1231 (1031) 2016-03-25 - 2016-04-07

Prezydent Gdyni wśród Liderów Miast Przyszłości

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uznany został liderem Rankingu Liderów Miast Przyszłości 2016, przygotowanym przez ośrodek dialogu i analiz THINKTANK. Nagroda w kategorii w kategorii największych polskich miast, wręczona została w środę 16 marca 2016 roku podczas sesji dialogu „Miasta Przyszłości" odbywającej się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Laureaci nagrody Lider Miasta Przyszłości 2016, fot. mat. prasowe THINKTANK

Jak czytamy w uzasadnieniu, w rankingu wysoko oceniono działania prezydenta, stale podnoszące atrakcyjności miasta, którego priorytetem jest dbałość o jakość życia jego mieszkańców. Za rządów Wojciecha Szczurka, trwających nieprzerwanie od 1998 roku, Gdynia zbudowała i ugruntowała wizerunek innowacyjnego i otwartego na współpracę z mieszkańcami ośrodka.

Doceniono również politykę miasta skierowaną na przyciąganie inwestorów, pozyskiwanie zewnętrznego kapitału i rozwój przedsiębiorczości. Największym sukcesem Gdyni jest to, że - w znakomitym zespole - udało się znaleźć drogę rozwoju, która polegała nie tylko na budowie prężnego ośrodka gospodarczego, ale też przestrzeni życiowej. Gdynia od lat jest miastem o najwyższej jakości życia w Polsce - mówił podczas uroczyści wręczenia nagród Wojciech Szczurek.

Ponadto, analitycy THINKTANK poddali ocenie wskaźniki, takie jak m.in.: poziom bezrobocia (i jego zmiany), zadłużenie miasta, udział środków własnych oraz unijnych w budżecie jednostki, wydatki na edukację, transport oraz administrację, zrealizowane inwestycje, skuteczność w przyciąganiu kapitału, działania podejmowane na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w mieście. Wzięto również pod uwagę liczbę kadencji sprawowanych przez danego prezydenta lub burmistrza oraz poparcie uzyskiwane przez niego w wyborach, a także szereg innych wskaźników szczegółowych.

Nagroda Lider Miasta Przyszłości 2016 dla prezydenta Gdyni Wojciecha SzczurkaW drugiej edycji Rankingu Liderów Miast Przyszłości nagrody przyznano w trzech kategoriach: lider miasta powyżej 120 tys. mieszkańców, lider miasta od 60 do 120 tys. mieszkańców i lider miasta do 60 tys. mieszkańców. Obok prezydenta Wojciecha Szczurka, nagrody otrzymali:

Tomasz Andrukiewicz (Ełku)
Janusz Żmurkiewicz (Świnoujście)
Krzysztof Matyjaszczyk (Częstochowa)
Andrzej Dziuba (Tychy)
Robert Choma (Przemyśl)
Marcin Zawiła (Jelenia Góra)
Jacek Karnowski (Sopot)
Piotr Przytocki (Krosno

Ranking Liderów Miast Przyszłości powstaje od 2015 roku. Przygotowywany jest przez ośrodek dialogu i analiz THINKTANK, prowadzący badania, wydający raporty i analizy, w których opisuje najważniejsze trendy z zakresu zarządzania, przywództwa i polityki państwowej.

fot. mat. prasowe THINKTANK

ikona