Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie. Uwaga! We wtorek, 6 grudnia, odbędzie się akcja wydobycia i unieszkodliwienia niewybuchu miny morskiej.  Więcej informacji w komunikacie.
1219 (1019) 2015-12-11 - 2015-12-17

Pływalnia olimpijska w Gdyni

W Gdyni powstanie pływalnia olimpijska i będzie to pierwszy tego typu obiekt na Pomorzu. Ta informacja powinna ucieszyć nie tylko sportowców i studentów, ale także mieszkańców Gdyni, którzy również znajdą coś dla siebie w nowym kompleksie sportowym.

Od lewej prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Mateusz Arndt z KS Delfin Gdynia, Otylia Jędrzejczak, medalistka igrzysk olimpijskich w pływaniu, Andrzej Kowalski, prezes Polskiego Związku Pływackiego, fot. gdyniasport.pl

Forum Sportu

Stadion Miejski, Gdynia Arena, Narodowy Stadion Rugby, Hala Lekkoatletyczna, Hala Gier, dwa boiska treningowe oraz pierwsza w Polsce filia Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej - tak obecnie wygląda Forum Sportu w Gdyni. Idea, którą od wielu lat konsekwentnie realizują władze miasta. Obszar, na którym skupione są najważniejsze areny zmagań sportowców zostanie wkrótce wzbogacony o kolejny obiekt, który stanie się jego swoistym dopełnieniem. Gdynia planuje bowiem budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego z pierwszą na Pomorzu pływalnią olimpijską. Nowoczesne miasto musi rozwijać się w sposób harmonijny. Sport już od dawna stał się ważną dziedziną życia mieszkańców, którzy nie tylko chcą oglądać widowiska z trybun jako kibice, ale chcą być również aktywni - mówi Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni. Dzięki nowej inwestycji stworzymy jednocześnie profesjonalny obiekt z najlepszymi warunkami pływackimi,
a także aktywne miejsce rekreacji przyjazne mieszkańcom
- dodaje.

Wizualizacja pływalni olimpijskiej


Nowa szansa dla sportowców z całego Pomorza

Inwestycja w Gdyni rozwiąże problem całego regionu, w którym brakowało pływalni
o wymiarach olimpijskich - najbliżej zlokalizowane obiekty 50 metrowe znajdują się dopiero w Olsztynie i Poznaniu. Mała ilość takich pływalni jest bolączką polskich pływaków i negatywnie wpływa na osiągane wyniki sportowe na dużych basenach. Zgodnie z opiniami wielu trenerów przygotowywanie do zawodów na krótkim basenie (25 metrów) ogranicza możliwości i rozwój zawodników. Bardzo się cieszę, że Gdynia zdecydowała się na budowę obiektu, którego brakowało w tej części Polski. Dostęp do nowoczesnej bazy treningowej z pewnością przyczyni się do osiągania jeszcze lepszych wyników przez naszych reprezentantów na zawodach międzynarodowych - mówi Andrzej Kowalski -


Prezes Polskiego Związku Pływackiego.

Mapa z położeniem pływalni olimpijskiej


Obiekt wielofunkcyjny

Oprócz pływalni 50 metrowej, którą w miarę potrzeb będzie można podzielić na dwie 25 metrowe części, znajdzie się tutaj również basen rozgrzewkowy oraz strefa rekreacji dla najmłodszych zawierająca zjeżdżalnie i brodziki. Dodatkowo w planach jest również strefa odnowy biologicznej z zespołem saun i gabinetami masaży oraz rehabilitacji. Kompleks będzie nie wątpliwie atrakcją dla każdego - bez względu na wiek czy umiejętności. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie - zarówno dzieci i młodzież, jak również dorośli i seniorzy - mówi Marek Łucyk - Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. Pozostała część budynku zostanie przeznaczona na zaplecze administracyjne, magazynowe oraz szatniowe. Gdyńskie Centrum Sportu planuje również utworzenie tutaj Punktu Informacji, w którym każdy uzyska wszystkie niezbędne informacje dotyczące oferty sportowej Gdyni.

Wizualizacja pływalni olimpijskiej


Idealna lokalizacja

Zaletą obiektu będzie bez wątpienia dostępność komunikacyjna. Lokalizacja w centrum miasta zaledwie kilkaset metrów od głównej arterii drogowej, przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Metropolitalnej oraz przystanków komunikacji autobusowej to ogromny atut. Dzięki doskonałemu położeniu pływalnia olimpijska będzie łatwo dostępna nie tylko dla mieszkańców Gdyni, ale również miast sąsiadujących. W ramach inwestycji przewidziano budowę parkingu podziemnego.

Wizualizacja pływalni olimpijskiej


Realizacja i koszt projektu

Prace nad dokumentacją projektową rozpoczną się w 2016 roku. Według wstępnych szacunków całkowity koszt budowy to 70 milionów złotych. Mając na uwadze regionalny charakter obiektu, inwestycja ma szanse otrzymać dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Budowa rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania i trwać będzie 3 lata.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Otylia Jędrzejczak, medalistka igrzysk olimpijskich w pływaniu, fot. gdyniasport.pl

Otylia Jędrzejczak na konferencji poświęconej projektowanej pływalni olimpijskiej w Gdyni, fot. gdyniasport.pl

Wizualizacja pływalni olimpijskiej

Wizualizacja pływalni olimpijskiej

Wizualizacja pływalni olimpijskiej

Mapa pływalni olimpijskich w Polsce

fot. gdyniasport.pl