1231 (1031) 2016-03-25 - 2016-04-07

Akcja „Dotknij Teatru” w Teatrze Miejskim w Gdyni

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”. W tym roku przygotował bogatą ofertę edukacyjno-artystyczną.
Od 30 marca do 4 kwietnia zaprasza widzów i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Teatru przy ul. Bema 26, na: warsztaty teatralne, zwiedzanie kulis sceny, próby otwarte, spektakl i performance.
Harmonogram wydarzeń:
- Wokół „Z życia glist”. Warsztaty aktorskie - 30 marca (Mała Scena) godz. 15.00-17.00 , prowadzenie: Szymon Sędrowski
Jak ukazać na scenie mikrokosmos skomplikowanych relacji międzyludzkich i uwiarygodnić postaci nazywane przez autora „roślinami bagiennymi”, glistami? Czy biografia znanej postaci (Hans Christian Andersen) jest dobrym punktem wyjścia do budowania roli? Uczestnicy warsztatu zmierzą się z tymi zagadnieniami poprzez udział w improwizowanych mini-etiudach teatralnych.
Od 16 lat.
- Wokół „Z życia glist”. Andersen. Biografia patchworkowa. Warsztat pedagogiczno-teatralny. 31 marca (Duża Scena) godz. 14.30-16.30, prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman
Andersen był mistrzem autokreacji. Chcąc wyjść z cienia, ukrywał niektóre fakty ze swojego życia, a co najwyżej przenosił je na płaszczyznę baśni. Podczas warsztatu zajmiemy się „pisaniem na scenie” biografii pisarza.  Stworzymy ją stosując metodę patchworku, korzystając z własnych skojarzeń, baśni i listów Andersena oraz fragmentów sztuki Per Olov’a Enquist’a „Z życia glist”.
Od 16 lat
31 marca (Mała Scena), godz. 19.00.
Wokół „Z życia glist”. Warsztaty scenograficzno-kostiumowe
1 kwietnia (Duża Scena) godz. 14.30-17.30, prowadzenie: Zofia de Ines
Wokół „Z życia glist”. Warsztaty scenograficzno-kostiumowe
Teatralna podróż przez epoki opowiedziana za pomocą kostiumu teatralnego. O metodach projektowania i tworzenia kostiumu inspirowanego z jednej strony współczesną modą a z drugiej zanurzonych w konkretnej epoce historycznej, opowie wybitna scenografka teatralna, operowa, baletowa, filmowa i telewizyjna: Zofia de Ines. Uczestnicy warsztatu wykonają pod jej kuratelą kostiumy inspirowane sztuką „Z życia glist”.
Od 16 lat.
DOTKNIJ TEATRU Anex: „Dotykanie TEATRU GOMBROWICZA”. Performance. 4 kwietnia godz. 12.00, prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman.
Hasło „Dotknij teatru” traktujemy dosłownie i zarazem metaforycznie. Teatr jest materią: kolorem, dźwiękiem, bryłą, kształtem… Można go poznawać na wiele różnych sposobów, choćby przez dotyk…
Uczcijmy razem Międzynarodowy Dzień Teatru! 4 kwietnia 2016 roku, w samo południe, wspólnie dotkniemy Teatru przy ulicy Bema 26. To wyjątkowe zdarzenie zostanie utrwalone na zbiorowej fotografii teatralnej, na której będą mogli rozpoznać się uczestnicy performansu. Fotografia zostanie umieszczona między innymi na stronie internetowej placówki. Zdjęcie będzie można również odebrać w kasie Teatru!
Brak limitów wiekowych
„Machina TEATR. Próby otwarte: rekonstrukcja” (reż. G. Wolf). 4 kwietnia (Duża Scena)  godz. 10.30-11.45 – 1 grupa; 12.45-14.00 – 2 grupa, prowadzenie:  Anna Zalewska-Uberman.
Teatr to zaawansowana machina, której poszczególne elementy nie mogą bez siebie istnieć, są jak naczynia połączone: aktor i widz, literatura i teatr, światło i dźwięk… Jak działa teatralna machina? Kto wprawia ją w ruch? Przekonaj się sam!
Brak limitów wiekowych
 „45 minut na scenie”. Improwizacje grupowe.
4 kwietnia godz. 14.00 – 14.45, prowadzenie: Grzegorz Wolf
Improwizowana gra teatralna.
Brak limitów wiekowych
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl; 58 660 59 23.
Głównym celem akcji Dotknij Teatru jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W tym roku odbędzie się ona w blisko 60 polskich miastach i miasteczkach.
Więcej informacji:
www.dotknij-teatru.pl

ikona