1212 (1012) 2015-10-23 - 2015-10-29

Ekologiczna "renówka" jest już w Gdyni

Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa obok Renault ZOE, fot. Agnieszka WołowiczJedna z nagród w konkursie Eco-Miasto 2015, czyli elektryczny samochód Renault ZOE dotarła dziś do Gdyni. Futurystycznie wyglądający pojazd na miesiąc zostanie włączony do urzędowej floty. Jazdy testowe mają przynieść wiedzę, która posłuży między innymi rozwijaniu sieci miejskich stacji ładowania. 
 

Aktualnie w Gdyni działają dwa komercyjne punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Jeden znajduje się na stacji paliw przy al. Zwycięstwa w Orłowie. Drugi dostępny jest w Centrum Riviera. W przyszłym roku powstanie pierwsza miejska stacja ładowania pojazdów. Ma to być część wyposażenia pętli trolejbusowej przy ul. Wnętrze elektrycznego Renault ZOE, fot. Agnieszka WołowiczGryfa Pomorskiego. Skorzystają z niej zarówno trolejbusy, które dzięki bateriom dojadą na Wielki Kack bez trakcji z elektrycznej, ale także gdynianie, którzy mają pojazdy zasilane wyłącznie prądem. Z naszych danych wynika, że na chwilę obecną takich aut jest kilkanaście, ale wierzymy, że liczba ta zwiększy się wraz z rosnącą liczbą punktów ładowania  - zapowiada Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 

Poczwórne Eco-Miasto Gdynia
Przypomnijmy, że w prestiżowym konkursie Eco-Miasto 2015, Wnętrze elektrycznego Renault ZOE, fot. Agnieszka Wołowiczorganizowanym przez Ambasadę Francuską w Warszawie, docenione zostały działania Gdyni na rzecz środowiska w grupie miast powyżej 100 000 mieszkańców. Jury przyznało trzy wyróżnienia, które w efekcie dały nagrodę specjalną. Uczestnicy byli oceniani w czterech kategoriach i po raz pierwszy wprowadzono także klasyfikację generalną. W trzech kategoriach zajęliśmy drugie miejsce, co w efekcie dało nam zwycięstwo w wieloboju - tłumaczy Marek Stępa.  
 
Tym samym Gdyni przypadło najwięcej wyróżnień w konkursie. Przyznano je w następujących kategoriach:
- „Gospodarka odpadami" - za zakrojoną na szeroką skalę akcję edukacyjną, stworzenie portalu smieciodnowa.pl oraz plan budowy instalacji termicznego i mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów.
Kontakt w masce do ładowania elektrycznego Renault ZOE, fot. Agnieszka Wołowicz- „Efektywność energetyczna" - za kompleksowe podejście do zagadnienia promowania efektywności energetycznej, gdzie doceniono nasze działania w zmniejszaniu zużycia energii elektrycznej w szkołach,
- „Mobilność zrównoważona" - za działania władz miasta na rzecz rozwoju transportu rowerowego i działania edukacyjne w tym zakresie wśród mieszkańców oraz rozwój sieci trolejbusowej, poprzez m.in. wprowadzenie do eksploatacji pojazdów z bateriami litowo jonowymi.

fot. Agnieszka Wołowicz

ikona