1206 (1006) 2015-09-11 - 2015-09-17

Wystawy

W Galerii Centrum Designu Gdynia mieszczącej się w PPNT Gdynia (budynek III, al. Zwycięstwa 96/98) ogldać można „Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych”. odbędzie się w piątek 4 września o godzinie 19.00, . Wydarzenie jest kontynuacją „Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych”, która odbyła się w 1969 roku. Głównym zamysłem ekspozycji jest przybliżenie historii polskiej grafiki użytkowej poprzez prezentację prac projektantów na przestrzeni lat.

Wystawa otwarta do 23 października 2015 roku w godzinach 10.00 - 18.00, w Galerii Centrum Designu Gdynia.

***

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na wystawy:

- Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym - wystawa otwarta do 31.12.2015 r.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.

- Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym - wystawa prezentowana od 15.09 do15.11.2015 r.

 15.09 o godz. 20.00  – wernisaż wystawyna który wstęp jest wolny.

Wystawa w ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni przygotowana została przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Romana Polańskiego. Na wystawie można zobaczyć prace wybitnych polskich i zagranicznych grafików. Kuratorzy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.

- „Rygalik. Istota Rzeczy”. To druga odsłona popularnego cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

W tym roku przybliży on osiągnięcia Tomka Rygalika – polskiego projektanta, którego prace cieszą się uznaniem na całym świecie. Tomek Rygalik jest jednym z czołowych polskich projektantów reprezentującym nową generację dizajnerów. Studiował architekturę i urbanistykę na Politechnice Łódzkiej oraz Industrial Design w Pratt Institute w Nowym Jorku (BA), gdzie w 1999 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem i otrzymał nagrodę The Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Istota Rzeczy jest najobszerniejszą wystawą w karierze Rygalika. Wiele obiektów powstało specjalnie na tę ekspozycję. Wystawa prezentowana do 4 października.

Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.

Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

Strona: www.muzeumgdynia.pl

***

Klub Miłośników Sztuki powstał ponad 47 lat temu z potrzeby podjęcia działań twórczych w terapii poprzez sztukę, dzięki profesorom Zdanowiczowi i Bodzińskiemu, oraz prekursorce zastosowania arteterapii dr hab. med. Magdalenie Tyszkiewicz. Klub działa nieprzerwanie przy Centrum Zdrowia Psychicznego w Gdyni i skupia grono pasjonatów angażujących się w działania artystyczne; od poezji, poprzez prozę, muzykę i malarstwo. Twórcy z klubu mieli liczne wystawy w Europie, m.in. we Francji, w Belgii, Danii, Niemczech oraz Japonii a także w Ameryce Północnej i Południowej. Wystawa „Razem w sztuce” to wspólna prezentacja prac, zarówno uczestników spotkań: Aleksandry Kowalskiej, Haliny Walasek, Anny Piórkowskiej, Mirosława Śledzia, Kornela Kowalskiego, Czesława „Balejaża”, Roberta Korzeniowskiego, Krzysztofa Nawrockiego, Krzysztofa Opioły, Kajetana Karpińskiego, Janusza Mierzejewskiego, Edmunda Mrocha, jak i prowadzących klub Magdaleny Tyszkiewicz, i muzyka terapeuty Maksymiliana Mleczka. Wystawa czynna do 18 września, od godziny 9.00 do 19.00 od poniedziałku do piątku w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. 3 Maja 27/31.

***

Centrum Aktywności Seniora, Miejski Klub Seniora Orłowo i mgr Jolanta Chromiec zapraszają na wystawę „3 KOLORY”, będącej efektem całorocznej pracy grupy akwarelowej w składzie: Izabela Suchodolska, Maria Fątańska, Maria Januszko, Krystyna Jentkiewicz, Teresa Gierszewska, Renata Piekarska, Maria Handke, Aldona Olańczuk, Bogusława Sobczak i Jadwiga Słomowicz. Wystawa prezentowana jest w Miejskim Klubie Seniora Orłowo, ul. Orłowska 66 do 30.09.2015 r.; od pon. do pt. w godz. 8.00 - 16.00.

***

Wystawa „Profesor Zbigniew Kupiec – Architekt z Gdyni” została zorganizowana z okazji 110. rocznicy urodzin oraz 25. rocznicy śmierci profesora i architekta Zbigniewa Kupca, który w latach od 1933 do 1939 działał aktywnie projektowo na terenie Gdyni.

Wiele z jego zrealizowanych projektów jest dziś uznanych za zabytki architektury modernistycznej. Po wojnie znany był jako twórca architektury regionalnej                                     z jej flagowym obiektem - Domem Turysty w Zakopanem. Twórczość Zbigniewa Kupca pokazuje ewolucję stylistyczną od modernizmu do regionalizmu. Wystawa prezentowana będzie w wieży widokowej gdyńskiego InfoBoxu (ul. Świętojańska 30) do 27 września 2015 r. w godz. pon. - pt. 10.00-22.00 oraz sob. - nd. 11.00-22.00.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Moni Worsztynowicz „TERRA INDIGENA” do lokalu artystycznego TYGIEL, ul. Abrahama 86, wejście od  ul. Władysława IV. Wystawę można oglądać do 29 września 2015 r. Wstęp wolny.

Strona internetowa: www.eraartprofile.pl

***

Teatr Gdynia Główna – zaprasza na wystawę fotografii Krzysztofa Winciorka.

Plenerową wystawę dotyczącą festiwalu „Pociąg do miasta” oglądać można przy ulicy 10 lutego 20 w Gdyni (pomiędzy ul. 3 Maja a ul. Mściwoja). Wystawa potrwa do końca września. POCIĄG DO MIASTA to pierwszy letni festiwal Teatru Gdynia Główna, który odbył się w lipcu 2015 roku. Przez tydzień prezentowane były spektakle w różnych lokalizacjach miasta – na placach, tarasach, w podwórkach. Festiwal cieszył się ogromną popularnością. Wystawa prezentuje garść wspomnień uchwyconych w kadrze przez Krzysztofa Winciorka.

Wstęp wolny.

Krzysztof Winciorek - urodzony w Gdańsku w 1980, ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w 2006 r. w Pracowni Fotografii Reklamowej Witolda Węgrzyna i dr hab. Jadwigi Okrassy na kierunku: Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia; specjalność: Fotografia na Wydziale Malarstwa i Grafiki.

Realizuje liczne projekty artystyczne i komercyjne. Wiele jego prac znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów fotografii i grafiki. Inicjator spotkań twórców sztuki fotografii trójmiejskiej sceny, zatytułowanych „Moje Foto Story” odbywających się od lutego 2013 roku.

Szczegóły na: www.teatrgdyniaglowna.pl

ikona