1273 (1073) 2017-04-07 - 2017-04-13

Najlepsi polscy kolarze powalczą o mistrzostwo w Gdyni

06.04.2017 r.

Fani kolarstwa na Pomorzu mogą zacierać ręce! To już pewne: Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w 2017 roku odbędą się w Gdyni. W dniach 24-25 czerwca o medale rywalizować będą gwiazdy peletonu, wśród których nie zabraknie: mistrza świata z 2014 roku Michała Kwiatkowskiego, zwycięzcy Tour de Pologne oraz brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Rafała Majki, czy Katarzyny Niewiadomej, aktualnej wicemistrzyni Europy.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym to impreza o prawie stuletniej tradycji. Od 1919 roku mistrzami kraju zostawali najwybitniejsi polscy kolarze, m.in.: Stanisław Królak, Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Czesław Lang, Lech Piasecki, Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, czy – ostatnio – Michał Kwiatkowski i Rafał Majka. Zwycięzca, przez kolejnych dwanaście miesięcy, ma przywilej startować w symbolicznej koszulce z białym orłem.

- Mistrzostwa Polski to jedno z najważniejszych wydarzeń w kolarskim kalendarzu. Cieszę się, że w tym roku ich gospodarzem będzie Gdynia. Jesteśmy gotowi, by sprostać kolejnemu wyzwaniu i wykorzystać doświadczenie zdobyte przy organizacji dużych imprez sportowych. Dla kibiców i fanów kolarstwa zawody będą też okazją, by zobaczyć najlepszych polskich zawodników, prezentujących światowy poziom, o czym świadczy choćby niedawne zwycięstwo Michała Kwiatkowskiego w klasyku Mediolan – San Remo – zauważa Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W 2015 roku prawa do organizacji mistrzostw Polski przejęła firma Lang Team. - Na starcie stają wszyscy nasi najlepsi zawodnicy i zawodniczki. To wielkie święto kolarstwa, które zasługuje na godną oprawę. Chcemy, by była taka sama jak podczas Tour de Pologne – deklaruje dyrektor Czesław Lang.

Dzięki zaangażowaniu Lang Team mistrzostwa zyskały nową oprawę, scenografię i promocję. Lang Team od lat organizuje Tour de Pologne UCI World Tour, jeden z najważniejszych kolarskich wyścigów świata, i promuje najwyższe standardy w zawodowym sporcie.

O randze krajowych mistrzostw świadczy również fakt, iż w tym samym terminie rozgrywane są narodowe mistrzostwa we wszystkich krajach, a Międzynarodowa Federacja Kolarska nie przeprowadza wówczas żadnych wyścigów. Daje to unikalną możliwość startu wszystkim najlepszym kolarzom w kraju.

Zapowiadają się fantastyczne emocje.