pl

***

Klub Miłośników Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy pt.: „Razem w Sztuce”. Klub działa od ponad 47 lat pod egidą Stowarzyszenia Pomocy Osobom Twórczym przy Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni ul. Traugutta 9.  Twórcy należący do Klubu mieli liczne wystawy w Europie , m.in. we Francji, w Belgii, Danii, Niemczech oraz w obu Amerykach i Japonii! Tym razem będziemy mieli okazję obejrzeć ich prace w piątek 21 sierpnia w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni przy ul. 3 Maja 27/31- początek wernisażu o godz. 17.00. Wystawa jest niezwykle interesująca, ponieważ oprócz prac twórców Klubu tj. Pani dr hab.med. Magdalenie Tyszkiewicz oraz muzyka terapeuty Maksymiliana Mleczka, będzie można obejrzeć prace, aż 12 osób uczęszczających na zajęcia do Klubu. W trakcie wernisażu będzie możliwość osobistego spotkania z twórcami i porozmawiania z nimi. Zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest spotkanie z twórczością osób tworzących z głębokiej potrzeby opisywania kolorów świata i emocji towarzyszących temu oglądowi…

 

***

Wystawa „Trofea polskich żeglarzy” zorganizowana z okazji przypadających w tym roku obchodów 50. rocznicy powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego czeka na zwiedzających.

Organizatorzy zgromadzili przeszło 100 eksponatów z najważniejszych polskich i międzynarodowych imprez żeglarskich - trofeów żeglarskich ze zbiorów polskich żeglarzy. W siedzibie PoZŻ  można zobaczyć m.in. brązowy medal olimpijski Przemysława Miarczyńskiego, złoty medal mistrzostw Europy Tytusa Butowskiego, proporczyk ze słynnego rejsu Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata na jachcie „Mazurek”, nagrodę Conrada dla Zygfryda Perlickiego, czy puchar Karola Jabłońskiego z mistrzostw świata w Match Racingu. Eksponaty do końca sierpnia można oglądać w sali konferencyjnej Pomorskiego Związku Żeglarskiego, przy al. Jana Pawła II 11, od pon. do pt. w godz. 8.00 - 16.00.

***

Centrum Aktywności Seniora, Miejski Klub Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec zapraszają na wystawę „3 KOLORY”, efekt całorocznej pracy grupy akwarelowej w składzie: Izabela Suchodolska, Maria Fątańska, Maria Januszko, Krystyna Jentkiewicz, Teresa Gierszewska, Renata Piekarska, Maria Handke, Aldona Olańczuk, Bogusława Sobczak i Jadwiga Słomowicz.

Wystawa prezentowana jest w Miejskim Klubie Seniora Orłowo, ul. Orłowska 66 do 30.09.2015 r.; od pon. do pt. w godz. 8.00 - 16.00.

***

W Małej Galerii im. admirała Floty Andrzeja Karwety Klubu MW Riwiera (ul. Zawiszy Czarnego 1) podziwiać można wystawę będącą efektem pracy uczestników Koła Malarskiego Klubu MW prowadzonego przez artystę plastyka Andrzeja Sobieraja.

Uczestniczą w niej: Krystyna Bielecka, Malgorzata Brożek, Danuta Hencel, Marek Kogut, Jadwiga lewańczyk, Katarzyna Markowska - Żal, Sabina Szlaks, Bogna Szpiller i Danuta Noszczyńska.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia. Będzie czynna od pon. do pt. w godz. 8.00 – 15.00.

W soboty i niedziele na życzenie.

***

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 w Gdyni oraz Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej zapraszają na wystawę prac laureatów VI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Świat wokół mnie”.

Wystawę można oglądać w oknach biblioteki przy ul. Morskiej 103 do końca sierpnia 2015 r. 

Wstęp wolny. 

***

Do końca sierpnia, w galerii RATUSZ (I piętro Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) czynna jest  wystawa pt: „25 lat samorządu w wolnej Polsce - Gdynia serdeczna wspólnota obywateli”.

Jej celem jest prezentacja szerokiej publiczności dorobku gdyńskiego samorządu, od chwili jego powstania w 1990 r. po dzień współczesny. To bowiem - z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę - decyzje samorządu miały  podstawowy wpływ na przemiany, które dokonały się i dokonują w naszym mieście, praktycznie w każdej sferze życia w serdecznej wspólnocie z mieszkańcami. I dzięki którym Gdynia jest uznawana powszechnie za lidera polskich miast.

Od 1990 r. upłynęła epoka – urodziło się i dorosło nowe pokolenie gdynian, dla których tamten czas jest historią. Dla starszego pokolenia – jubileusz 25-lecia to okazja do wspomnień. Dla wszystkich -  okazja do porównań i refleksji, w czym służyć pomocą będą liczne fotografie archiwalne i wykonane współcześnie.

Wystawa składa się z ponad 30 plansz. Jedna z nich poświęcona jest Franciszce Cegielskiej,  prezydent miasta w latach 1990 - 1998.

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00.

***

Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę fotografii Mai Wysockiej i Piotra Modrzejewskiego pt. „Piszczą w trawie” do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51.

***

Wystawa „Profesor Zbigniew Kupiec – Architekt z Gdyni” została zorganizowana z okazji 110. rocznicy urodzin oraz 25. rocznicy śmierci profesora i architekta Zbigniewa Kupca, który w latach od 1933 do 1939 działał aktywnie projektowo na terenie Gdyni. Wiele z jego zrealizowanych projektów jest dziś uznanych za zabytki architektury modernistycznej. Po wojnie znany był jako twórca  architektury regionalnej z jej flagowym obiektem - Domem Turysty w Zakopanem. Twórczość Zbigniewa Kupca pokazuje ewolucję stylistyczną od modernizmu do regionalizmu.

Wystawa prezentowana będzie w wieży widokowej gdyńskiego InfoBoxu (ul. Świętojańska 30) od 14 sierpnia do 27 września 2015 r.

Wernisaż odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 16.00 w sali na I piętrze, po którym o godzinie 16.30 nastąpi prelekcja dr hab. inż. arch. Kazimierza Butelskiego, adiunkta z habilitacją Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a prywatnie wnuka Zbigniewa Kupca.

Wystawa objęta jest patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu oraz celebracji uznania układu urbanistycznego Gdyni Pomnikiem Historii. Ponadto stanie się ważnym elementem programu tegorocznego Weekendu Architektury w Gdyni, przypadającego na 24-27 września.

Organizacja wystawy wiąże się także z przypadającym w tym roku Jubileuszem Politechniki Krakowskiej, której to wykładowcą był Zbigniew Kupiec i w której w latach od 1962 - 1975 pełnił funkcję kierownika Katedry Projektowania Budynków Użyteczności Publicznej. Patronat nad wystawą objął także Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Moni Worsztynowicz „TERRA INDIGENA” do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV.

Wernisaż odbędzie się 20 sierpnia o godz. 19.00. Wystawę będzie można oglądać do 29 września 2015 r.

Moni Worsztynowicz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. S. R. Kortyki, z grafiki artystycznej w pracowni prof. A. Basaja oraz z projektowania graficznego w pracowni prof. J .J. Aleksiuna. Stypendystka edinburgh college of art. Zajmuje się malarstwem olejnym, grafiką artystyczną, ilustracją i ceramiką artystyczną.

Tytuł „TERRA INDIGENA” - „rdzenni mieszkańcy ziemi”. Prace opowiadają o poszukiwaniu korzeni i tożsamości przez współczesnego człowieka. To alegoria podróży tropem zaginionych, zapomnianych czy wypartych aspektów dzikiej duszy. To malarska opowieść o duchowej ścieżce, o sferze jungowskiego „cienia” - tajemniczym obszarze psychiki...

   Przed wernisażem, o godz. 17.00 SPOTKANIA Z MANDALĄ - sztuka mandali - sztuka życia. Rysowanie mandali, nauka interpretacji i jej znaczenia...

Wstęp wolny.

Strona internetowa: www.eraartprofile.pl

ikona