1210 (1010) 2015-10-09 - 2015-10-15

Wystawy

W Galerii Centrum Designu Gdynia mieszczącej się w PPNT Gdynia (budynek III, al. Zwycięstwa 96/98) oglądać można „Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych”.  Wydarzenie jest kontynuacją „Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych”, która odbyła się w 1969 roku. Głównym zamysłem ekspozycji jest przybliżenie historii polskiej grafiki użytkowej poprzez prezentację prac projektantów na przestrzeni lat. Wystawa otwarta do 23 października 2015 roku w godzinach 10.00 - 18.00, w Galerii Centrum Designu Gdynia.

***

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza                            na wystawy:

- Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym - wystawa otwarta do 31.12.2015 r.

Celem wystawy jest zaprezentowanie,                     w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Autorzy wystawy: Jacek Friedrich, Andrzej Szczerski.

- Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym - wystawa prezentowana do 15.11.2015 r.

 Wystawa w ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni przygotowana została przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, które jest w posiadaniu największej na świecie kolekcji plakatów do filmów Romana Polańskiego. Na wystawie można zobaczyć prace wybitnych polskich i zagranicznych grafików.

Wystawy można oglądać codziennie, poza poniedziałkiem, we wtorki i środy                         w godz. 10.00 - 18.00, czwartki w godz. 12.00 - 20.00, piątki 10.00 - 18.00 oraz soboty i niedziele w godz. 10.00 - 17.00.

Wstęp - bilety w cenie: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 15 zł, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny, piątki wstęp wolny.

Strona: www.muzeumgdynia.pl

***

Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 (Grabówek, ul. Morska 113) zaprasza do oglądania wystawy prac Brygidy Rożak, mieszkanki Gdyni. Brygida Rożek maluje obrazy od wielu lat – akwarelą, akrylem, olejem. Przedstawiała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Maluje w Klubie Seniora pod okiem artysty Marka Wróbla.

Bogata pastelowa paleta barw obrazów przyciąga oko widza i pokazuje nam otaczającą przyrodę. Obok pejzaży, ulubionym tematem autorki są kwiaty.

Wystawa potrwa do końca października 2015 r.

***

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza do zwiedzania ekspozycji na piętrze Domku Żeromskiego. Prezentujemy tam wystawę fotografii barwnych Eugeniusza Nurzyńskiego pt.: „Pomorskie porty i przystanie rybackie“ oraz prezentację fotografii czarno-białych pt: „Rybacy. Reportaż z Orłowa sprzed 30 lat.“ poświęconych osadzie rybackiej w Orłowie i trudnej pracy tutejszych rybaków.

Jak powstał ten reportaż autor opowie na spotkaniu-finisażu w sobotę 11 października o godz. 14.00. Będzie możliwość zakupu od autora prezentowanych prac.

Zwiedzanie Domku Żeromskiego w soboty i niedziele w godz. 12.00-16.00.

Wystawa czynna do 11 października.

***

Koło Plastyków im. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wernisaż wystawy Sabiny Szlahs „ Moje lasy malowane”, który odbędzie się 16 października o godz. 18.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Anny Ciesielczyk „moje morze...” do lokalu artystycznego „TYGIEL” w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV).

Wystawę można oglądać do 3.11.2015 r. Anna Ciesielczyk jest Gdynianką od trzech pokoleń, absolwentką Liceum Plastycznego w Orłowie oraz dzisiejszej Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku, autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych, jest laureatka kilku nagród, promuje i naucza młodych twórców. Wystawa „moje morze...” jest jej jubileuszową wystawą z okazji 40-lecia pracy twórczej. Morze jest jej ulubionym tematem. Na wystawie zobaczyć można nasz swojski Bałtyk i widoki z Gdyni, Wyspy Kanaryjskie i Ocean Atlantycki. Poprzez dynamiczne ruchy pędzla ukazuje nam morze jako nieujarzmiony żywioł...

Na wystawę wstęp wolny.

Strona: www.eraartprofile.pl

***

Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni (ul. Orłowska 8) zaprasza 9 października o godzinie 12.30 na wernisaż wystawy pokonkursowej IV Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych „Twórczość Młodych - Strefa tożsamości 2015”.

Ideą kolejnych edycji Biennale Fotografii jest chęć zaprezentowania aktualnej kondycji fotografii uczniów szkół artystycznych z kraju i zagranicy. Na tegoroczną edycję nadesłało prace 36 szkół z Polski i 13 z zagranicy ( Czechy, Słowacja, Litwa ).

Jury w składzie: przewodniczący prof. UG dr hab. Zbigniew Treppa, Katerina Mistal - szwedzka artystka wizualna, mgr Krzysztof Jurecki - kurator i krytyk sztuki oraz art. fot. Krzysztof Jakubowski twórca i kurator Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Twórczość Młodych” ZSP w Gdyni ocenili 1193 zdjęcia 474 autorów.

Grand Prix - Daniela Junášková, „Růst/Growth”, Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel, Praha

Złoty Medal - Martyna Juchniewicz, Zespół Szkół Plastycznych, Gdynia

Srebrny Medal - Kateřina Trousilová, „Identita”, Střední průmyslová škola keramická a sklářská, Karlovy Vary

Brązowy Medal - Justyna Cieślińska, „Historia”, Zespół Szkół Plastycznych, Koło

Nagroda Specjalna za pracę w technice klasycznej: Marta Sucherska - „Zmaganie drogą do przetrwania”, Zespół Szkół Plastycznych, Gdynia

I Wyróżnienie - Světlana Guseva, „Autoportret”, Střední průmyslová škola keramická a sklářská, Karlovy Vary

II Wyróżnienie - Adrianna Świergocka, „Konflikt”, Zespół Szkół Plastycznych, Gdynia

III Wyróżnienie - Olga Zabłocka, „Pryzmat mojej pamięci”, Zespół Szkół Plastycznych, Jarosław

Oraz, zgodnie z punktem 14 Regulaminu, wyróżnienie: 1. Kinga Szanecka, „Intymny świat”, Zespół Szkół Plastycznych, Koło

Wystawa potrwa do 23 października 2015r. Ekspozycja otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 16.00.

Wstęp wolny.

Organizatorzy IV Międzynarodowego Biennale Fotografii Szkół Plastycznych: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej, Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni

***

Centrum Aktywności Seniora Miejski Klub Seniora Witomino zaprasza na wystawę grafiki komputerowej Ewy Kaniewskiej pt: „Kobieta i... Prace” w Klubie przy ul. Widnej 8 w godz. 8.00 - 16.00.

***

Kawiarnia Caffe Anioł (Kamienica pod Pomuchlem, ul. Kilińskiego 6) poleca wystawę malarstwa Wojtka Wieczorka „Pejzaż - moje miejsca”. Wystawa otwarta do 16 października 2015 r. Wojtek Wieczorek (1977), absolwent ASP w Katowicach, dyplom w 2014 w pracowni plakatu prof R. Kalarusa. Po kilkuletniej przygodzie z samochodami ciężarowymi które są jego druga „miłością” wrócił do malarstwa. Interesuje go spojrzenie na otaczający świat w sposób szkicowy, jak kierowca kątem oka.

Wstęp wolny.

***

Miejska Biblioteka Publiczna i Środowiskowy Dom Samopomocy (Gdynia, ul. Wąsowicza 3) zapraszają do Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Obłuże, ul. Boisko 6) na wystawę pod tytułem „Drugie życie jeansu”. Prezentowane  prace zostały wykonane techniką kolażu w pracowni rękodzieła pod kierunkiem terapeutów Anny Kalwig i Anny Szczepańskiej.

Wystawę można oglądać do 23 października w godzinach otwarcia biblioteki.

***

W 2015 r. Gdynia obchodzi jubileusz 30-lecia współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii. W trakcie długoletnich kontaktów zrealizowano szereg wspólnych przedsięwzięć: wymiany mieszkańców, spotkania młodzieży, wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe oraz wizyty studyjne.

Wystawę prezentującą Kilonię oraz efekty współpracy Gdyni z tym miastem można oglądać w Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24 do 31.10.2015 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00 oraz w soboty w godz. 9.00 – 15.00.

***

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac pt. „Nasz świat różnobarwny”.

Wystawa jest efektem poszukiwań własnego środka wyrazu każdej z autorek prezentowanych prac. Obrazy cechuje zarówno różnorodność tematów jak i technik wykonania.

Jak mówią same autorki: „Malowanie jest dla nas odpoczynkiem od zgiełku codzienności, radością, chwilą refleksji. To mierzenie się z emocjami i tęsknotami. To wielka przygoda, nieustające poszukiwanie tematów i technik najlepiej oddających to, co chcemy wyrazić. Inspiracje czerpiemy z natury. Utrwalamy chwile, olśnienia, wrażenia, nastroje i barwy. Każdy napotkany człowiek, kwiat, wschód słońca, pusta plaża albo sen mogą poruszyć jakąś strunę i zaowocować obrazem”.

Prace wystawiają: Krystyna Bielecka, Lidia Biełous, Krystyna Jaskólska, Anna Lichnerowicz, Brygida Rożak, Irena Taraszkiewicz, Alicja Wiśniewska.

Wystawę będzie można oglądać codziennie w godzinach od 9.00-19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych od 16 października 2015 do 19 listopada 2015 r.