1218 (1018) 2015-12-04 - 2015-12-10

Reemigranci spotykają się w Muzeum Emigracji

6 grudnia 2015 r. o godzinie 15.00 Muzeum Emigracji, ul. Polska 1, zaprasza na premierę radiowego reportażu i rozmowę z bohaterami projektu „Zapytaj o Polskę".

Diana, rocznik 1975, jako dziecko wyjechała do Bagdadu, a potem ciekawość świata skierowała ją do Londynu i Barcelony. Wyjechała na chwilę, by pozostać 15 lat. Elżbieta, rocznik 1941, uchodźca polityczny, działaczka Solidarności wyjechała w 1987 by ratować syna przed SB. Tak różne emigracyjne opowieści łączy jedno - ich bohaterki zdecydowały się powrócić do Gdyni i włączyć w projekt Muzeum Emigracji. Razem z 15 innymi reemigrantami stworzyły międzypokoleniową dźwiękową opowieść o powrotach do Polski.

„Zapytaj o Polskę" to projekt, w ramach którego trójmiejscy reemigranci, w międzypokoleniowych tandemach dokumentowali swoje doświadczenia. Podczas trzech miesięcy warsztatów i spotkań szukali odpowiedzi na to, co dała im emigracja, jakie były motywy powrotu, za czym tęsknili i jak z perspektywy życia za granicą oceniają współczesną Polskę. Efektem ich pracy jest multimedialna kolekcja wywiadów oraz cykl reportaży.

W niedzielę uczestnicy projektu spotkają się na premierowym odsłuchu finałowego reportażu i stworzonych przez siebie wywiadów. Dyskusja poprowadzona będzie przez dwie uczestniczki projektu Dianę Lenart, kuratorkę festiwalu architektury "Open House Gdynia" oraz Elżbietę Potrykus, współtwórczynię struktur NSZZ Solidarność, która po 20 latach w Stanach Zjednoczonych postanowiła wrócić do Polski. Spotkanie - połączone z wystawą zdjęć - ma charakter otwarty.